משה פישר

יו"ר מטה מאבק לבינוי שפוי

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

לא תמיד המשפיעים העתידיים הם צעירים. יו"ר המטה לבינוי שפוי, משה פישר, העומד בראש הגוף האזרחי המבקר את התוכניות הרבות והגדולות שעליהן עובדים בימים אלה גופי התכנון ובראשם הוועדה לתכנון מתחמים מועדפים למגורים (ותמ"ל), הוא בן 64.

פישר, אל"מ במילואים ומומחה לגינון, מסמל מעין מרי אזרחי נגד שיטת התכנון העכשווית שמוביל שר האוצר משה כחלון, הכוללת בעקרון תכניות שמקודמות במהירות, תוך עקיפת התנגדויות וקיצור הליכים נוספים. המטה לבינוי שפוי שבראשו הוא עומד הוא גוף שמצד אחד מלווה על ידי מתכננים ואדריכלים, ומצד אחר פועל בצורה עממית, באמצעות הרשתות החברתיות ובהפגנות. כיום מאגד המטה כ־100 מאבקים תכנוניים ביותר מ־50 יישובים. הבולטים שבהם הם המאבק בתוכנית המתאר של הרצליה (שנדחתה), בתוכנית המתאר של הוד השרון (שבית המשפט הורה לדון בערר שהגישו תושבים לאחר שאושרה), ובתוכנית המתאר של כפר סבא, שאף היא הגיעה לערכאות. כמו כן הובילו פעילי המטה את ההפגנות נגד הסכם הגג באשדוד, ונגד תוכניות הבינוי של מחנה סירקין במזרח פתח תקוה.

עד לאחרונה השיח התכנוני בוצע מעל לראשי התושבים והונע משיקולי מאקרו, שלא פעם הפקירו את עתיד היישוב. בוועדות התכנון והבנייה נדחו מתנגדים בגישה מזלזלת, תוך האשמה סדרתית של המתנגדים בכך שהם פועלים מתוך דאגה לאינטרסים הצרים שלהם בלבד – גישה המכונה NIMBY, ראשי תיבות של Not In My Back Yard ("לא בחצר האחורית שלי") – והכל תוך ניצול הפירוד ואי ההבנה של התכנון בקרב הציבור הרחב.

בפעילויות שמנהיג פישר, הוא מבשר את השינוי הגדול המתחולל כיום בעולם התכנון: כמה תוכניות גדולות, כולל של הוותמ"ל, נדונות בבתי משפט; שתי תוכניות חשובות, בכפר אז"ר ובהרצליה, שאושרו על ידי הוותמ"ל – הוחזרו לוועדה על ידי בתי המשפט, תוך ביקורת על אופן התנהלות הוועדה. נראה כי תמה תקופת הניתוק ו"התכנון מלמעלה", ואת מקומה יתפוס אחד משני המודלים: הראשון, מודל של "תכנון שיתופי" תוך שיתוף הציבור; השני, מודל של "תכנון משפטי" שיכלול התנצחויות ותביעות משפטיות בין מוסדות התכנון למתנגדים. בהכירנו את ההוויה הציבורית הישראלית, אנחנו מהמרים על המודל השני.

משה פישר

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט