עקב התנגדות של רשות שדות התעופה: מגדל בית מעריב יוגבל ל-42 קומות

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה תל אביב נתנה תוקף לתוכנית להקמתו של מגדל חדש למסחר, תרבות ומלונאות, בצומת בית מעריב בתל אביב ■ המגדל החדש יוגבל ל-42 קומות ולגובה של 180 מטר מעל פני הים בשל התנגדות רשויות התעופה

יעל דראל
יעל דראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הדמיה של המגדל בצומת מעריב
הדמיה של המגדל בצומת מעריבצילום: משה צור אדריכלים
יעל דראל
יעל דראל

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה תל אביב במינהל התכנון, נתנה תוקף לתוכנית להקמתו של מגדל חדש בצומת בית מעריב, במפגש הרחובות מנחם בגין וקרליבך בתל אביב. התוכנית חלה על שטח של 1.7 דונם במפגש הרחובות קרליבך, דרך מנחם בגין, לינקולן ויצחק שדה - הידוע כצומת מעריב וממוקמת בקרן הצפונית של הצומת - בין רחוב קרליבך לבין דרך מנחם בגין ולאורכה.

התוכנית מאפשרת הקמת מגדל הכולל שימושי תעסוקה, מסחר, שימושי הסעדה, תרבות ופנאי, בנקים, משרדים, מרפאות, מלונאות, אולם אירועים וכנסים, וכן שימושים ציבורים לצורכי חינוך, תרבות, השכלה, רווחה, קהילה ובריאות, משרדי עירייה וממשלה.

בהחלטה להפקדת התוכנית נקבע כי המגדל יכלול עד 42 קומות מעל הכניסה הקובעת, ובגובה בינוי מרבי של 180 מטר מעל פני הים - בשל התנגדותן של רשות שדות התעופה ורשות התעופה האזרחית (רת"א) לגובה הבינוי המקורי שהיה 60 קומות. בהחלטת הוועדה נכתב בין השאר כי אם לעת הוצאת היתר הבנייה יתקבל אישור מאת רת"א להגבהת הבניין, יותר לבנות עד 60 קומות, ובגובה מרבי של עד 256 מטר מעל פני הים. כמו כן, צוין בהחלטה להפקדה היקף זכויות הבנייה בשתי החלופות.

הדמיה של בית מעריב

התוכנית החדשה סמוכה לתחנת קרליבך שתוקם על ציר הרכבת הקלה, המפגישה בין הקו האדום לקו הירוק וכוללת חיבור תת קרקעי אל התחנה. מתחם זה גובל מצפון במתחם השוק הסיטוני.

כאמור, ההתנגדות העיקרית לתוכנית הוגשה מטעם רת"א ומטעם רשות שדות התעופה, והתייחסה לחריגה מהגובה המותר לבנייה הקבוע בתוכנית המתאר הארצית תמ"א 4/ 2/ 2 לנמל התעופה בן-גוריון. לאור האמור החליטה הוועדה בין השאר כי מספר הקומות מעל הכניסה הקובעת יהיה עד 42 וכי שטח זכויות הבנייה הכולל בשימוש תעסוקה יהיה כ-43,500 מ"ר. שטח הזכויות לשימושים ציבוריים יהיה עד 4,850 מ"ר.

מחברת הכשרת היישוב נמסר בתגובה: "הכשרת היישוב שמחה על ההישג באישור הקמת מגדל יעקב נמרודי (לשעבר בית מעריב), לאחר חמש שנים שהחברה מקדמת את התכנון יחד עם עיריית תל-אביב - יפו.

"אשר להחלטה להפחית את מס' הקומות מ-60 ל-42, ההחלטה התקבלה בשל התנגדות גורפת של רשות התעופה האזרחית, למרות שהכשרת היישוב הציגה למוסדות התכנון ולרשות התעופה האזרחית - בהתאם לדרישותיה המפורטות - בדיקה תעופתית מקצועית ומקיפה, שנערכה על ידי חברה בינלאומית מובילה בתחום זה, אשר קבעה כי המגדל בן 60 הקומות לא יפגע בבטיחות הטיסה בנמל התעופה בן גוריון, ואין מניעה לאשר את מלוא הגובה שתוכנן.

"מאחר שלמרות ממצאי הבדיקה התעופתית, לתדהמת החברה הוועדה למר"מ, שהיא הגורם המוסמך לכך במינהל התכנון שבמשרד האוצר, סירבה לקיים דיון לגופו של עניין בבקשה לאשר את מלוא גובה המגדל שתכונן, בכוונת החברה לנקוט הליכים תכנוניים, ובכלל זה ערר למועצה הארצית לתכנון ולבנייה, והליכים משפטיים נוספים, על מנת לשנות את ההחלטה.

"לאור הממצאים החד משמעיים של הבדיקה התעופתית שנערכה עבור החברה, החברה סמוכה ובטוחה שטרם נאמרה המילה האחרונה בנושא, וכי יעלה בידה לשכנע את הגורמים המוסמכים לממש את החזון המשותף לחברה, לעיריית תל-אביב – יפו ולוועדה המחוזית להקים את נקודת הציון העירונית במלוא הדרה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים