תנופת בנייה למיעוטים: יישוב בדואי חדש בנגב והרחבת יישוב ערבי בגליל

הוועדה לנושאים תכנוניים עקרוניים אישרה היום את הבאת התוכנית להקמה מחודשת של היישוב עיר אובות שבנגב לדיון בוועדה הארצית ■ יואב גלנט: "הוריתי לקדם את הקמתו של יישוב אסטרטגי זה, מתוך הכרה והבנה של חשיבות יישובי הערבה והנגב"

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
יואב גלנט
יואב גלנטצילום: התאחדות בוני הארץ
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

תנופה תכנונית בנגב ובגליל: היום (ג') אושרה בוועדה לנושאים תכנוניים עקרוניים (ולנת"ע) תוכנית להחייאת והקמה מחודשת של היישוב עיר אובות, הנמצא במועצה האזורית ערבה התיכונה, דרומית לים המלח, ממערב לצומת חצבה ובסמוך לאתר העתיקות תמר המקראית. היישוב מצוי בקרבת דרך הבשמים ההיסטורית ולצד כביש 90 כיום, ובעל פוטנציאל לשמש כמוקד תיירותי למטיילים באזור דרום ים המלח.

התוכנית קודמה על ידי משרד הבינוי והשיכון, בשיתוף עם החטיבה להתיישבות והמועצה האזורית ערבה תיכונה, במטרה להגדיל את מספר התושבים ביישוב - מתושבים בודדים בשנים האחרונות, ליישוב קהילתי מבוסס. זאת במסגרת כוונה לחזק את יישובי הנגב והפריפריה ולתת אפשרות למגורי קבע לאוכלוסייה הבדואית. היישוב הקהילתי-תיירותי צפוי לפי התוכנית לגדול בכ-250 יחידות דיור חדשות. זאת, בנוסף לשיווק של כ-80 מגרשים חדשים ביישוב הסמוך, חצבה, ולהשלמת שלבי הפיתוח ביישובים ספיר ועין יהב.

בהמלצתה למועצה הארצית, הבהירה הוולנת"ע כי ככלל, אין מקום להקמת יישובים חדשים, וראוי לחזק ולעבות יישובים קיימים, בדגש על יישובים עירוניים. עם זאת, לאור ייחודיותו ההיסטורית של ישוב זה, לצד הצורך בהקמת יישובים חדשים שיוכלו לתת מענה להתיישבות בדואית באזור, השתכנעה הוועדה כי ניתן להמליץ על קבלת הבקשה. זאת לאחר שסוגיית הקמת שכונה בדואית בעיר אובות נידונה במשך שנים בוועדות התכנון, ואף הגיעה לדיון בבג"ץ בתחילת השנה.

הוועדה הדגישה את המרחק הרב של היישוב ממרכז המטרופולין ובעיקר מיישובים עירוניים, לצד היתרונות היחסיים שלו בכל הנוגע לבינוי הקיים באזור, וכן תוך שהיא מבליטה את הצורך בפתרון לאוכלוסייה הבדואית וליישובים לא חוקיים באזור. בכפוף להמלצת הוועדה, ואף על מיעוט התושבים ביישובים היהודיים הסמוכים, הנושא צפוי לעלות לדיון במועצה הארצית לתכנון ובנייה, שבה יוחלט האם לאשר את הקמת היישוב החדש.

שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, שמשרדו קידם את ההחלטה, מסר כי: "עם כניסתי לתפקיד, הוריתי לחדש במיידי את תקציב התכנון לעיר אובות ולקדם מול מוסדות התכנון את הקמתו של יישוב אסטרטגי זה, מתוך הכרה והבנה של חשיבות יישובי הערבה והנגב. אנו פועלים במלוא המרץ להגדיל את מלאי הדירות ולספק פתרונות דיור למען הציבור בישראל. נמשיך לפתח, לחזק וליישב את הדרום בכלל והנגב בפרט".

בצפון: הרחבת היישוב ג'דידה מכר

הוועדה לקידום מתחמים מועדפים לדיור (הוותמ"ל), החליטה להפקיד תוכנית להרחבת היישוב ג'דידה מכר שבגליל המערבי, בשטחי גבעות טנטור שמדרום ליישוב ובסמוך לכביש 85 מדרום וכביש 70 ממזרח. מטרתה המרכזית של תוכנית המתאר היא לחבר את כל חלקי היישוב ליישוב אחד, שבו כל האזורים המתוכננים והבנויים מחוברים זה לזה.

התוכנית מתפרשת על שטח של כ-5,300 דונם, והיא כוללת תוספת של כ-15 אלף יחידות דיור בבנייה רוויה של עד 7 קומות, בעירוב שימושים של מגורים, מסחר, משרדים ומבני ציבור. איכלוס השכונה הראשונה צפוי להתקיים תוך כ-5 שנים, עד 2023.

בחיבור שבין היישוב הקיים ומתחם המגורים החדש, מתוכנן פארק עירוני על שטח של 160 דונם לרווחת כלל תושבי היישוב. הפארק מייצר חיבורים רבים בין שני חלקי היישוב, הסדרה של נחל עכו, ושילוב מבני ציבור תוך שימור שטחי החקלאות באזור. כמו כן, צפויים להיבנות באזור גם שני אזורי תעסוקה חדשים, שיתנו מענה לתושבי האזור. התוכנית קודמה על ידי מנהל התכנון, רשות מקרקעי ישראל ומשרד הבינוי והשיכון, ונערכה על ידי משרד האדריכלים רולקר אפשטיין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן