הלהיט שהיה ואינו: המשקיעים נוטשים את כרמי גת

על פי בדיקת הכלכלן הראשי, הרווחיות שהניבה השכונה הצעירה למשקיעים היתה נמוכה ביותר ■ צניחה במספר עסקות הרכישה באפריל ■ וכמה דירות רכשו תושבי החוץ?

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מתחם כרמי גת. בניית המחלפים מתקדמת בקצב אטי
מתחם כרמי גת. בניית המחלפים מתקדמת בקצב אטיצילום: אליהו הרשקוביץ
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

באפריל ידע שוק הנדל"ן צניחה במספר רכישות הדירות – רק 6,200 דירות נמכרו בחודש זה, בדומה למספר הדירות שנרכשו באוקטובר האחרון, שבו היו חגי תשרי - כך לפי סקירת הכלכלן הראשי באוצר.

באפריל האחרון חל הפסח, כך שיש בו כדי להסביר חלק מהירידה - בשיעור של יותר מ-30% בהשוואה למארס. המשקיעים רכשו באפריל 900 דירות בלבד, הנתון הנמוך ביותר מאז אוקטובר 2016, ואחת משני הנמוכים מתחילת העשור הנוכחי. הלהיט הגדול של 2016-2015 - שכונת כרמי גת בקרית גת – ננטש על ידי המשקיעים.

הצטמקות במספר העסקות בשוק הדירות הפכה זה מכבר לעובדה קיימת. בשליש הראשון של השנה נמכרו 33 אלף דירות - אמנם ירידה של כ-2.5% לעומת השלישי הראשון של שנה שעברה, ואולם מאז המחצית השנייה של 2015 חלה ירידה במספר העסקות, כך ש-2017 כבר היתה בעיצומו של התהליך. שיעור העסקות של השליש הראשון של 2018 היה הנמוך ביותר מאז 2014.

השליש הראשון של השנה עד כה היה, על פי דו"ח האוצר, שיאו של הליך התפכחות שפוקד את ציבור המשקיעים, ובמיוחד אלה שנהו אחרי פרסומות רועשות על פרויקטים חדשים וזולים באזורי פריפריה, שאחד הבולטים בהם היה כרמי גת. הפרויקט, שפורסם הן על ידי הממשלה והן על ידי היזמים שפעלו בו, ובמיוחד גינדי החזקות, שמקימה במקום כ-1,100 יחידות דיור, אמור היה להיות "אזור הביקוש החדש", על פי המפרסמים השונים.

מחירי הדירות הנמוכים יחסית שבו (פחות ממיליון שקל) פיתו משקיעים רבים לרכוש שם דירות חדשות, ואולם האמת הלא נעימה נחשפת והולכת: הסכם הגג בקרית גת נקלע לבעיות ולעתירות משפטיות בין העירייה והיזמים לבין רשות מקרקעי ישראל (רמ"י), הבנייה מתעכבת, וככלות כל הפרסומות הנלהבות, קרית גת נותרה קרית גת – עיר שאינה נמנית על רשימת היישובים המבוקשים - על אף הבנייה הרבה בה.

בפברואר 2015 נמכרו בכרמי גת 840 דירות בפרויקט, מתוכן 280 נרכשו על ידי משקיעים מוצהרים. לא פחות חשוב מכך – בדיקה שנערכה באותה תקופה הראתה כי רבים מאלה שהצהירו כי הם רוכשי דירות ראשונות (כלומר זוגות צעירים), השתכרו בהכנסות נמוכות, וההערכה בקרב הכלכלן הראשי היתה אז כי רבים מהם הם למעשה "רוכשי קש", שמאחריהם עומדים המשקיעים האמיתיים.

לצורך הסקירה הנוכחית בדקו באוצר כמה מאותן 840 דירות שנרכשו בפברואר 2015, נמכרו על ידי רוכשיהן. לפי הנחת היסוד, בעת ששכונה נמצאת בהקמה, לא אמורות להיות בה הרבה עסקות מכירה. ואולם הממצאים הראו אחרת: עד אפריל השנה נמכרו 34 דירות מאותן 840 דירות, כלומר כ-4%; אולם בין הנכסים האלה 25 היו של משקיעים מוצהרים - כעשירית מכלל הרכישות שלהם, מה שכבר יכול להעיד על תופעה.

התהליכים בכרמי גת סותרים גם את המגמה הכללית של המשקיעים בדרום, שדווקא צימצמו את מכירת הדירות שלהם בחודשים הראשונים של השנה.

לפי הכלכלן הראשי, "התוצאה היא שבארבעת החודשים הראשונים של 2018 כבר מסתמנת יציאה מוגברת של המשקיעים מפרוייקט זה". עוד הוא מציין כי בעוד באזור הדרום משקיעים צימצמו את מכירת הדירות שלהם בחודשים הראשונים של 2018, "בולטת קרית גת במגמה הפוכה, בפרט שכונת כרמי גת, שבה כפי שצוין נרשמה 'הסתערות' של משקיעים ב-2015".

הכלכלן הראשי אף מספק לכך סיבה: "ניתוח עסקות המכירה של דירות יד שנייה בשכונה הצעירה בשלוש השנים האחרונות מלמד כי מי שהזדרזו למכור את הנכס ב-2016 מיקסמו את תשואתם (מרווח הון), וזו יורדת והולכת עד לרמה של 2% בלבד".

עוד ציבור שמתנדף בהדרגה מהשוק הוא תושבי החוץ. חודשי החגים - פסח וחגי תשרי - היו תמיד חודשי השיא אצל ציבור זה, שהגיע ארצה לחופשות החגים ונהג לרכוש דירות, בעיקר בירושלים. אך לא עוד: באפריל האחרון רכשו תושבי החוץ 50 דירות בסך הכל, הכמות החודשית הנמוכה ביותר מאז תחילת 2010.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?