כחלון הכריז על הגרלת מחיר למשתכן הבאה: "בין 6,000 ל-8,000 דירות באזורי ביקוש"

הדירות ייועדו ברובן לנרשמי סדרה ב' במחיר למשתכן ■ אף כי טרם פורסמה רשימת הערים שישתתפו, מהמכרזים האחרונים של רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) נראה כי חלק מהדירות שיוצעו ממוקמות בנתניה ובראשון לציון

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שר האוצר משה כחלון
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

שר האוצר משה כחלון הודיע היום (ב') בישיבת סיעת כולנו על ההגרלה הגדולה הבאה של מחיר למשתכן ביולי, במסגרתה יוצעו בין 6,000 ל-8,000 דירות, שייועדו ברובן לנרשמי סדרה ב' במחיר למשתכן. כחלון הדגיש כי הדירות הן באיזורי ביקוש - לאור הביקורת הציבורית וחוסר ההיענות מצד זכאים ויזמים לפרויקטים בפריפריה.

להגרלה הגדולה האחרונה - הרביעית עד כה - שנערכה במארס, נרשמו כ-21 אלף זכאים, שמתוכם כ-5,000 הוכרזו כזוכים, אף כי הוגרלו בה 6,639 דירות. זאת מכיוון שחלק מהדירות נדחו על ידי המגרילים, בעיקר בערי פריפריה שבהן היצע הדירות גדול מהביקוש. בערים כמו נהריה ונתיבות למשל, ההיצע נותר גדול ולאחר ההגרלה הוצעו הדירות למשפרי דיור.

אף כי טרם פורסמה רשימת הערים שישתתפו, מהמכרזים האחרונים של רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) נראה כי חלק מהדירות שיוצעו ממוקמות בנתניה ובראשון לציון. לעומת זאת, המכרז לבנייה בתל אביב יפו - 74 דירות בהנחה של מאות אלפי שקלים בשכונות הדרומיות בעיר - נדחה באפריל בפעם הרביעית וטרם פורסמה לו חוברת מכרז חדשה. מאחר שהמועד האחרון להגשת הצעות לפרויקטים בתל אביב הוא יולי 2018, נראה כי אלה לא יכללו בהגרלה הקרובה.

בקרית אונו לעומת זאת, בהחלט ייתכן כי יוצעו דירות בהגרלה הקרובה. בימים אלה מתקיימים בעיר שני מכרזי קרקעות לפרויקטים של מחיר למשתכן; אחד להקמת כ-430 יחידות דיור שהמועד האחרון להגשת הצעות בו הוא תחילת יוני, והשני להקמת 729 יחידות דיור ב-4 מתחמים בקרבת צומת סביון - שצפוי להיסגר ב-28 במאי. אף כי הליכי התכנון והפיתוח נמצאים בשלבים מוקדמים, ייתכן שכחלון ימהר להוציא את הדירות להגרלה ולמנות אותן במסגרת רשימת ההישגים שלו - לקראת בחירות אפשריות. נראה כי גם ההחלטה על מועד ההגרלה התקבלה בחופזה והפתיעה גורמים בקבינט הדיור ובמשרדי הממשלה הרלוונטים, ולא נעשתה בתיאום מלא עם הגורמים המקצועיים הממונים על תוכנית מחיר למשתכן.

כחלון מסר כי "בשבוע שעבר התבשרנו על ירידה נוספת במחירי הדיור. לראשונה זה למעלה מעשור – ירידת מחירים שנתית. מתחילת השנה מחירי הדירות ירדו ב-2.7%. אם הקצב הנוכחי יימשך אנחנו מדברים על קצב שנתי של כ-8%. לצערי, יש כל מיני גורמים שלא שותפים לשמחה ומנסים למכור לציבור ספינים ואשליות ומספרים לצעירים שמדובר במגמה זמנית, ב'ביקושים כבושים' ועוד".

בהמשך לפירסום נתוני הלמ"ס על ירידה שנתית של 0.1% במחירי הדיור בשבוע שעבר, אמר כחלון כי "לאחר למעלה מעשור המגמה התהפכה. אני מודיע כאן - הירידה הזו יציבה. הרכבת הזו עלתה על המסילה ואף אחד לא יעצור אותה: לא האינטרסנטים, לא הקבלנים ולא הבנקאים. היא תגיע ליעד הסופי שלה – פתרון משבר הדיור. אנחנו ממשיכים, לא עוצרים לרגע ולא מורידים את הרגל מהדוושה".

אחד השינויים בהגרלה הבאה הוא העלמותן של דירות קול קורא – דירות מקבלנים המצויות בשלבי תכנון ובנייה מתקדמים בהשוואה למכרזי הקרקעות של מחיר למשתכן, והוספו להגרלה שנערכה במארס כדי להרחיב את היצע הדירות המוכנות לאיכלוס מהיר. בהגרלה האחרונה השתתפו כ-600 דירות כאלו, שהמדינה הציעה לקבלנים לשווק כחלק מתוכנית מחיר למשתכן - בהנחה לרוכשים של 60–100 אלף שקל מצד הקבלן והנחה נוספת שתממן המדינה. אלא שההנחה הכוללת לצרכן - שהסתכמה בכ-200 אלף שקל - לא משכה את הרוכשים. נראה כי גם ההשקעה הכרוכה באיתור הדירות מצד אנשי המקצוע במשרדי הממשלה מסבירה למה בקבינט הדיור מעדיפים כעת לוותר על רכיב זה במסגרת ההגרלה הקרובה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון