רוני מאנה וגיא בלושינסקי זכו בתביעה מול משפחת כוזהינוף ויקבלו 10 מיליון שקל

על פי בית המשפט, החיוב נובע מהסכם שותפות שנחתם בין הצדדים, שכלל בין הייתר את פרויקט היוקרה "מגדלי בראשית" בשכונת בבלי בתל אביב

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני מאנה
רוני מאנהצילום: קמחי מוטי
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב לימור ביבי פסקה כי חברת מגדלי בראשית, יעקב כוזהינוף ומרדכי כוזהינוף, יצטרכו לשלם 10 מיליון שקל לאנשי הנדל"ן רוני מאנה וגיא בלושינסקי. החיוב נובע מהסכם שותפות שנחתם בין הצדדים, שכלל בין הייתר את פרויקט היוקרה "מגדלי בראשית" בשכונת בבלי בתל אביב. בני משפחת כוזהינוף גם ישלמו 210 אלף שקל הוצאות משפט ועורכי דין.

גיא בלושינסקי

באוקטובר 2013 חתמו מאנה ובלושינסקי, באמצעות חברת הנדל"ן שלהם יוליאן חברה לנדל"ן, על הסכם ניהול משותף של פרויקטים לנדל"ן עם בני משפחת כוזהינוף. בעקרון, ההסכם קבע כי השניים יאתרו פרוייקטים פוטנציאליים וישווקו אותם, בעוד משפחת כוזהינוף, העוסקת בתחום היהלומים, תממן את רכישתם.

עוד נקבע בהסכם כי השניים יבצעו עבודות ליוווי תכנוני ובנייה בפרויקטים לצד שיווק ומכירת דירות. עבור עבודות אלו נקבע כי השניים לא יקבלו שכר, ובמקום זאת יתחלקו הרווחים בגין הפרויקטים באופן שווה בין בראשית, חברת הנדל"ן של משפחת כוזהינוף, חברת ליוליאן של בלושינסקי ורוני מאנה.

הפרויקט הראשון שבו פעלה השותפות היה בכוכב הצפון בתל אביב, ואולם בעת ההתמחרות הציעה חברה אחרת 800 אלף שקל לשותפות, כדי שלא תמודד בהליך.

הפרויקט השני היה בבבלי, על קרקע בבעלות משפחת אברמוביץ, שהתקשרה בתחילה עם ענבל אור, ומכרה לה אופציה לרכישת המגרש. אור ניסתה באותו זמן להקים את פרויקט "אור בבבלי", אולם כשלה בניסיונה לגייס חברים לקבוצת הרכישה שהקימה, והאופציה פקעה בינואר 2014.

בעקבות זאת פנו בלושינסקי ומאנה לבעלי הקרקע והציעו להם לרכוש אותה, ובפברואר 2014 אכן נרכשה הקרקע על ידי חברת בראשית - תמורת 197 מיליון שקל.

על רקע עסקה הזו החל הקרע בין הצדדים. מאנה ובלושינסקי טענו כוזהינוף פנו אליהם בדרישה לחתום על נספח לעסקת בבלי, לפיו חלקם של השניים יופחת - ממחצית מהרווחים לשליש בלבד, בגין ההוצאות הכבדות הנדרשות לפיתוח הפרוייקט.

לטענתם השניים הם נפגשו בפברואר 2014 במשרדו של עורך הדין של חברת בראשית, ומי שהיה העורך דין של השותפות, אביב טסה - שהנו בן למשפחת כוזהינוף. בלהט הוויכוחים סביב דרישת המשפחה מהשניים להפחית את חלקם ברווחים, תקף יקי כוזהינוף את טסה, שסירב לטפל בנספח, מה שאף הוביל להזמנת משטרה על ידי טסה. המחלוקת בין הצדדים לא נפתרה, והצעות מטעם משפחת כוזהינוף להפוך את השניים למתווכים בעיסקה ולקבל שכר ככאלה – לא התקבלו על דעת השניים. לטענת השניים סוכם בסופו של דבר בין הצדדים במסגרת נספח, כי בלושינסקי ומאנה יקבלו שליש מהרווחים על הפרויקט, וכי במידה שהמשפחה תרצה להוציא אותם מהפרוייקט – יהיה עליה לשלם להם סכום של 10 מיליון שקל.

מגדל בראשית בשכונת בבלי בת"אצילום: יסקי מור סיוון

שניים טענו, באמצעות עורכי דינם גיל הירשמן, ישראל שלו ואריאל לביא, כי עו"ד טסה ומשפחת כוזהינוף סירבו לתת להם העתק מאותו נספח, ולכל אורך המשפט לא הוצג נספח זה כלל בבית המשפט.

משפחת כוזהינוף טענה מנגד, כי ההסכם הראשוני בין הצדדים היה הסכם מסגרת בלבד, וכי הוא כולל עקרונות לשיתוף פעולה עתידי בין הצדדים. עוד טענה המשפחה במשפט, כי תנאי לתחולת השותפות היה חתימה על נספחים פרטניים שקשורים לפרויקטים, דבר שלא נעשה לגבי הפרויקט בבבלי.

מעמדם של מאנה ובלושינסקי היה כשל מתווכים, טענו בני המשפחה, והשניים אף הסכימו לקבל על עצמם מעמד כזה, והיו אמורים לעסוק בשיווק הפרויקט, אלמלא סירבו לחתום על תנאים שונים שהציגה בפניהם המשפחה.

השופטת ביבי לא התרשמה במיוחד מאמינות שני הצדדים. "כל אחד מן הצדדים, במסגרת עדותו ובתורו, העיד בפני בית המשפט - מי באופן חמור ומי פחות – עדויות אשר בלשון המעטה ניתן להגדירן כחצאי אמת ובחלק מהמקרים אף ככאלו שאינן אמת", כתבה בפסק הדין, ואף הקדישה כ-4 עמודים לפירוט העדויות הלא מהימנות של הצדדים. אחת מהן היא הכחשות שקריות של בני משפחת כוזהינוף בנוגע לאירועים האלימים שהתרחשו במשרדו של טסה בפגישה בפברואר 2014 והזעקת המשטרה, שהוכחשו על ידם אך הוכחו במהלך המשפט על פי רישומי המשטרה.

השופטת קיבלה את טענות מאנה ובלושינסקי לפיהן הסכם שיתוף הפעולה הראשוני שנחתם בין הצדדים תקף ומחייב, ואינו הסכם מסגרת כטענת המשפחה. עוד קבעה כי בין הצדדים לא היו חילוקי דעות על הפיצוי בגין 10 מיליון השקלים שישולמו על ידי צד אחד להסכם שמעוניין לסיים את ההתקשרות, לצד השני, וכי לאור המצב יש לראות את המשפחה כמי שסיימה את ההתקשרות. לאור זאת פסקה כי על כוזהינוף לפצות את בלושינסקי ומאנה בסכום זה, וכאמור אף השיתה עליהם הוצאות משפט של 210 אלף שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

נתניה פרוייקט גינדי

חשבתם שהדירות בישראל יקרות? חכו ל"מס מגדלים" של 20 אלף שקל לדירה

שכונת הדר בחיפה

"אפסיד 400 שקל בחודש למשך עשור, אבל זה יתאזן": המשקיעים החדשים בנדל"ן

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

ג'ניפר דודנה

התגלית שלה שינתה את העולם. איך צריך להשתמש בה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"