16 אלף דירות, 35 מגדלים בגובה 40 קומות: כך תיראה תוכנית שדה דב - שאושרה היום

הוועדה המחוזית התעלמה מהחלופה שהציע ראש העיר רון חולדאי ובחרה בתוכנית שקידמו מנהלי הגוש הגדול בשיתוף עם מהנדס העיר ■ התוכניות להקמת אי בים ובו מסלול המראה ונחיתה למטוסים - יקודמו בנפרד

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שדה דב בתל אביב
שדה דב בתל אביבצילום: דודו בכר
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בתל אביב אישרה היום (ב') את תוכנית שדה דב שהופקדה על ידי רשות מקרקעי ישראל ומנהלי הגוש הגדול, ולא דנה כלל בחלופה שהציע ראש העיר, רון חולדאי. התוכנית שאושרה, אשר הוכנה בשיתוף עם מהנדס עיריית תל אביב, עודד גבולי, מאפשרת את פינוי שטח שדה התעופה ובנייתן של 16 אלף דירות, מהן 6,900 עבור דיור בר השגה, דיור מוגן ומעונות סטודנטים. עם הפקדת התכנית תיפתח תקופה בת 60 יום שבה יוכל הציבור להגיש את התנגדויותיו לתוכנית. הוועדה המחוזית תתאסף בתום התקופה לדון ולשקול את ההתנגדויות.

התוכנית משתרעת על שטח כולל של כ-2,000 דונם, בהם ישמשו כ-514 אלף מ"ר מהשטח הבנוי עבור מבני ציבור, כ-126 אלף מ"ר עבור מסחר, כ-333 אלף מ"ר עבור שטחי תעסוקה, כ-125 אלף מ"ר עבור מלונאות וכ-385 דונם שטחי פארק וגנים ציבוריים.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

הדמיה של תוכנית שדה דבצילום: רשות מקרקעי ישראל

הבנייה המוצעת בתוכנית כוללת בניינים בני 10-5 קומות לאורך הרחובות הראשיים, וכן בנייה של כ-35 מגדלים בגובה של עד 40 קומות שיקומו סביב צירי התחבורה המרכזיים ברובע. על פי הוועדה, "מבני הציבור המתוכננים ברובע יתנו מענה ציבורי הן לתושבי השכונה והן מענה עירוני חשוב לצמיחתה של העיר - לאור אישורן של תכניות להתחדשות עירונית ברבעים ההיסטוריים". כמו כן, מוצע מערך רחובות ראשיים, שהראשי מבניהם הוא רחוב אבן גבירול שימשיך צפונה, ולאורכו יעבור קו הרכבת הקלה - 'הקו הירוק'. הרחובות המוצעים תוכננו ליצירת מרחב הליכה נוח עבור הולך הרגל.

כמו כן, שטח התוכנית יסומן כולו כשטח לאיחוד וחלוקה. התוכנית תקבע שווי מצב נכנס יחסי לכל בעלי הזכויות. בהכנת תכניות מפורטות תקבל כל חלקה את זכויותיה היחסיות בכל אחד מהמתחמים. בעלי הקרקעות בחלקה 204 בגוש הגדול צפויים, אם תמומש התוכנית, לקבל תמורות נרחבות של 34% מזכויות הבנייה בתוכנית. חלקה 204 מוחזקת על ידי עשרות בעלי קרקעות פרטיות ו-50% ממנה נמצא בידי המדינה.

רון חולדאי. החלופה שהציעה כלל לא נדונהצילום: תומר אפלבאום

תוכנית רובע שדה דב חלה על חלק משמעותי בתל אביב, ומשלימה את תוכנית המתאר תא/5000, אשר קבעה את שטח שדה דב כאזור לתכנון עתידי. גבולות התוכנית הם מתחם רידינג מדרום; תוכנית תא/3700 מצפון; ושכונות נופי ים ו-ל' ממזרח. שטחה הכולל של התוכנית הוא כ-2,500 דונם.

בדיון שהתקיים בוועדה ביקשו נציגי משרד התחבורה להקטין באופן פרוגרסיבי את תקני החניה בתחום התוכנית, בכפוף להתקדמות הקו הירוק שצפוי לעבור בחלקה הצפוני של העיר ולייצר פתרונות להיסע המונים בשכונה.

דניאלה פוסקצילום: ניב קנטור

עוד נקבע בדיון כי לאור מורכבותו של התכנון הימי והשפעותיו על הסביבה החופית – המעגנה שתוכננה במקום לא תיכלל בתוכנית, וכי הנושא החופי ייבחן במסגרת תוכנית נפרדת. קביעה זו יוצרת אפשרות לקידום התוכניות להקמת אי בים ובו מסלול המראה ונחיתה למטוסים, אשר יחליף את שדה דב ויוכל לתת מענה לדרישותיהם של מומחי התעופה וראשי הערים אילת ותל אביב.

במינהל התכנון מסבירים כי תוכנית חולדאי כלל לא הוגשה לוועדה המחוזית, ולכן הוחלט שלא לדון בה אלא רק בחומרים שמוצגים בפני הוועדה ובכפוף להחלטות הממשלה הקיימות בנוגע לפינוי שדה התעופה ופיצוי בעלי הקרקעות באזור.

בתוך כך, התייחסו גם מנהלי הגוש הגדול לבשורות שלהן הם מחכים מזה שנים. עו"ד ד"ר מיכאל שפטלר מסר כי "מדובר בהישג אדיר לשר האוצר שהצליח להביא לרשות המדינה עוד כ-10,000 יחידות דיור חדשות, שישווקו בקרוב גם במדינת תל אביב. בדיון היום בלטה איכותה התכנונית של התכנית, ויש לשבח גם את הוועדה המחוזית שלא נתנה ללחצים פוליטיים להשפיע על החלטתה".

עם זאת, הוסיפה נעמה שיף, שותפה במשרד שוב ושות', המייצג בעלי זכויות רבים במתחם שדה דב, כי "קיימת חשיבות רבה להתאגדות בעלי הזכויות, יחד עם המנהלים של הגוש הגדול, על מנת לתת דחיפה לתוכניות ולקידומם. במקביל יש לתת את הדעת להתחייבויות ולמועדיםש בהם יפונה השדה ולהתייחס לכך גם מול ההסכם עם המדינה, שכידוע אמורה לקבל מחצית מהזכויות.

"לאור זאת קיימת חשיבות רבה לבקשות שהוגשו ע"י משרדנו, המבקשות לחשוף את שמותיהם של בעלי הקרקע לכולם, כך שכל אחד ידע מיהם שותפיו ויוכל לרכזם לפעילות משותפת. לא ברור מדוע המנהלים, שלכאורה אינטרס הבעלים צריך להיות לנגד עיניהם, מנסים להחביא האינפורמציה ולשמרה תחת ידיהם. וזאת כאשר הדבר עלול להזיק לשיתוף פעולה בין כלל הבעלים השונים".

לדברי יו"ר הוועדה המחוזית, דניאלה פוסק, "עקרונותיה של התוכנית מבטאים רוח תכנונית שונה מהמוכר בשכונות הקיימות מצפון לירקון. לעומתן, הרובע החדש תוכנן כרובע עירוני למגורים, מסחר תעסוקה ומלונאות עם נגישות לאמצעי תחבורה ציבורית שונים, ובו מרחב ציבורי עשיר המתוכנן, וזאת כדי ליצור איכות חיים מיטבית עבור התושבים".

מתכננת מחוז תל אביב ברמ"י, גילי טסלר, מסרה כי "זהו אחד הימים החשובים ביותר שידעה המערכת הציבורית, בראייתה את חשיבות התוכנית והעמידה בצרכים וביעדיה של הממשלה ורשויות התכנון במדינת ישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה