אפקט ענבל אור: החוק החדש של איילת שקד מבקש להגן על חברי קבוצות רכישה

תזכיר החוק קובע חובת שקיפות של מארגן הקבוצה כלפי חברי הקבוצה, מניעת ניגוד אינטרסים של מארגן הקבוצה ומאפשר נקודות יציאה מהפרויקט

יעל דראל
יעל דראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איילת שקד בכנס איפא"ק
איילת שקד בכנס איפא"קצילום: איפא"ק
יעל דראל
יעל דראל

פרשת ענבל אור, שהותירה מאות חברי קבוצות רכישה חשופים לנזקים כלכליים, העלתה למודעות את הצורך בהסדרת הרגולציה כלפי קבוצות רכישה, שנכון להיום אינן נהנות מהגנת חוק מכר דירות ופעילותן פרוצה למדי. הצעת חוק חדשה שהופצה היום (ד') על ידי שרת המשפטים, איילת שקד, שכותרתה תזכיר חוק להגנה על הרוכשים בקבוצות הרכישה, מציעה כעת לראשונה לעגן את זכויותיהם של חברי הקבוצה באופן שיגן עליהם מפני תרמיות וכן לחייב את מארגני הקבוצות בהתנהלות תקינה.

תזכיר החוק הוכן בעקבות המלצות הצוות של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, ארז קמיניץ, וכולל חובת שקיפות של מארגן הקבוצה כלפי חברי הקבוצה, מניעת ניגוד אינטרסים של מארגן הקבוצה וכן מאפשר נקודות יציאה של חבריה מהפרויקט, במצב שבו הפרויקט אינו מתקדם כמובטח. בין היתר, קובע התזכיר חובת הצגת דו"ח שמאי מקרקעין (דו"ח אפס) בנוגע לקרקע המוצעת, במטרה למנוע רמייה. אם החוק החדש יצלח את הליכי החקיקה, מדי חצי שנה יתבקשו מארגני הקבוצות להנפיק לחברי הקבוצה דו"ח מפורט בנוגע להתקדמות הבנייה. על פי ההצעה, חברי הקבוצות יזכו להבהרות בנוגע לכך שמחיר הדירה עליו סיכמו אינו מחיר סופי ואף ייתכן שיעלה משמעותית בחלוף הזמן.

למניעת ניגוד אינטרסים קובע תזכיר החוק כי דמי הניהול שייגבו בידי מארגן הקבוצה יהיו קבועים מראש עם ההצטרפות לקבוצה ולא על פי אחוז מסכום הדירה. זאת כדי למנוע את האינטרס המובנה של מארגן הקבוצה בעליית מחירי הדירות. בנוסף, יוגבלו דמי ההצטרפות לקבוצה בהתאם לתקנות שתפרסם שרת המשפטים לאחר אישור החוק.

כדי לבטח את כספי חברי הקבוצה, קובעת ההצעה כי ינוהל חשבון נאמנות נפרד לכל קבוצה. החשבון ינוהל על ידי נאמן שלא יהיה מקורב בכל צורה שהיא למארגן הקבוצה. צעד זה יבטיח בין היתר שמארגן, שבבעלותו מספר קבוצות רכישה, יפריד בין החשבונות וימנע סיטואציות בעייתיות בדומה לפרשיית ענבל אור. מארגן הקבוצה אף יחויב לרשום את זכויות חברי הקבוצה והם יהיו רשאים להחליפו ברוב של 70%. את הנאמן ניתן יהיה להחליף ברוב רגיל. חשובות לא פחות הן נקודות יציאה לחברי קבוצת הרכישה: בתום 3 שנים במקרה שלא נרכשה הקרקע, או תוך 4 שנים אם לא ניתן היתר בנייה להקמת הדירות.

בסביבתה של שקד נאמר כי אין בכוונתה של שרת המשפטים לעצור את קיומן של אותן קבוצות רכישה, בשל היותן מבנה שעשוי להעניק לחבריו יתרון כספי. עם זאת, נטען כי מטרת ההצעה היא לעצור את הכשלים הצרכניים והמשפטיים ולהגן על רוכשי דירות מפני קבלת מידע שגוי או חלקי. "מטרת השרה להביא לסיום הסכמים מקפחים וחד צדדיים שפועלים לרעת חברי קבוצת הרכישה, ומעניקים יתרון למארגן תוך פגיעה באינטרסים של הרוכשים", ציינו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב