התואר המפוקפק של אלקטרה: חברת הבנייה המסוכנת ביותר לפועלי בניין

אלקטרה בנייה קיבלה את מספר צווי הבטיחות הגדול של משרד העבודה והרווחה ■ הצווים הם למעשה הוראות שמחייבות סגירת אתר בנייה, ואת פתיחתו רק לאחר תיקון הליקויים

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
אתר בנייה של אלקטרה בעמק המעיינות, בו נהרג פועל ביולי
אתר בנייה של אלקטרה בעמק המעיינות, בו נהרג פועל ביוליצילום: גיל אליהו
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

משרד העבודה והרווחה פירסם היום (ג') את רשימת צווי הבטיחות שניתנו לקבלנים מתחילת 2018. הרשימה כוללת, בין היתר, הפרות בטיחות חמורות שהובילו לתאונות עבודה קשות - בהן עבודה בגובה בלי ריתמת בטיחות, אי בדיקת תקינות עגורנים, עבודה על פיגומים לקויים, עבודה בלי מנהל עבודה ממונה או בהעדרו מאתר הבנייה ועוד. החברה שקיבלה את מספר צווי הבטיחות הגדול ביותר היא אלקטרה בנייה.

צו בטיחות הוא למעשה הוראה מחייבת, שניתנת על ידי מפקח עבודה ובטיחות, ומחייבת סגירת אתר בנייה ופתיחתו רק לאחר תיקון הליקויים שנמצאו בבדיקה, ורק לאחר אישורו של המפקח. הצו כרוך גם בקנסות כספיים המוטלים על הקבלן.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

אלקטרה קיבלה מתחילת השנה כ-9 צווים ב-5 פרויקטים שונים. בתחילת השבוע נהרג פועל בניין בפרויקט שלה בבת ים, לאחר שנפל מקומה 14 לתוך פיר של שרוול פסולת.

אחרי אלקטרה נמצאת ברשימה חברה אנונימית יותר - יש לי אור חברה לבניין בע"מ. בין שבע החברות שקיבלו הכי הרבה צווי הפרה לתקנות הבטיחות, נמצאת גם חברת ארזי הנגב יזום ובנייה בע"מ - שבונה במסגרת פרויקט מחיר למשתכן (בנתיבות ובבאר יעקב למשל) וכן חברת אלקטרה סולל בונה אגירה שאובה, הפועלת לחציבת מנהרות ברשפים. צווי הבטיחות ניתנו בין היתר בגין תאונות עבודה, לרבות תאונות עבודה קטלניות באתרי הבנייה.

אחד הענפים המסוכנים במשק הישראלי

ענף הבנייה גבה מתחילת השנה 36 עובדים שנהרגו בתאונות עבודה באתרי בנייה, והוא נחשב לאחד הענפים המסוכנים במשק הישראלי. שלושה מפועלי הבניין שנמנים ברשימת ההרוגים התווספו אליה רק אתמול (שני), כתוצאה מתאונות עבודה שונות באתרי בנייה בהרצליה, בבית שמש ובאבן יהודה. לשם השוואה, ב-2017 כולה נהרגו 35 פועלים.

האחריות לבטיחות באתרי הבנייה מוטלת באופן ישיר על הקבלנים ועל היזמים - הן בהכשרת העובדים והן בפיקוח על הבנייה. מנגד, משרד העבודה ורשם הקבלנים הואשמו לא אחת בפיקוח רשלני ובאכיפה לא מספקת בתחום, ופרסום צווי הבטיחות הוא אחד מהמהלכים בהם הם נוקטים לאור הביקורת הציבורית שנשמעת כנגד הרגולציה והאכיפה החסרות בתחום הבטיחות בענף.

חיים כץצילום: אמיל סלמן

ממשרד העבודה והרווחה נמסר: "המשרד פועל ללא לאות במאבק בתאונות העבודה. ב-2017 הוטלו יותר מ-1,000 צווי בטיחות לקבלנים רשלנים. לעומת זאת, עד לאוקטובר 2018 חולקו כבר כ-900 צווי בטיחות. בשנה האחרונה נערכו שיתופי פעולה עם רשויות נוספות, כגון המשטרה והפרקליטות, במבצעי אכיפה משולבים באתרי בנייה, כדי להגביר ולהעמיק את האכיפה וההרתעה. כמו כן, יצרנו שיתופי פעולה עם הפרקליטות, המשרד לביטחון פנים והמשטרה לצורך הקמת יחידת חקירות חדשה ייעודית לנושא".

ביוזמת שר העבודה והרווחה, חיים כץ, הוסטו משאבים לצורך הגדלת היקף המפקחים. החל מה-1.1.2018 המפקחים מטילים קנסות בסכומים של של עשרות אלפי שקלים על קבלנים רשלנים, בגין עבירות שאותרו באתרי בנייה. זאת, לאחר שמספר המפקחים ותנאי העסקתם כמעט שלא איפשרו את תפקודם בשטח. בנוסף, באחרונה החל מנהל הבטיחות בעבודת שינוי והחמרת תקן הפיגומים הנהוג בבנייה בישראל, כדי להתמודד עם אחד מהגורמים המהותיים לתאונות הבנייה.

מהשר חיים כץ נמסר: "לצערי, האדישות של הקבלנים לרמת הבטיחות באתרי הבנייה לא מפסיקה להרוס משפחות. אני קורא להם להתעורר ולהפנים שהאחריות לשלום העובדים היא בידיים שלהם. נמשיך לפעול בנחישות נגד הרשלנות הפושעת, וניעזר בכל האמצעים העומדים לרשותנו עד שנבלום את הקטל בענף הבנייה".

מחברת אלקטרה בניה נמסר בתגובה: "החברה רואה בתחום הבטיחות נושא בעל ערך עליון ודואגת לקיים באתריה את כל החוקים והתקנות הקיימים בנושא זה, ואף מעבר לכך. כמו-כן, החברה משקיעה בנושא הבטיחות משאבים רבים ונוקטת צעדים מידיים להגברת הבטיחות בפרויקטים השונים, בהם מינוי צוות של יועצים חיצוניים מנוסים בתחומי הבנייה והבטיחות, שבוחנים באופן שוטף את הבטיחות באתרי החברה תוך שימת דגש על דרכים לשיפור מתמיד ומיידי של הנושא ככל שניתן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"