"לא מעבירים מפגע ממקום אחד לאחר": משרד התחבורה מתנער מהתחנה המרכזית בתל אביב

משרד התחבורה הודיע כי התחנה המרכזית החדשה בתל אביב תעבור לאזור צומת חולון. ואולם, נציגי המשרד טענו כי כדאי שהמהלך יהיה בהובלת הוועדות המחוזיות והמקומיות ■ חברת הניהול של התחנה המרכזית: "הפתרון לא בידיים שלנו"

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
התחנה המרכזית החדשה בתל אביב
התחנה המרכזית החדשה בתל אביבצילום: תומר אפלבאום
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

"התחנה המרכזית החדשה בתל אביב תעבור לצומת חולון", כך הצהירה היום (ה') טופז פלד, המפקחת על התעבורה במחוז תל אביב מטעם משרד התחבורה. היום נערך בתחנה המרכזית החדשה סיור של ועדת המשנה לתחבורה ציבורית, בראשות ח"כ דב חנין ובנוכחות ח"כ יעל כהן-פארן וח"כ פנינה תמנו-שטה, נציגי העסקים ותושבי השכונה, נציגי איכות סביבה ותחבורה, וגורמים מהעיריות תל אביב וחולון.

לדברי פלד, "משרד התחבורה מצוי בשלבים ראשוניים של בחינה, אבל התחנה מיועדת לעבור לאזור מע"ר בן צבי. לפי תוכנית המתאר המחוזית והתוכנית העירונית של תל אביב - זהו המתחם העדיף, ואנחנו בשלבים ראשוניים של קידום תוכניות רלוונטיות בתיאום עם הגורמים המתאימים בעיריית תל אביב".

נציגי משרד התחבורה הבהירו כי מדיניות המשרד היא להעתיק את פעילות התחנה המרכזית במהירות, אך עם זאת הבהירו כי הרכבת התוכנית תקח כמה שנים, וכי לשם כך מקדם משרד התחבורה הסכם מול חברות התחבורה, ובהן דן ואגד.

לפני כחצי שנה פורסם כי מתהווה חוזה שכירות חדש בין משרד התחבורה לנצבא, בעלי רוב השטח וחברת הניהול של התחנה המרכזית, על הפעלת התחנה המרכזית ל-24 השנים הבאות, תמורת עשרות מיליוני שקלים בשנה.

ואולם, טובי כהנא, עוזר מנכ"לית משרד התחבורה קרן טרנר, אמר כי "הפרסומים על החוזה בין משרד התחבורה לנצבא לא מדויקים, והוא עוד לא נחתם באופן סופי או באופן שכובל את פעילות התחבורה לאזור התחנה המרכזית ל-24 שנה. יש תחנות יציאה שיאפשרו לקדם תוכניות אחרות".

עם זאת, בדיון לא נכחו מנכ"לית המשרד או השר הממונה ישראל כ"ץ, ונציגי ארגוני התחבורה שנכחו בדיון טענו כי אלו כשלו בפיקוח על הרישיון של נצבא בהפעלת התחנה המרכזית. נציגי המשרד טענו כי לשלטון המרכזי יהיה קשה לקדם בעצמו תוכנית למע"ר בן צבי, וכדאי שהדבר יהיה בהובלת הוועדות המחוזיות והמקומיות. כך, במשרד התחבורה מסירים את האחריות מהובלת המהלך. ח"כ דב חנין אף הוסיף וביקר את שר התחבורה: "כ"ץ ידוע כבולדוזר רציני וכמי שמסוגל לקדם ולהניע מהלכים. מתי הוא היה לאחרונה בתחנה המרכזית? איפה הוא?"

גם נציגי גופי התכנון הבהירו כי הוועדות המקומיות והמחוזיות לבדן לא יכולות לקדם את התוכניות.

למשמע הצהרות משרד התחבורה, התנגד נחרצות למהלך מוטי ששון, ראש עיריית חולון. לדבריו, "לא מעבירים מפגע ממקום אחד למקום אחר, ועיריית חולון לא תתן לאף אחד להעביר תחנה כזאת מעל הראש שלנו. לא יקום ולא יהיה. לא ניתן למפלצת מהסוג הזה להיות שער הכניסה של חולון. לא מדובר במסוף, מדובר בהעתקת מתחם שלם ואוכלוסייה שמנסים להתנער ממנה. נכון שהשטח הוא שטח שיפוט של תל אביב, אבל אנחנו בחולון נסבול מזה. מקום כזה הוא בושה למדינה ולעיריית תל אביב. ריח השתן אחרי ימי ניקיונות הוא תעודת עניות למדינה כולה. צריכה להיות החלטה אסטרטגית שמה שמניע אותה הוא אנשים, הגיע הזמן שמשרד התחבורה יראה אנשים בעיניים. ההחלטה צריכה להיות מתאומת עם כל הצדדים, ואם דברים יעשו מאחורי גבנו, אנחנו נוציא את התושבים לרחובות אם צריך ונצא למלחמה".

אטיאס פריאל, מנכ"ל נצבא, התנער גם הוא מאחריות על מציאת פתרון לשטחה של התחנה המרכזית: "היינו רוצים לפנות מכאן את התחנה המרכזית - אבל הפתרון לא בידיים שלנו. כבעלי הנכס אנחנו פועלים בהתאם להנחיות ודרישות משרד התחבורה. יש מקום לחייב את עיריית תל אביב ומשרד התחבורה שיניעו חלופות אחרות לתחנה. בינתיים אנחנו מקבלים את הביקורת ונפעל כדי לשפר את חווית הנוסע, שכיום איננה נעימה".

סגנית ראש עיריית תל אביב ומחזיקת תיק התחבורה, מיטל להבי, הציעה כי הוועדה לתשתיות לאומיות תהיה הגורם המפקח והמניע לאיתור פתרון למפגע התחנה המרכזית. לדבריה, "משרד התחבורה לא יכול להתנער מאחריות, הוא זה שהורה לעירייה להפעיל את התחנה. העירייה לבדה לא יכולה להתיר להפעיל תחנה ללא היתר מתאים, כפי שקבוע היום. חייב שיגיע מבוגר אחראי שיקח אחריות על המפגע הזה והוות"ל הוא הפתרון".

גם עו"ד צבי שוב, שמייצג את בעלי העסקים בתחנה, הסכים כי גורם לאומי יוכל להיות המנוע היחיד לקידום פתרון בזמן קצר. בנוסף, הועלו הצעות שנגעו לאיתור מסופי תחבורה קטנים בעיר בעת שיפונה המתחם. כמו כן עלה הצורך לאתר פתרון מיידי לתושבי השכונה, שסובלים מזיהום אוויר גבוהה ורעידות בבניין בגלל תנועת האוטובוסים.

תושבת רחוב לוינסקי שהשתתפה בסיור וייצגה את טענות התושבים פנתה לנציגי הרשויות ומשרדי הממשלה השונים: "בגלל שאתם לא יודעים לעבוד אנחנו צריכים לגסוס פה? מגרשים מדרום תל אביב לא רק את העובדים הזרים - אלא גם אותנו. עיריית תל אביב מזניחה בכוונה את האזור ומייצרת טינופת וזוהמה כדי שנפנה את השטח. רוצים שנתפגר ונפנה מקום לטייקונים, והם מחכים מעבר לפינה".

כהן-פארן הביעה את דאגתה מאופן הפעלת המקום: "אם המדינה לא מסוגלת ליצור פתרון בעצמה - אולי שתפקיע מהיזם שטחים ותקדם פתרון בשטח בעצמה?". גם נציגי חברות האוטובוסים הביעו את נכונותם להפסיק פעילות בתחנה המוזנחת, שמחצית מבתי העסק שבה לא פועלים ומוזנחים, ורמת זיהום האוויר שבה חורגות מהתקן המותר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות