הכנסת אישרה: אם אין זכויות בנייה – אין היטל השבחה

היטל השבחה הנובע מתוכניות כוללניות ישולם רק עם מימוש זכויות הבנייה ותוכניות מפורטות מתאימות ■ ח"כ יואב קיש: "עושים סדר במלחמתם של אנשים קשי יום שהרשויות מתעמרות בהם בלא מעט מקרים ולא יודעות לעשות עימם צדק"

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
אתר בנייה בטבריה
אתר בנייה בטבריהצילום: אייל טואג
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

מליאת הכנסת אישרה בשעה 2:30 לפנות בוקר, ברוב של 70 תומכים וללא מתנגדים, את הצעת החוק של ח"כ הרב מיכאל מלכיאלי (ש"ס) בקריאה שנייה ושלישית. תיקון החוק שאושר קובע כי עירייה לא תוכו לחייב תשלום של היטל השבחה הנובע מתוכנית מתאר כוללנית, אלא רק מתוכניות מפורטות המאפשרות הוצאת היתרי בנייה שיאפשרו את מימוש זכויות ההשבחה.

זאת לאחר שערים בהן אושרו תוכניות מתאר כוללניות, בהן תל אביב ורעננה, חייבו בעלי נכסים בהיטלי השבחה בעשרות ומאות אלפי שקלים. רבים מבעלי הנכסים סירבו לתשלום ההיטל והגיעו לוועדות הערר. עתה החקיקה אמורה להסדיר את הנושא.

תיקון זה הוא אחד משורת תיקונים לחוק התכנון והבנייה שמבקש לקדם שר האוצר משה כחלון בשבועות האחרונים.

היטל השבחה לא ישולם בגין תוכנית כוללנית, שלא ניתן להוציא מתוקפה היתרי בנייה, אלא רק עם פרסום תוכנית מפורטת. גם כאשר מדובר בתכנית נושאית, למשל תוכנית גגות המאפשרת לכל הבתים ברשות מקומית או בשכונה לבנות על הגג, ישלם את היטל ההשבחה בעל המקרקעין רק בעת שיקדם הוצאת היתרים למימוש הזכויות. לפי התיקון במקרים בהם חלה חובת תשלום היטל השבחה לגבי מקרקעין בבית משותף כמו הרחבה של דירה או יציאה לגג, הרי שחובת התשלום תחול רק על בעל הדירה שאליה אפשר להצמיד את החלק שנחשב כתוספת לרכוש המשותף.

עם זאת, מסביר השמאי ניצן גרינפלד כי "בתוכנית כמו ג'1 בתל אביב, תןכנית המתירה זכויות הניתנות למימוש לבנייה על גגות, יחויבו בעלי הנכסים בהיטל השבחה. אם הזכויות אינן מוצמדות לדייר בקומה העליונה, יהיה עליו להסדיר עניין זה עם שאר בעלי זכויות הבניין – שכן זכויות שאינן מוצמדות בטאבו הנן רכוש משותף השייך לכל בעלי הזכויות בבית המשותף, גם אם הם לא יכולים לממש את הזכויות בפועל".

המצב בו הוטל היטל השבחה גם על מי שלא יכל או רצה לממש את הזכויות הביא להכבדת נטל תשלומים על בעלי נכסים ולפגיעה בעסקות מכר. ח"כ יואב קיש שהציג את ההצעה אמר עם הצגתה כי "זוהי מלחמתם של אנשים קשי יום שהרשויות מתעמרות בהם בלא מעט מקרים, לא מבחינות ולא יודעות לעשות צדק. מחייבים אנשים בהיטלי השבחה הנובעים מתכנית כללית וזה יצר מבוכה. הגיע הזמן לעשות סדר".

בנוסף התיקון מתייחס למי שכבר שילם אגרה בגין הנפקת ההיטל השבחה אולם עתה ניתן לו פטור מתשלום, הרי שהאגרה ששולמה תוחזר למשלם. בנוסף נקבע כי החדש שעבר מחייב עם זאת עיריות לספק שומת היטל השבחה מוקדמת, בלא שבעל הדירה יצטרך להוכיח שהוא מוכר, וזאת לצורך הערכת כדאיות העסקה.

שמאי המקרקעין אריה קמיל ודני טרשנסקי מסבירים כי: "המהמלך הנוכחי יהפוך את היטלי ההשבחה שיחויבו בהם בעתיד לוודאיים יותר, אולם גם גבוהים יותר - כי הם ינבעו מתוכניות המתירות בנייה בהכרח. בנוסף, לא ברור לגמרי מה יהיה מעמדם של מי ששלמו את מלוא היטל ההשבחה שנבע מתכנית מתאר כוללנית - והאם אלו למעשה המרוויחים ששילמו היטל השבחה נמוך יותר. מבלי שקודמה תכנית מפורטת והמחוקק והרשויות ידרשו לתת פתרון בעניין".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן