יונס טלאלקה

יזם נדל"ן

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

יונס טלאלקה תמיד אהב אתגרים, אבל אפילו הוא לא האמין שיצליח לבנות את השכונה הבדואית הראשונה בבעלות פרטית ברהט, ועוד בשלט רחוק מאמסטרדם. טלאלקה גדל ברהט. בגיל 24 הוא החליט לנסות את מזלו באמסטרדם והחל ללמוד לתואר ראשון בלימודי מינהל עסקים וכלכלה. 20 שנה עברו מאז, והוא עדיין מתגורר שם.

בביקוריו ברהט, ההזנחה והמצוקה דקרו את עיניו. תשתיות במצב ירוד, זבל ברחובות, מקבצי מגורים שבטיים מסוגרים ובני נוער משוטטים היו חלק מהנוף. טלאלקה קנה נכס בלהבים, שיהיה לאן לחזור, אבל בחלוף השנים התגבש אצלו רעיון. הוא מכר את הקרקע שרכש והחליט להביא את הווילות של להבים ואיכות החיים לרהט.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

חמש שנים מאומצות מאוחר יותר, הפך טלאלקה למוביל של מיזם הבנייה הפרטי הראשון במגזר הבדואי. הוא השקיע מכספו וגייס משקיעים פרטיים שרכשו קרקעות פרטיות בדרום רהט בשטח של כ־265 דונם. על השטח, שתוכנן בתוכנית המתאר של רהט, הם ישווקו קרקעות ויהיו מעורבים בבניית שכונות חדשות בעיר.

בימים אלו מתבצעות עבודות הפיתוח של השלב הראשון של הפרויקט, במימון מלא של היזמים ובסיוע של הרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים בנגב. עבודות התשתית והפיתוח צפויות להסתיים באוקטובר, אז ישווקו 70 דונם לבניית 190 יחידות דיור, מהן 90 בבנייה רוויה.

טלאלקה מתמודד עם הביורוקרטיה של מוסדות התכנון והבנייה, אף על פי שאין לו את הרקע והניסיון לכך; הוא מקדם חזון תכנוני חדש המעודד בנייה למשפחות בודדות ולא בנייה שבטית כפי שנהוג בחברה הבדואית; והוא מציע אלטרנטיבה לאורח החיים המסורתי בחברה הבדואית. "אין סיבה שבני המגזר לא יזכו לאיכות חיים בדיוק כמו שיש בשכונות היהודיות באזור באר שבע. המתעניינים הפרויקט הם עובדי סגל בבתי החולים, בעלי מקצועות חופשיים מהמגזר - ואני מקבל גם פניות מתושבים יהודים מהאזור לרכוש מגרשים בשכונות שנקים".

קבוצת הרוכשים פועלת ללא סיוע תקציבי מהמדינה, גם לא בפיתוח השטחים הציבוריים. בחזונם של היזמים השכונה תפעל עם תקנון משלה, ותושביה יהיו מחויבים לשמירה על סדר וניקיון ועל חלק מהפעילויות הקהילתיות והתחזוקה של המוסדות והגנים הציבוריים.

בחברה הבדואית מחזיקים אצבעות להצלחת המיזם ומקווים שטלאלקה יצליח להביא בשורה חדשה לתושבי רהט. עם זאת יש גם ספקות גדולים באשר ליכולתו לנהל את הכל בשלט רחוק מהולנד.

צילום: ללא קרדיט

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"