הוועדה המקומית בקריות הכשירה בנייה לא חוקית בביתה של חברת הוועדה

חברה בוועדה לתכנון ובנייה קריות שיפצה את ביתה בניגוד להיתר הבנייה, והוועדה הכשירה זאת בדיעבד ■ רק לפני חצי שנה מצא דו"ח המבקר כשלים חמורים בפעילות הוועדה ■ חברת הוועדה: "מדובר בניסיון של שכני לפגוע בי ובמשפחתי בכל מחיר"

יעל דראל
יעל דראל
ביתה של הדס צור בקרית ביאליק
הבית בקרית ביאליק. "גם המשפחה השכנה בנתה בית ללא היתר"צילום: רמי שלוש
יעל דראל
יעל דראל

לפני כחצי שנה בלבד חשף דו"ח מבקר המדינה אי־סדרים בעבודתה של הוועדה המקומית לתכנון ובנייה קריות, ומצא בין השאר כי הוועדה הכשירה היתרי בנייה בדיעבד והנפיקה היתרי בנייה בלתי־חוקיים שלא תאמו תוכניות בנייה. כעת נחשף מקרה דומה, הנוגע לחברת הוועדה הדס צור. מתברר כי צור ביצעה בביתה עבודות שחרגו משמעותית מהיתר הבנייה, אך הוכשרו בדיעבד על ידי הוועדה.

הוועדה המקומית לתכנון ובנייה קריות כוללת את תחומי השיפוט של קרית מוצקין, קרית ביאליק וקרית ים. נכון לדצמבר 2016 התגוררו במרחב התכנון תחת שיפוטה 135 אלף תושבים. צור, המתגוררת בבית דו־משפחתי צמוד קרקע בשכונת צור שלום בקרית ביאליק, אינה רק חברת הוועדה המקומית, אלא משמשת גם חברת מועצת העיר בקרית ביאליק.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

תחילתה של הפרשה בספטמבר 2017, אז התחילה צור לשפץ את ביתה תוך הריסה כמעט מוחלטת של המבנה, בעוד בהיתר הבנייה המקורי כלל לא סומנו חלקים להריסה. במסגרת העבודות הוקמה גם מרפסת החורגת מקו הבניין, שלא נכללה גם היא בהיתר הבנייה, וכן הורחבו שטחים שחרגו מאלה שסומנו בהיתר המקורי. המקרה נחשף לאחר ששכניה של צור בבית הדו־משפחתי, שלביתם נגרמו נזקים כתוצאה מהעבודות, פנו אליה ואף שכרו את שירותיו של מהנדס להערכת הנזקים ולבדיקת ההיתר מול היקף העבודות בפועל.

המהנדס, פיני וולך, המשמש גם חבר ועדות תקינה במכון התקנים וחבר בוועדות המשנה במועצה הארצית, ציין בדו"ח מטעמו כי "הבנייה אינה תואמת את ההיתר שניתן. בהיתר הבנייה לא סומנו חלקים להריסה בבניין הקיים, ובפועל המבנה נהרס כולו לטובת בנייה חדשה. משהבינו בני משפחת צור כי גרמו נזק, הגישו למהנדס הוועדה בדיעבד תוכנית הריסה לאישור בסמכות מהנדס. התוכנית נושאת את התאריך 15 בנובמבר 2017, אך ההריסות בוצעו בספטמבר". וולך ציין עוד כי גם שטחה של המרפסת ושטחים נוספים שנבנו כגלריה לא תאמו את ההיתר המקורי.

יוני שליו-ריבהצילום: אלוניס

בעקבות הנזקים, ותלונותיהם בגין הליך אישור העבודות בדיעבד, פנו השכנים — באמצעות עורכי הדין שחר לוינזון ויוני שליו־ריבה ממשרד יוסף ישורון ושות' — גם לוועדה המקומית קריות, לוועדה המחוזית חיפה וליחידה הארצית לאכיפת דיני תכנון ובנייה. "בנייה שלא בהתאם להיתרים היא פעולה חמורה. התנהלות זו שנעשית על ידי בעל תפקיד ברשות המוניציפלית, בוודאי חבר בוועדה המקומית לתכנון ובנייה, חריפה שבעתיים", כתבו לוינזון ושליו־ריבה.

בתשובת הוועדה לפניית עורכי הדין נכתב כי "לא אחת מבוצעים שינויים במהלך עבודות בנייה, ועמדה העקרונית של הוועדה היא כי מקום שבו מדובר בשינוי שאינו מהותי וניתן לאישור במסגרת סל הזכויות הקיים, הוועדה מאפשרת מיצוי ההליך התכנוני. העובדה כי צור היא חברת הוועדה אינה משנה מבחינה זו. הרמיזות באשר להתנהלות הוועדה אינן במקומן, שכן צור אינה חברה ברשות הרישוי ולא לקחה חלק בהגשת ההיתרים עד כה".

עו"ד שחר לוינזוןצילום: אלוניס

"פעילות לקויה"

דו"ח המבקר שפורסם לפני כמה חודשים עסק בפעילותה של הוועדה בקריות. המבקר מצא כי היו מקרים שהיא הכשירה בדיעבד תוספות שנבנו שלא בהתאם להיתר, או הנפיקה היתרי בנייה שלא תאמו את התוכניות בשטח, לצד ליקויים ואי־סדרים אחרים. בין השאר נמצא כי זה כ–15 שנה מקבלת הוועדה שירותי שמאות משני משרדי שמאים בלי שקיימה הליך תחרותי ובלי לחתום עמם על הסכמי התקשרות; וב–2013–2016 הסתכמה עלות שירותי השמאות בכ–1.2 מיליון שקל.

המבקר התייחס בדו"ח גם לכך שהוועדה אירגנה בכל אחת מהשנים 2013–2016 טיולים לעובדיה בישראל ובחו"ל על חשבון משלם המסים, בעלות כוללת של 170 אלף שקל. בכל המקרים נרשמה ההוצאה תחת הסעיף "השתלמות מקצועית".

"לנוכח הממצאים שתוארו לעיל, מצטיירת תמונת מצב עגומה שלפיה פעילותם של האחראים בוועדה היתה לקויה באופן עקבי ומתמשך", כתב המבקר. "ממצאי הדו"ח מעידים על כשלים חמורים בכל הנוגע לפעילותה של הוועדה בנושא רישוי הבנייה וקיום דיני התכנון והבנייה במרחב התכנון שלה. מתן היתרי בנייה שלא כדין, הימנעותה של הוועדה מלנקוט צעדים נגד עברייני בנייה במרחב התכנון שלה, וכן ניסיונה להכשיר עבירות בנייה שלא כדין — כל אלה גורמים לפגיעה באמון הציבור בוועדה ולכרסום בשלטון החוק".

"הכרונולוגיה בכתבה אינה מדויקת"

הוועדה המקומית קריות לא התייחסה להריסת המבנה, אך מסרה כי "הנושאים שהועלו ידועים לוועדה ונמצאים בטיפולה, לפי הליך שתואם את דרישות החוק ואת הליך ביצוע מבנה מסוג זה. מדובר בבית דו־משפחתי שבהליך בנייתו קיימת דינמיות רבה, לפיכך בכל פעם שמתגלה סטייה מהיתר הבנייה, הסטייה נבדקת והמבקש נדרש להכניס שינויים בתוכנית. הליך הפיקוח אינו צמוד, אלא כולל שניים־שלושה ביקורים בלבד בזמן הבנייה, כך שבהרבה מקרים הליך השינויים תלוי במתכנן המבנה, שמצופה ממנו לדווח על כל שינוי. לגופו של עניין, נושא המרפסת הוא בר־היתר, ובמרחב התכנון שלנו אושרו אלפי מרפסות מסוג זה. במקרה שלפנינו יש אף חתימה של השכנה על הבקשה להוספת המרפסת. הכרונולוגיה הנזכרת בכתבה אינה מדויקת — העבודות להקמת המרפסת לא בוצעו בספטמבר, אלא באחרונה".

מחברת הוועדה צור נמסר בתגובה: "את הדו"ח המדובר הזמינו שכני כחלק מהמסע שלהם לפגוע בי ובמשפחתי בכל מחיר, אף שחתמו על בקשת ההיתר שלנו ועל תוכנית הכוללת בתוכה מרפסת בהקלה עוד בטרם החלה הבנייה. הבית שלנו עדיין בהליכי בנייה ורחוק מאכלוס, והוגשה תוכנית שינויים בהתאם לחוק לוועדה לתכנון ובנייה. יוער כי המשפחה השכנה בנתה בעצמה בית ב–2012, איכלסה אותו, ורק ב–2015 הכשירה את הבנייה — שאינה תואמת את ההיתר בביתה — באמצעות תוכנית שינויים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"

שיעור בבה"ד 15 . "אחוזי ההצלחה גבוהים מאוד"

"לא תיארתי לעצמי שיש דבר כזה בצה"ל": בית הספר הכי טוב בישראל נמצא בכלל בגלילות

אילנית פינטו־דרור. "על פי המחקר שלי, מורות ומורים בבתי ספר אליטיסטיים מגיעים מרקע דומה לזה של התלמידים"

"ההורים שלהם משלמים אלפי שקלים בשנה - והם מסתובבים בעולם כמו בעלי בית"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

רחוב חרות, רמת גן. לדברי המתווך, זוהי עסקה טובה לשני הצדדים

כללי המשחק השתנו: הדירה שנמכרה "על הנייר" - עם מלכוד

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות