בעקבות הלחץ הציבורי: הסכם הגג ביהוד-נוה מונסון יידחה לאחר הבחירות

במסגרת ההסכם סיכמה העירייה על הוספת כ-12 אלף יחידות דיור חדשות בשנים הקרובות, תמורת תקציבים בסך כ-800 מיליון שקל ■ ישיבת המועצה שהתקיימה בנושא הסתיימה בפיצוץ וחילופי דברים קשים

יעל דראל
יעל דראל
יהוד מונוסון
יהוד מונוסון
יעל דראל
יעל דראל

הסכם הגג שעיריית יהוד-נוה מונסון קיוותה להוביל נתקל בהתנגדות ציבורית חריפה, וההכרעה לגביו תידחה לאחר הבחירות. החלטה זו התקבלה במהלך הישיבה אתמול (א') במועצת העיר, שהתקיימה לבקשת רוב חברי המועצה. בישיבה דרשו רבים מחברי המועצה לקבל חוות דעת משפטיות וכלכליות בנוגע להסכם.

כפי שנחשף באחרונה ב-TheMarker, ההסכם נתקל בהתנגדות נחרצת הן מצד תושבי מושב מגשימים והן מצד תושבים רבים בעיר, החוששים מפני המתווה המוצע בו, העומס על התשתיות הקיימות – והלחץ לאשרו בעיתוי כה רגיש הסמוך לבחירות לרשויות המקומיות.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

במסגרת ההסכם סיכמה העירייה על הוספת כ-12 אלף יחידות דיור חדשות בשנים הקרובות, תמורת תקציבים בסך כ-800 מיליון שקל. ההסכם כולל סיפוח של שני מתחמים לעיר – שטחי מושב מגשימים ושטחי גני יהודה – שבהם יוקמו על פי התוכניות כ-7,600 יחידות דיור חדשות, מהן כ-3,400 דירות מוזלות בתוכנית מחיר למשתכן. בנוסף, ההסכם כולל כמה מתחמי התחדשות, שיוסיפו לעיר על פי התוכניות כ-4,500 יחידות דיור חדשות.

אלא שלישיבה שהתקיימה אתמול הגיע מספר רב של מתנגדים, ובהם תושבי העיר, תושבי הסביבה וחברי האופוזיציה, ובמקום החלו חילופי דברים קשים בין הנוכחים.

עו"ד הדר מימון (חבר סיעת יהוד הירוקה), המתנגד לאישור ההסכם במתווה הנוכחי, התייחס להחלטה לדחות את אישורו ומסר ל-TheMarker: "ביקשנו, יחד עם שני שלישים ממועצת העיר, להביא חוות דעת כלכליות שבוחנות את ההסכם באופן אמיתי ולא כתעמולת בחירות – משום שברור שזהו מהלך שישפיע על צביון העיר ב-30 השנים הקרובות לפחות. בנוסף, החוק קובע מפורשות שהסכם כזה מחויב בחוות דעת של היועץ המשפטי וברור שכשמדובר במהלך שמוערך בכמיליארד שקל, לא יעלה על הדעת שהוא יעבור ללא בדיקה או דיון כלכלי נרחב. הרבה מאוד אנשים הגיעו אתמול למחות על המחטף הזה ואני מברך על ההחלטה הסופית בנושא".

ד"ר אשר שלמון, סגן מנהל בית החולים הדסה (המתגורר בעיר) ואחד ממתנגדי ההסכם, מתח ביקורת על האופן שבו נוהל המהלך, ואמר: "האירוע המחפיר והמעציב אתמול התקיים כקרב בחירות. להערכתי, היה ברור לכל הצדדים כי ההסכם לא יכול לעבור, מאחר שאין לו רוב תומכים במועצה או בעיר, לכן האירוע התנהל מתוך מטרה להביא לפיצוץ ולשלל תמונות שערורייתיות.

"מה שהיה נכון לעשות היה לא לקיים דיון זה עד לאחר הבחירות. משכבר נקבע דיון, היה נכון להגיע להצבעה ולהערכתי ההסכם במתכונתו הנוכחית היה נדחה על ידי רוב חברי המועצה. הדבר כמובן לא התאפשר ולא בכדי. לצערי, כל צד ינסה להשתמש באירוע לצורך קידום עצמי בבחירות במקום לקיים דיון נוקב ומעמיק מה טוב ונכון לעיר יהוד בדור הקרוב".

ההסכם צפוי להכפיל את אוכלוסיית העיר

במהלך התקופה האחרונה, אף שההסכם טרם אושר סופית, ציינו בעיריית יהוד נוה-מונסון כי הגיעו לסיכומים עם משרד האוצר, השיכון והבינוי ורשות מקרקעי ישראל לפיו העיר תזכה לסכום משמעותי שיתמוך בחיזוקה. לפי נתוני העירייה, הסכום שיועבר בהסכם עתידי - 800 מיליון שקל - שווה ערך לתקציב הפיתוח העירוני מ-1993 ועד היום.

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מסוף 2016, ביהוד-נווה מונסון, הממוקמת במזרח בקעת אונו, מתגוררים כ-30 אלף תושבים, והעיר מדורגת 8 מתוך 10 במדד חברתי-כלכלי. במידה שתוכניות הבנייה המאוגדות תחת הסכם הגג יתממשו במלואן, צפויה האוכלוסייה להכפיל את עצמה לכל הפחות לכ-60 אלף תושבים, וזאת תחת הערכות שמרניות.

אחד הנדבכים המרכזיים בהסכם הגג העתידי הוא מתחמי ההתחדשות העירונית שיקודמו באמצעות הקצאת קרקע משלימה שתינתן בשני המתחמים החדשים שיסופחו לעיר. אלא שהקצאת הקרקע המשלימה זכתה לביקורת מצד תושבי האזור, שהביעו חשש מפני הרס של שטחים ירוקים משמעותיים לטובת בינוי אינטנסיבי שיכלול בנייה רוויה לגובה.

לצד התנגדויות רבות מצד תושבי העיר, קמו להסכם התנגדויות מצד חזיתות נוספות בחודשים האחרונים. הבולטת שבהם היא העתירה שהוגשה על ידי חברי מושב מגשימים, נגד הקמתן של 3,500 יחידות דיור בשטחיהם – אך נדחתה במארס האחרון על ידי שופטי בג"ץ, בטענה שהוגשה בשלב תכנוני מוקדם מדי. התנגדותם של תושבי מגשימים מגובה גם בחוות הדעת שבוצעה על ידי חברת צ'מנסקי-בן שחר, שבחנה את תוכנית הענק בשטח זה ומצאה כי היא תפגע כלכלית בעיר וכי מומלץ לבטלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?