מקפיאים תמ"א 38: האם העיריות יסחטו כסף מהמדינה?

הרצליה החליטה להקפיא את הליכי התמ"א במרכז העיר ■ הדבר עלול להיות צעד ליצירת מנגנון לחצים של עיריות לקבלת סיוע בהקמת תשתיות ■ יו"ר ועדת ערר מחוזית לתכנון ולבנייה לשעבר: "לא אתפלא אם בתקופה הקרובה יודיעו עוד עיריות שחסרות תשתיות, ולכן הן מקפיאות מיזמים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מפגינים נגד תוכנית המתאר של הרצליה בכיכר העירייה
מפגינים נגד תוכנית המתאר של הרצליה בכיכר העירייהצילום: דודו בכר

האם ההחלטה הפתאומית של עיריית הרצליה לחדול מלטפל בבקשות להיתרים של מיזמי תמ"א 38 במרכז העיר מסמנת מגמה חדשה בקרב הרשויות המקומיות?

מהנדס העיר, מייק סקה, אמנם מתאר את הצעד כהפגנת שליטה על המצב בטרם יגיע למשבר, אבל יזמים טוענים כי הצעד מעיד שהמשבר כבר כאן. אחרים לא שוללים כי עיריית הרצליה היא הראשונה מבין הרשויות המקומיות שמנסה ללחוץ על הממשלה לגבש הסכם גג על התחדשות עירונית ברוח הפיילוט שמבוצע בימים אלה ברמת גן.

הרצליה מציגה: הקמת תשתיות ואז דירות

תוספת דירות בהתחדשות עירונית, מרכז הרצליה

הכל התחיל לפני כשבועיים, בסקירה שנתנה סגנית מהנדס העיר הרצליה, האדריכלית תמר פוריה, לחברי הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה. הסקירה כללה מעקב אחר קצב הבנייה של הדירות בהתחדשות עירונית לעומת קצב ההתקדמות בבניית התשתיות הנלוות. לפני כמה שנים אושר מסמך המדיניות האסטרטגי של העירייה לתמ"א 38, שהגדיר את מרכז העיר כשטח התחום בין ציר אלתרמן־גולומב בצפון, דרך ירושלים במזרח, שכונת ויצמן עד המרכז הבינתחומי במערב, והגבול הדרומי של העיר, לאורך ציר בן־גוריון בדרום.

התוכנית חילקה את המרכז לשלושה תתי־אזורים: צפון, מרכז ודרום, וקבעה שלבים של קידום המיזמים, שיהיו מותנים בתשתיות המקומיות, כמו שטחי ציבור, מוסדות חינוך וכבישים. לכל שלב הוקצתה מכסה של תוספת יחידות דיור חדשות, בהתאם להגדלת התשתיות.

פוריה סיפרה לחברי הוועדה כי אחרי שבמינהל הנדסה ערכו מעקב אחר מימוש המסמך האסטרטגי, הם הגיעו למסקנה שבצפון־מרכז ובדרום־מרכז העיר קצב הקמת התשתיות מהיר מקצב בניית הדירות, ועל כן אין חשש למחסור עתידי בתשתיות. מנגד, במרכז, המצב שונה לגמרי.

לפי המסמך, השלב הראשון בקידום תמ"א 38 במרכז אמור לכלול 1,000 דירות, ושלב זה כבר עבר. השלב השני כולל 1,500 יחידות דיור, והוא דרש תוספת כיתות בבית הספר הקיימים והקמת בית ספר חדש. סקה אמר ל–TheMarker כי העירייה עמדה ביעדים האלה. לאחר מכן, הותנה המשך הבנייה במרכז העיר בפתיחת הציר מקיבוץ גליל ים לרחוב הרב קוק. כביש זה נמצא כיום בשלבים מתקדמים של סלילה. לצורך הקמת 4,500 הדירות בשלב הבא נדרשת על פי מסמך המדיניות פתיחת דרך ירושלים לכיוון דרום והקמת בית ספר נוסף.

עד עתה, מספר מהנדס העיר סקה, ניתנו היתרי בנייה לכ–600 יחידות דיור, ולגבי כ–400 נוספות נדונות בקשות שונות. "אנו רחוקים אמנם מלהגיע לרף שמסמך המדיניות הציב, אבל אנו מתקרבים למצב שבו נצטרך להפסיק את האישורים ל–תמ"א 38, מפני שאנו מתקרבים לסיום השלב", הוא מסביר.

לאור זאת, לפי גרסת העירייה, היא החליטה לעצור את קידום הבקשות באזור המרכז בלבד, לתקופה שסקה מעריך בין חצי שנה לשנה. בזמן הזה מינהל הנדסה יערוך את בדיקות ההתאמה של התשתיות העירוניות לגידול במספר יחידות הדיור.

מהנדס העיר הרצליה, מייק סקה

"צעד דרקוני"

קשה לקבל את עמדת העירייה, שלפיה עצירת הטיפול בתוכניות, שנכנסה לתוקף אתמול, אינה אירוע משברי, אלא להפך — מעידה על שליטת המערכת בהתקדמות תמ"א 38 בעיר. כמה יזמים שפועלים בתחום, ובהם כאלה שעובדים בהרצליה, הביעו תמיהה לנוכח הצעד שאותו כינה אחד מהם "דרקוני" — במיוחד לנוכח טענתו של סקה שמינהל ההנדסה העירוני עורך כמה עדכונים כאלה בשנה. "אם המעקב אחרי תמ"א 38 במרכז העיר כה צמוד, מדוע הופתעו בעירייה מהנתונים עד כדי הקפאת כל התהליכים באופן כזה?" תהה היזם.

עומר גוגנהיים, מנהל אשדר בוטיק הפועלת בתחום התמ"א 38, מתאר את האירוע הזה כמשבר קשה. "אני לא בא לייצג את מהנדס העיר ואת העירייה, אלא את היזמים, ואין לי מושג אם יש תשתיות מספקות. כיזם, אני כמובן מעוניין בכך שמי שרוכש אצלי דירה, יקבל גם תשתיות ציבוריות", אומר גוגנהיים. "מה שנעשה על ידי העירייה אינו תקין, וגורם לכאוס במערכת. יזמים מוציאים מאמצים, זמן והון תועפות כדי להיפגש עם דיירים, לשכור שירותי יועצים, להתחיל לגבש תוכניות ולהתחייב בפני הדיירים על לוחות זמנים — אבל לפתע מגיעה עירייה עם מסר, שמה שלא יוגש לה בתוך שבועיים — יוקפא. לא ברור לכמה זמן. מהנדס העיר אמר ל–TheMarker חצי שנה עד שנה, אבל האם יש התחייבות מפורשת? לא אתפלא אם יהיו מי שיעתרו נגד הצעד הזה".

ואילו עו"ד מיכה גדרון, לשעבר יו"ר ועדת הערר המחוזית לתכנון ולבנייה תל אביב, סבור כי יש קשר הדוק בין החלטת עיריית הרצליה לבין הסכם הפיילוט שעליו חתמה לפני כחודש וחצי הרשות להתחדשות עירונית במשרד הבינוי והשיכון עם עיריית רמת גן, במטרה לתמרץ את העירייה להעניק היתרי בנייה רבים לפרויקטים של התחדשות עירונית, בתמורה לסיוע כספי. על פי ההסכם, רמת גן תנפיק בשנתיים הקרובות היתרי בנייה ל–2,000 יחידות דיור בפרויקטים להתחדשות עירונית ברחבי העיר, ובתמורה תקבל מהמדינה עשרות מיליוני שקלים.

"נחמד לדבר על תשתיות, אבל תשתיות אינן מתמטיקה. אפשר להציג אותן כך או אחרת — להראות כיצד הן מספיקות וגם כיצד הן לא מספיקות", אומר גדרון. "ייתכן מאוד שהסכמי גג לעידוד התחדשות עירונית זה רעיון טוב ובאמת נחוץ לרשויות המקומיות, אבל לא באופן שבו הדבר נעשה. לא אתפלא אם בתקופה הקרובה יודיעו רשויות מקומיות נוספות שאין להן מספיק תשתיות, ולכן הן מקפיאות את מיזמי התמ"א 38".

ראש עיריית הרצליה, משה פדלוןצילום: עופר וקנין

נקודה נוספת היא הסמיכות לבחירות לרשויות המקומיות. רבים העריכו כבר לפני זמן שתקופת הבחירות תגרור אחריה סחבת גדולה בהתנהלות העיריות והוועדות המקומיות לתכנון ולבנייה בכל הקשור לאישורי בנייה, על רקע של החשש מהתושבים הכועסים. כאמור, בעיריית הרצליה מדברים על ההקפאה כעל יוזמה תכנונית לכל דבר, אבל מבחוץ הדברים נראים אחרת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי