רון חולדאי

ראש עיריית תל אביב

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בתל אביב־יפו רשומים כ־440 אלף תושבים. אבל ראש עיריית תל אביב־יפו, רון חולדאי, משפיע למעשה על אורחות חייהם של מיליונים העובדים או מבקרים בעיר. חולדאי שומר על תל אביב כחוף מבטחים לציבור החילוני־ליברלי, עם בתי עסק פתוחים בשבת; דואג לבצר את מעמדה ככר פורה למוסדות התרבות והיצירה; הודף ניסיונות לצנזורה ממשלתית, למשל סביב קיום טקסי זיכרון אלטרנטיביים; ומפתח את תל אביב כמרכז עסקים, מסחר והייטק עבור עשרות אלפי עובדים שנכנסים ויוצאים ממנה מדי יום. למדיניות התכנון העירונית שהתווה חולדאי השפעה רבה על אופיה של העיר, וגם על מעורבותם של משקיעים, תושבי חוץ וחברות בינלאומיות הפועלים בעיר.

חולדאי שולט בעיר ביד ברמה ב־20 השנים האחרונות, וההחלטות שהוא מקבל נוגעות לא פעם לנושאים שנמצאים בלב המחלוקת בשיח הציבורי הרחב: החל ב"ספין" בשיח על התעופה הפנים־ארצית והמלחמה על שדה דב וקרקעות הגוש הגדול, וכלה בעיסוק בסוגיית הפליטים ומבקשי המקלט, ובתוכניות על שטחי התחנה המרכזית הישנה והחדשה. אלה רק כמה מהנושאים שבהם עוסקת תוכנית המתאר העירונית, תא/5000, שמשפיעה על מטרופולין תל אביב כולו. התוכנית מנסה להתמודד עם עומסי התנועה ומשפיעה על תשתיות תחבורה כלל־ארציות, מקדמת מדיניות עירוב שימושים שנותנת גם לבתי עסק קטנים סיכוי לשרוד ומוציאה את האנשים לרחוב, ועוסקת בסוגיות בהתחדשות עירונית שצוברות תאוצה בכל הארץ.

בתוך כך, קשה להתעלם גם מחלקו של חולדאי, הטייס־קיבוצניק מחולדה, באחריות ליוקר המחיה המכביד. מחירי הדיור בתל אביב רק מאמירים, זכויותיהם של שוכרי דירות רבים בעיר עדיין לא מוסדרות, וסרבני חתימה בפרויקטים של תמ"א 38 יכולים להיתפש בעיר כאויבי הציבור. זאת, לצד החדשנות בקידום פרויקטים של מתקנים עירוניים שיתופיים, כולל קידום והשפעה על הרגולציה בעניין חללי מגורים שיתופיים, והטמעת רעיונות של התאמת המרחב הציבורי לקשישים ולרוכבי אופניים, והעקשנות שהעיר נדרשת להפגין (ולא תמיד מצליחה) כדי להבטיח גם את שרידותן של אוכלוסיות חלשות בתוכה.

לתוכנית המתאר שרקמו חולדאי ואנשיו ממנהל ההנדסה והתכנון תהיה השפעה מרחיקת לכת על כיווני ההתפתחות של העיר והמדינה כולה בשנים הבאות, במיוחד כשהיזמים מאיימים לנגוס במרחבים הציבוריים בעיר ובחופיה, לשנות את הצביון של שכונות מסוימות ולקנות אותה לעצמם (כמו למשל במחלוקת בנושא כיכר אתרים). בין אם ימשיך לקדנציה נוספת ובין אם לאו, את השפעתו של חולדאי על המדינה כולה ב־20 השנים האחרונות – ירגישו כל אזרחי ישראל גם ב־20 השנים הבאות.

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט