מחכים ל-8200: איך ייראו שכונות היוקרה החדשות בלהבים?

ועדת הגבולות של משרד הפנים החליטה להמליץ על הגדלת המועצה המקומית להבים. לדברי ראש המועצה, להבים מיצתה את פוטנציאל ההרחבה הקיים שלה בהתבסס על תוכנית המתאר שאושרה ב-2009

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
להבים
להביםצילום: וסילי חצ'טורוב
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

ועדת הגבולות של משרד הפנים החליטה להמליץ לשר הפנים, אריה דרעי, ולמנכ"ל משרד הפנים, מרדכי כהן, על הגדלת המועצה המקומית להבים ב-4,638 דונמים מצפון וממערב - יותר משני שלישים מגודלה כיום. זאת בכדי לאפשר ללהבים עתודות קרקע למגורים ותעשייה, לעודד מעבר של תושבים מהמרכז ולחזק את הכנסותיה של המועצה.

בספטמבר 2014 הגישה להבים למנכ"ל משרד הפנים בקשה להקמת ועדת גבולות, שתאפשר לה לנגוס בשטחי השיפוט של מועצה אזורית בני שמעון הסמוכה בכ-7,000 דונם נוספים. ועדת התכנון המקומית של להבים הצביעה על מחסור בעתודות למגורים, למסחר ותעסוקה. בנוסף, נתונים שהובאו לוועדת הגבולות דרום מצביעים על תמהיל הכנסות לא מאוזן של הרשויות באזור; כך למשל בעוד במועצה אזורית בני שמעון כ-61% מההכנסות של הארנונה אינן ממגורים, בלהבים רק כ-9.5% הן הכנסות מארנונה שלא למגורים.

ראש המועצה, אלי לוי, הסביר בבקשתו כי להבים מיצתה את פוטנציאל ההרחבה הקיים שלה בהתבסס על תוכנית המתאר שאושרה ב-2009. כעת, עם יעד פיתוח של 20 אלף תושבים עד 2040, היא נדרשת, לדברי לוי, לעתודות קרקעות לא מתוכננות, שיאפשרו לבנות עליהן מתקני צה"ל, מפעלים לתעשייה, בתי אריזה, אתר פסולת ועוד.

"היישוב להבים אומנם חסין כלכלית כיום ולא נסמך על שולחנה של הממשלה, אולם הוא חייב ליצור לעצמו מקומות הכנסה נוספים עתידיים, שלא נשענים על ארנונה ממגורים ועל התושבים החזקים", אמר לוי. "מקור ההכנסה העיקרי צפוי להיות פארק היי-טק שישלב את התוכניות העתידיות של חיל המודיעין, ובפרט תוכנית שמתעתדת להקים בשטח יחידת 8200. אנו פועלים בשיתוף עם ראשי אגף המודיעין ועם עמותת חיל המודיעין כדי לייצר תנאים שימשכו אלינו משפחות חדשות. כך גם נשמור על הציביון הכפרי והקהילתי איכותי, ונשמור על היישוב מפני גזרת איחוד יישובים הצפויה באזור".

המתנגד העיקרי למהלך היה משרד התחבורה, שהתנגד להכנסת כביש 31 לתוך שטחי היישוב להבים, מאחר שהוא משמש ככביש בין עירוני. המועצה טענה כי כביש 6 יוכל להיות גבול עתידי בין עירוני ואין בכך עילה לשלול את התוכנית. בנוסף, באוקטובר הקרוב צפוי לצאת מכרז חדש לשדרוג מחלף להבים, שסובל כיום מעומסי תנועה ופקקים. כמו כן, מהמועצה נמסר כי צפויה להיבנות יציאה נוספת מהשכונות שרונית ושרונים ביישוב, שתחבר את התושבים לכביש 40.

חשש נוסף שעלה בדיונים היה כי אישור הרחבת שטחי להבים יחליש יישובים מתפתחים כמו ערד וירוחם, מאחר שלהבים תמשוך אליה אוכלוסיות חזקות. עם זאת, נטען שאין בכך בכדי לעצור את ההתפתחות של להבים, וגם ככה מתמודדים יישובי הנגב ומטרופלין באר שבע עם קשיים במשיכת אנשי קבע ועובדי היי-טק לדרום, בניגוד לציפיות שטיפחה הממשלה בנוגע למעבר בסיסי צה"ל לדרום ופיתוח פארק ההיי-טק בבאר שבע.

המועצה האזורית בני שמעון טענה כי להבים יכולה להתפתח בתוך עתודות הקרקע הקיימות לה, ולכן התנגדה למהלך. לשכת התכנון דרום הבהירה כי הגדלת השטחים עומדת בהלימה עם תוכנית תמ"א 35, המגדירה שטחים אלו כאזורי פיתוח אורבניים, והבהירה כי אזורי הבינוי החדשים ידרשו להיות בצפיפות גבוהה יותר ויאופיינו בבנייה רוויה לגובה, בהשוואה למרקם הקיים ביישוב – של בתים צמודי קרקע הפרושים על שטח רב. לפיכך הוועדה המקומית צפויה לקדם בשכונות החדשות תוכניות שבהן תמהיל מגוון של רבי קומות, ובהם גם מגדלי יוקרה.

להבים נמצאת כ-14 ק"מ צפונית מבאר שבע, וכיום מתגוררים בה קרוב ל-7,000 תושבים. היישוב נחשב לאחד מהיישובים המבוססים בארץ, ומדורג במדד כלכלי-חברתי 9, לצד כוכב יאיר, כפר ורדים, מיתר ועוד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?

הוצאת החשבון מהקפאה היא הליך שעשוי להימשך גם חודשים

אחד השותפים בחשבון הבנק מת? אתם עלולים להיחסם לחודשים