תנופת בנייה למיעוטים: יישוב בדואי חדש בנגב והרחבת יישוב ערבי בגליל

הוועדה לנושאים תכנוניים עקרוניים אישרה היום את הבאת התוכנית להקמה מחודשת של היישוב עיר אובות שבנגב לדיון בוועדה הארצית ■ יואב גלנט: "הוריתי לקדם את הקמתו של יישוב אסטרטגי זה, מתוך הכרה והבנה של חשיבות יישובי הערבה והנגב"

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יואב גלנט
יואב גלנטצילום: התאחדות בוני הארץ
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

תנופה תכנונית בנגב ובגליל: היום (ג') אושרה בוועדה לנושאים תכנוניים עקרוניים (ולנת"ע) תוכנית להחייאת והקמה מחודשת של היישוב עיר אובות, הנמצא במועצה האזורית ערבה התיכונה, דרומית לים המלח, ממערב לצומת חצבה ובסמוך לאתר העתיקות תמר המקראית. היישוב מצוי בקרבת דרך הבשמים ההיסטורית ולצד כביש 90 כיום, ובעל פוטנציאל לשמש כמוקד תיירותי למטיילים באזור דרום ים המלח.

התוכנית קודמה על ידי משרד הבינוי והשיכון, בשיתוף עם החטיבה להתיישבות והמועצה האזורית ערבה תיכונה, במטרה להגדיל את מספר התושבים ביישוב - מתושבים בודדים בשנים האחרונות, ליישוב קהילתי מבוסס. זאת במסגרת כוונה לחזק את יישובי הנגב והפריפריה ולתת אפשרות למגורי קבע לאוכלוסייה הבדואית. היישוב הקהילתי-תיירותי צפוי לפי התוכנית לגדול בכ-250 יחידות דיור חדשות. זאת, בנוסף לשיווק של כ-80 מגרשים חדשים ביישוב הסמוך, חצבה, ולהשלמת שלבי הפיתוח ביישובים ספיר ועין יהב.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

בהמלצתה למועצה הארצית, הבהירה הוולנת"ע כי ככלל, אין מקום להקמת יישובים חדשים, וראוי לחזק ולעבות יישובים קיימים, בדגש על יישובים עירוניים. עם זאת, לאור ייחודיותו ההיסטורית של ישוב זה, לצד הצורך בהקמת יישובים חדשים שיוכלו לתת מענה להתיישבות בדואית באזור, השתכנעה הוועדה כי ניתן להמליץ על קבלת הבקשה. זאת לאחר שסוגיית הקמת שכונה בדואית בעיר אובות נידונה במשך שנים בוועדות התכנון, ואף הגיעה לדיון בבג"ץ בתחילת השנה.

הוועדה הדגישה את המרחק הרב של היישוב ממרכז המטרופולין ובעיקר מיישובים עירוניים, לצד היתרונות היחסיים שלו בכל הנוגע לבינוי הקיים באזור, וכן תוך שהיא מבליטה את הצורך בפתרון לאוכלוסייה הבדואית וליישובים לא חוקיים באזור. בכפוף להמלצת הוועדה, ואף על מיעוט התושבים ביישובים היהודיים הסמוכים, הנושא צפוי לעלות לדיון במועצה הארצית לתכנון ובנייה, שבה יוחלט האם לאשר את הקמת היישוב החדש.

שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, שמשרדו קידם את ההחלטה, מסר כי: "עם כניסתי לתפקיד, הוריתי לחדש במיידי את תקציב התכנון לעיר אובות ולקדם מול מוסדות התכנון את הקמתו של יישוב אסטרטגי זה, מתוך הכרה והבנה של חשיבות יישובי הערבה והנגב. אנו פועלים במלוא המרץ להגדיל את מלאי הדירות ולספק פתרונות דיור למען הציבור בישראל. נמשיך לפתח, לחזק וליישב את הדרום בכלל והנגב בפרט".

בצפון: הרחבת היישוב ג'דידה מכר

הוועדה לקידום מתחמים מועדפים לדיור (הוותמ"ל), החליטה להפקיד תוכנית להרחבת היישוב ג'דידה מכר שבגליל המערבי, בשטחי גבעות טנטור שמדרום ליישוב ובסמוך לכביש 85 מדרום וכביש 70 ממזרח. מטרתה המרכזית של תוכנית המתאר היא לחבר את כל חלקי היישוב ליישוב אחד, שבו כל האזורים המתוכננים והבנויים מחוברים זה לזה.

התוכנית מתפרשת על שטח של כ-5,300 דונם, והיא כוללת תוספת של כ-15 אלף יחידות דיור בבנייה רוויה של עד 7 קומות, בעירוב שימושים של מגורים, מסחר, משרדים ומבני ציבור. איכלוס השכונה הראשונה צפוי להתקיים תוך כ-5 שנים, עד 2023.

בחיבור שבין היישוב הקיים ומתחם המגורים החדש, מתוכנן פארק עירוני על שטח של 160 דונם לרווחת כלל תושבי היישוב. הפארק מייצר חיבורים רבים בין שני חלקי היישוב, הסדרה של נחל עכו, ושילוב מבני ציבור תוך שימור שטחי החקלאות באזור. כמו כן, צפויים להיבנות באזור גם שני אזורי תעסוקה חדשים, שיתנו מענה לתושבי האזור. התוכנית קודמה על ידי מנהל התכנון, רשות מקרקעי ישראל ומשרד הבינוי והשיכון, ונערכה על ידי משרד האדריכלים רולקר אפשטיין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בריכות סחף מבטון אקולוגי של חברת אקונקריט הישראלית בניו-יורק

"שיטפון של יזמים": דור חדש מנסה להיכנס לתחום הכי בוער בהיי־טק

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"