אף אחד לא הצליח לסגור את המסעדה שפעלה באתר מורשת - עד שהיא קרסה

החברה הממשלתית השכירה במשך שנים שטח למסעדה שפעלה ללא היתר בנייה או רישיון עסק - במתחם שארגון אונסק"ו הכריז עליו אתר מורשת עולמי ■ העסק המשיך לפעול שנים באין מפריע, למרות צווי סגירה והריסה מבית המשפט ■ התמוטטות חלק מהמבנה הציתה חילופי האשמות

יעל דראל
יעל דראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
החלק שהתמוטט במבנה בעיר העתיקה של עכו, בעקבות הפעילות הבלתי־חוקית של מסעדת דוניאנא על גג המבנה
החלק שהתמוטט במבנה בעיר העתיקה של עכו, בעקבות הפעילות הבלתי־חוקית של מסעדת דוניאנא על גג המבנהצילום: רמי שלוש
יעל דראל
יעל דראל

בעוד המדינה פועלת להרחבת האכיפה נגד בנייה בלתי־חוקית, עברייני בנייה פועלים ללא הפרעה בחסותה — לעתים גם בנכסים בעלי חשיבות היסטורית. החברה לפיתוח עכו, חברה ממשלתית הכפופה למשרד התיירות ומופקדת על פיתוח עכו העתיקה, השכירה ב–13 השנים האחרונות שטח על גג מסעדת אבו כריסטו הוותיקה לטובת מסעדה נוספת בשם דוניאנא, שפעלה באופן בלתי־חוקי במקום.

המבנה שבו שוכנות שתי המסעדות נמצא על החומה, במתחם הנמל הפיזאני בעכו העתיקה — אזור שהוכרז כולו כאתר מורשת עולמי של אונסק"ו. בסוף השבוע האחרון קרס חלקו האחורי של המבנה, וחלקים ממנו התמוטטו מעל מעבר ציבורי פתוח, בשל פעילותה הבלתי־חוקית של המסעדה על גג המבנה. בעקבות האירוע, הכריזה עיריית עכו על המקום כמבנה מסוכן, והחברה לפיתוח עכו נדרשת לטפל במפגעים.

אלא שמבדיקת TheMarker עולה כי קריסת המבנה ההיסטורי יכולה היתה להימנע אילו היתה החברה לפיתוח עכו, שהשכירה בעצמה את המבנה לעסק הבלתי־חוקי, פועלת ליישום צווי ההריסה וצווי הסגירה למקום — שניתנו כבר לפני כחצי שנה על ידי בית המשפט המחוזי בחיפה.

המורשע בעבירות בנייה זכה במכרז

שמעון לנקרי, ראש עיריית עכוצילום: רמי שלוש

מהחלטת בית המשפט המחוזי בחיפה עולה כי פעילותו הבלתי־חוקית של המקום אינה חדשה לרשויות בעכו. כבר ב–2007, כשלוש שנים לאחר תחילת פעילות המסעדה, הוגש כתב אישום לבית משפט השלום בעכו נגד בעל העסק, בגין בנייה ללא היתר ובעבירת ניהול המקום ללא רישיון עסק. בכתב האישום יוחסו לבעל העסק גם הפרות של צו הפסקה שיפוטי שכבר נמסר לו כשנתיים קודם לכן. בית המשפט קבע אז כי הבנייה הבלתי־חוקית תיהרס, בעל המקום ישלם קנס והמקום ייסגר ביוני 2014.

אלא שב–2012 הוציאה החברה לפיתוח עכו מכרז להשכרת המקום, והמציע היחידי היה בעל הנכס המורשע. "בעקבות כך, ולאחר הרשעתו בעבירות, הסכימו הוועדה המקומית לתכנון ובנייה עכו ועיריית עכו לאפשר לו אורכה לביצוע הצווים על מנת לאפשר לגליזציה של הפעילות", נכתב בהחלטת המחוזי מאוקטובר 2017. בעל העסק, מצדו, טען במהלך ההליכים המשפטיים כי המדינה השכירה לו מלכתחילה נכס שהיו בו עבירות בנייה.

פרט להיבטי הפעילות הבלתי־חוקית במקום, שבוצעה בחסות החברה הממשלתית והעירייה, במאי 2002 הוכרזה עכו העתיקה כאתר מורשת עולמי על ידי ארגון אונס"קו. הכרזה זו נחשבת לאחת ההכרזות המשמעותיות של הארגון בישראל, מכיוון שזו הפעם הראשונה שבה אונסק"ו מכריזה על מתחם עירוני שלם, המאפיין תקופות היסטוריות רבות, כאתר מורשת. על פי מסמכי ההכרזה, בעיר העתיקה של עכו יש בנייה מהתקופות הפיניקית, הצלבנית והעותמנית; ובין האתרים שכולל מתחם השימור יהיו הח'אנים, הארמונות, המצודה שבנה מסדר האבירים ההוספיטלרים במאה ה–12, ומבצר האבירים הטמפלרים.

"התרענו על נזילות וסדקים במבנה"

החברה לפיתוח עכו העתיקה נוסדה ב–1967, והמנכ"ל שלה כיום הוא דוד הררי. החברה מתוקצבת על ידי כל משרדי הממשלה, ועל פי הגדרת פעילותה, הכנסותיה מושקעות בפיתוח העיר העתיקה ובשיווקה. הכנסות החברה מיועדות להשקעה בפיתוח ובהנעת הצד הכלכלי לטובת פיתוח ושגשוג העיר. פעילותה של החברה לפיתוח עכו העתיקה חשובה בעיקר משום שכיום אונסק"ו אינו מתקצב את פיתוח ושימור האתרים המצויים בתחום הכרזותיו.

עו"ד שחר לוינזוןצילום: אלוניס

לדברי עו"ד שחר לוינזון ממשרד יוסף ישורון עורכי דין ושות', המייצג את מסעדת אבו כריסטו הפועלת כחוק בקומת הקרקע של המבנה, "החברה לפיתוח עכו השכירה את גג מסעדת אבו כריסטו לטובת מסעדה שפעלה במקום ללא רישיון עסק, ובשטחה בנייה בלתי־חוקית. אף שמדובר בעסק שפעל בניגוד לחוק, החברה קיבלה עבורו דמי שכירות בשנים האחרונות.

"ההתמוטטות אירעה בחלקו האחורי של המבנה, המשמש בפועל כגג המחסן של מסעדת אבו כריסטו — אזור שבו היה ממוקם המטבח של המסעדה שפעלה על גג המבנה. דו"ח קונסטרוקטור המגובש בימים אלה מצא כי הצנרת במקום לא תוחזקה כראוי וכי דליפה מתמשכת, לצד עבודות שבוצעו במקום, החלישו את המבנה העתיק וככל הנראה הביאו לקריסתו.

"התרענו בפני החברה לפיתוח עכו כי התגלו נזילות וסדקים במבנה וכי ישנה סכנת התמוטטות. אלא שכעת נראה שכל גוף מעביר את האחריות לגורם אחר. החברה לפיתוח עכו מנהלת את הנכס עבור רשות מקרקעי ישראל, והיא למעשה האחראית על הנזק שנגרם למקום. האבסורד הוא שכעת אנחנו צופים שיהיה נסיון להכשיר את הבנייה במקום. מדובר על בנייה על קמרונות עתיקים, במקום שהיווה את הכניסה מנמל עכו העתיק לתוך העיר. לצערנו המדינה מזלזלת גם בחוק וגם במורשת ההיסטורית של המקום", אומר עו"ד לוינזון.

"המפגע לא טופל במהירות הנדרשת"

דוד הררי, מנכ"ל החברה לפיתוח עכו צילום: ללא קרדיט

במכתב ששלח לאחר הקריסה זאב נוימן, ממלא מקום וסגן ראש עיריית עכו, לחברה לפיתוח עכו, נכתב כי החברה היא בעלת הנכס וכי קיר האבן וגג הקמרון הבנויים מאבן התמוטטו מעל מעבר ציבורי פתוח. "שתי שכבות של תקרות בטון ומילוי בחומר, אדמה אדמה וחול קרסו בחלקם ופלשו מעבר למעבר הציבורי. למזלנו לא היו לכודים או נפגעים". בהמשך כתב נוימן כי יש להרוס ולפנות את הבנייה הבלתי־חוקית במקום וכי בכל מקרה, ביצוע העבודות כעת מחייב קבלת היתר בנייה כחוק.

אלא שעל אף הודעתה המאשרת כי במקום התבצעה פעילות בלתי־חוקית, במכתבו של נוימן מטעם העירייה נדרשת החברה לפיתוח עכו להמשיך לשלם את הארנונה וחשבונות המים במקום.

מעיריית עכו נמסר: "בעקבות הליכים משפטיים שהתנהלו נגד בעל המסעדה, ניתן נגדו על ידי בית המשפט צו הריסה להריסת הבנייה הבלתי־חוקית וכן צו סגירה שיפוטי. בהתאם להחלטת בית המשפט המחוזי בחיפה, הצווים נכנסו לתוקף ב–26 באוקטובר 2017, אך בעל המסעדה מפר את הצווים ברגל גסה. גם בעניין זה לא שקטה התביעה העירונית על שמריה ובגין אי־קיום צו ההריסה והמשך השימוש בבנייה הבלתי־חוקית, הוגש נגד בעל המסעדה כתב אישום נוסף. חשוב לציין כי הבעלים של הנכס היא רשות מקרקעי ישראל, המנהלת אותו באמצעות החברה לפיתוח עכו העתיקה. רשות מקרקעי ישראל והחברה לפיתוח עכו נדרשו שתיהן לבצע הסרה של הסכנה מהמבנה, אלא שלמרבה הצער המפגע לא טופל על ידן במהירות הנדרשת".

מנכ"ל החברה לפיתוח עכו, דודו הררי, מסר בתגובה: "נגד מסעדת דוניאנא הוגשה תביעה בבית המשפט. הם יצאו חייבים, וקיבלו פסק דין להריסה בתוך כמה חודשים. בהמלצת ראש עיריית עכו, הם קיבלו ארכה של 30 חודשים מבית המשפט, ובמקביל ביקשו לבצע שינוי תב"ע. הליך זה נמצא בעבודה".

מרשות העתיקות נמסר בתגובה: "עכו היא עיר בעלת היסטוריה מפוארת, ולא בכדי צורפה על ידי אונסק"ו לרשימת אתרי מורשת התרבות הבינלאומית. בשל חשיבותה של העיר והרצון לשמור על הצביון ההיסטורי שלה, רשות העתיקות מפעילה בעיר מפקחי שימור, המייעצים מקצועית לגורמי התכנון, הרשות המקומית ועוד. זאת, על מנת שהטיפול השימורי במורשת התרבותית של עכו יבוצע בצורה מקצועית, ועל פי קריטריונים בינלאומיים כפי שמופיעים באמנה של אונסק"ו.

"עד כה, אין מידע ודאי באשר לסיבת קריסת המבנה בעכו. השבוע ייפגשו הגופים הרלוונטיים בעיר — העירייה, החברה לפיתוח עכו, מהנדסים ומשמרי רשות העתיקות — להערכת מצב בשטח ולהפקת לקחים, על מנת למנוע הישנות של מקרים כאלה בעתיד".

ממסעדת דוניאנא נמסר בתגובה: "הטענה לפיה הנזילה ממסעדת דוניאנא היא הסיבה לקריסה כוזבת מאחר ובקמרון ובחומה שקרסו אין כל נזילה. קיומה של מסעדת דוניאנא מעל החומה אינו הסיבה לקריסה. הראייה לכך היא שרצפת המסעדה נשארה במקומה ובשלמותה לאחר אירוע קריסת החומה מתחתיה. מאידך, אילו משקל מסעדת דוניאנא היה הסיבה לקריסת החומה מתחתיה, אז לבטח המסעדה הייתה קורסת יחד עם החומה, דבר שלא קרה.

"הכשל בחומה נתגלה ב-2 במאי והקריסה אירעה ב-7 במאי. קיימות שתי חוות דעת של קונסטרוקטורים נייטרליים שבחנו את התופעה לפני הקריסה ובהן נקבע כי החומה קרסה עקב תזוזה ביסוד שמתחתיה, מפאת החלשת הקרקע. בהקשר זה יצוין כי מערכת הביוב העירונית וכן אזור שטיפת הכלים של מסעדת אבו כריסטו היו צמודים לחומה שקרסה. למסעדה יש היתר בניה, למעט חלקים משניים שאכן נבנו ללא היתר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט