דקלה פרסיקו

המתכננת הראשית של הותמ"ל

מירב מורן
מירב מורן
מירב מורן
מירב מורן

משבר הדיור הישראלי נהפך זה מכבר למשבר הפקקים, אך ככל שהלב מבקש להאשים את שר התחבורה במחדל, השכל כבר יודע שהאשמים במצב התנועה בדרכי הארץ הם אדריכלי השכונות שהוקמו בעשורים האחרונים. הם אלה שתכננו אותן בלי לתת את דעתם לתחבורה ציבורית, וכך נבנו בשולי הערים אזורים צפופים שאוטובוסים לעולם לא יוכלו לשרת אותם ביעילות בגלל שתוכננו כמתחמים עם רשתות דרכים מפותלות. כך גם סומנו תשתיות שניתקו את הרכבת מהסביבה העירונית – התחנות הוקמו מאחורי אוטוסטרדות שמבטלות כל סיכוי להגיע אליהן ברגל ובכלי רכב קלים, ומסבכות את הגישה באוטובוסים ובמכוניות.

דקלה פרסיקו, המתכננת הראשית של הוועדה לתכנון מתחמי מגורים בעדיפות לאומית (ותמ"ל), מאתגרת את התפישה התכנונית של המוסדות הממשלתיים. במהלכים שהיא יוזמת, ומתקדמים בהליכים מזורזים, היא דורשת להדק את הקשר בין בינוי לתחבורה ולפתח תשתיות לניידות רגלית ובאמצעים שאינם המכונית הפרטית. לגישתה, תוכניות בינוי שאינן משולבות בתשתיות מתאימות לתחבורה ציבורית, אינן שוות את הנייר שעליו שורטטו.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

חרף היותה הממונה הראשית על תכנון בגוף שתפקידו להאיץ בנייה כדי "לפתור את בעיית הדיור", פרסיקו דחפה לשינוי ואף מנעה התקדמות של מהלכי פיתוח גדולים עד שהתמלאו תנאים שבעבר כלל לא התייחסו אליהם. כך למשל, היא עצרה את אישור התוכניות לשכונות חדשות ביבנה עד שנקבע כי תחנת הרכבת באזור והמסילות המובילות אליה יהיו תת־קרקעיות, ומעליהן תוקם כיכר עירונית המחברת בין שני חלקי העיר – הישן והחדש.

פרסיקו גם עיכבה את התוכניות שהוסיפו לקריית אתא אלפי יחידות דיור עד לשינוי בתוואי הרכבת המובילה בין חיפה לנצרת, שתוכננה לחצות את קריית אתא במסדרון תשתית ברוחב שבעה מסלולים שיתפקד כמו נתיבי איילון. פרסיקו דרשה שהאוטוסטרדה תבוטל, ושבמקומה יתוכנן רחוב עירוני ברוחב פחות מ־40 מטר עם חזיתות מסחריות ובינוי צפוף של מגורים ומשרדים, שביניהם מסילת רכבת קלה. בג'דידה מכר שממערב לעכו הסיטה פריסקו את תוואי הסעת ההמונים שאמור היה לעקוף את העיר ולעבור בכביש 85 – אל תוך העיר, בדרך שסביבה מתוכנן בינוי אינטנסיבי למגורים, משרדים ומסחר.

עוד תרומה שלה היא הכנסת תוכניות להתחדשות עירונית בשכונות ותיקות להליכי תכנון מהיר, כתגובת נגד להתפשטות עירונית בשכונות חדשות ולמען חיזוק מרכזי הערים המתיישנים.

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה