מה ההבדל בין תמ"א 38/2 ופינוי־בינוי?

אף שהעקרונות של תמ"א 38/2 ופינוי־בינוי זהים, קיימים הבדלים משמעותיים בין שתי השיטות ■ אלה מתמצים בהליכים שנדרשים מהיזמים; בנקודתיות של תמ"א 38 שכוללת מבנים בודדים; ובתוספת יחידות הדיור בפינוי־בינוי, שעולה בהרבה מהמותר בתמ"א 38

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תמ"א 38 ברעננה
תמ"א 38 ברעננהצילום: עופר וקנין
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

בעבר תמ"א 38 ופינוי־בינוי היו שני מסלולים שונים של התחדשות עירונית. תמ"א 38 נועדה לחזק מבנים מפני רעידות אדמה תוך שיפוץ והוספת זכויות בנייה בבניין; פינוי־בינוי, לעומת זאת, הוא מסלול שבמסגרתו הבניין נהרס לגמרי ותחתיו נבנה בניין חדש עם תוספת ניכרת של זכויות בנייה. דיירי הבניין כמובן מפונים ומקבלים אפשרות לחזור לבניין החדש.

ב–2011 החלו ההבדלים להיטשטש עם תיקון 2 לתמ"א 38, המאפשר להרוס בניין קיים העומד בתנאי התמ"א הרגילה, ולבנות במקומו בניין חדש, מתוך הנחה כי בניית בניין חדש עדיפה על חיזוק בניין ישן. ואולם אף שהעקרונות של תמ"א 38/2 ופינוי־בינוי זהים, קיימים הבדלים משמעותיים בין שתי השיטות. אלה מתמצים בהליכים שנדרשים מהיזמים (בתמ"א 38 מדובר בהיתרי בנייה ואילו בפינוי־בינוי מדובר בתוכניות); בנקודתיות של תמ"א 38 שכוללת מבנים בודדים - לעומת פינוי־בינוי שכולל מספר מבנים יחד; ובתוספת יחידות הדיור בפינוי־בינוי, שעולה בהרבה על המותר בתמ"א 38.

אלי גבאי, מבעלי קבוצת גבאי המתמחה בין היתר בפרויקטים של התחדשות עירונית, אומר כי "אחד היתרונות המובהקים של תמ"א 38/2 הוא משך הזמן הקצר יחסית שנדרש להוצאת היתר, העומד על כשנה, לעומת חמש שנים במסלול פינוי־בינוי. כמו כן, במסלול זה ניתנות הטבות שונות (במסים ובתכנון), שלא ניתנות בפרויקטים של פינוי־בינוי שאינם עונים על תנאי הסף. הבדל נוסף הוא תוספת יחידות הדיור: בתמ"א 38/2 מספר יחידות הדיור החדשות הוא 25-18, בעוד שבפרויקטים של פינוי בינוי התוספות יכולות להגיע גם למאות יחידות דיור".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות