בכירי עיריית תל אביב מנסים לעקוף את תוכנית המתאר העירונית

ראש העירייה, רון חולדאי, בא במפתיע לדיון בבקשה להתיר בנייה של 11 קומות בפרויקט בשכונת נאות אפקה ב', בחריגה מתוכנית המתאר ובניגוד לחוות הדעת המקצועית ■ המתנגדים: התשתיות קורסות. זה לא ייגמר בבניין אחד ■ העירייה: חולדאי לא משתתף בקבלת ההחלטות

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ראש העיר תל אביב רון חולדאי
ראש העיר תל אביב רון חולדאיצילום: יעל צור
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

מה גרם לראש עיירית תל אביב־יפו רון חולדאי ולסגנו דורון ספיר לנסות לעקוף את תוכנית המתאר העירונית שאושרה וקודמה על ידם ב-2016 - ולקדם תוכנית בנייה החורגת מהגדרות של אותה תוכנית המתאר, שאמורה להיות תשתית ואבן יסוד להליכי התכנון בעיר?

לפני כחודש השתתף חולדאי בדיון של הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, שעסק בהתנגדויות לתוכנית בנייה ברחוב נתן אלתרמן 6 בשכונת נאות אפקה ב' בתל אביב, במסלול תמ"א 38/2 (הריסה ובנייה מחדש). חולדאי, שאינו חבר בוועדה, בא לדיון מבלי ששמו הופיע ברשימת הנוכחים, אך דבריו נכללו בפרוטוקול.

התוכנית לפרויקט נערכה על ידי חברת מטרופוליס, הנמצאת בבעלות משותפת של קבוצת הנדל"ן אלדר וקבוצת אלייד, ובראשה עומד המנכ"ל אודי בלום. עיקר פעילותה של החברה הוא בתחום ההתחדשות העירונית בתל אביב.

בפרויקט המדובר ביקשו היזמים להרוס בניין בן ארבע קומות ולבנות תחתיו בניין בן 11 קומות, בעוד שמסלול תמ"א 38/2 מתיר תוספת של ארבע קומות בלבד בבניין החדש. תוכנית המתאר העירונית, כמו גם מסמכים קודמים לתוכנית, מגדירים כי בנאות אפקה ב' יישמר אופי הבנייה הרווייה הנמוכה, וכי גם בבניינים חדשים לא יהיו יותר משמונה קומות והם לא יחרגו ממגבלות הגובה שהגדירו הצוותים המקצועיים בתוכנית המתאר העירונית. לכן נדרשה מטרופוליס לקבל הקלות נוספות מהעירייה. המתכננים בחברה פעלו בתיאום עם צוות התכנון העירוני של צפון העיר במשך כחמש שנים, והובטח להם כי ההקלות יקודמו במסגרת התוכנית.

הבניין ברחוב אלתרמן 6 בנאות אפקה ב'. ברוב הבניינים בשכונה יש עד שמונה קומותצילום: עופר וקנין

חולדאי, שאינו חבר בוועדה לתכנון ובנייה, בא לדיון בתוכנית הבניין בנאות אפקה מבלי ששמו הופיע ברשימת הנוכחים, ואולם דבריו נכללים בפרוטוקול הדיון. בדיון העלה חולדאי היבטים משפטיים התומכים במתן אישור נקודתי לבנייה של יחידות דיור נוספות בבניין, בטענה כי "בכל שלם יש חריג" וכי מדובר ב"בניין בסיטואציה ייחודית".

ספיר, סגנו של חולדאי ויו"ר הוועדה, טען בדיון כי "התוכנית של הבניין הזה אין בגורלה להשפיע על שכונה שלמה, ולכן אנחנו מחליטים באופן יוצא מהכלל מבלי לשנות את המדיניות ומחליטים לקבל את המדיניות כפי שתוצג על ידי צוות התכנון לעתיד".

ואולם דברים אלה אינם מדויקים, כפי שהעירה בדיון חברת המועצה כרמלה עוזרי: לדבריה, בשכונה יש ארבעה מבנים הבנויים לפי אותה תב"ע, והיזם אינו מסתיר את כוונתו לבנות פרויקטים נוספים בעלי אותם מאפיינים חריגים בשכונה. גם בתחילת פרוטוקול הדיון מצוין כי "הבקשה להיתר בכתובת הינה עבור מגרש אחד מתוך ארבעה מגרשים, שלגביהם צפויות להגיע בקשות דומות".

"נראה שהתמ"א היא מעל תוכנית המתאר"

מיטל להבי, סגנית ראש העירייהצילום: מגד גוזני

גם חוות הדעת של המהנדס מטעם העירייה שהוצגה לוועדה ממליצה לבנות בניין בן שמונה קומות בלבד. ואולם למרות המלצות המהנדס והצוותים המקצועיים להגביל את תוספות הבינוי ולא לתת הקלות מעבר לקבוע בתקנות ובתב"ע, טענו חלק מחברי ועדת התכנון כי אין מסמך מדיניות המסדיר את הנושא בשכונה, וכי יש בה מספר רב של בניינים גבוהים.

חבר המועצה אהרון מדואל טען במהלך הדיון כי בנייה במכפיל של 2 (כלומר, מספר קומות כפול לעומת הבניין הישן) בשכונת נאות אפקה המבוקשת בצפון תל אביב לא תהיה כדאית ליזם. עם זאת, מדואל לא הציג נתונים שיתמכו בטענתו.

מיטל להבי, סגנית ראש העירייה מטעם מרצ ומחזיקת תיק התחבורה בעירייה, נכחה גם היא בדיון וביקשה להגביל את הבנייה ל–8.5 קומות לכל היותר. "אני לא רואה סיבה לפרוץ את התקרות של תוכנית המתאר, בזמן שהתמ"א יכולה להתבצע בגבולות התוכנית", אמרה להבי. בהמשך היא אמרה ל–TheMarker כי "האמירה של בכירי העירייה בדיון היא כאילו התמ"א נמצאת מעל תוכנית המתאר העירונית, שעליה עמלו גורמים מקצועיים במשך שנים.

"תוכנית המתאר אמורה ליצור ודאות תכנונית ולא בסיס להפרת קווי המתאר, במיוחד כשהתשתיות בשכונת נאות אפקה ב' עומדות בפני קריסה, ויקרסו אם לא יטופלו ויתוכננו בהתאם לגידול באוכלוסייה. ברור שלא מדובר בחריגה לבניין אחד בלבד, אלא סנונית ראשונה שתתפשט לכל הרחוב ומשם לכלל השכונה. שום מבחן של שוויון חוקתי לא מאפשר החרגה רק לבניין הזה".

בעקבות התערבותו של חולדאי, נקבע כי בתוך 30 יום יוצג לוועדה תיקון למסמך המדיניות להתחדשות עירונית בשכונה, וייבחן יישום תמ"א 38 בתחומה. אחרי דיון נוסף במדיניות, תכריע הוועדה בהתנגדויות לתוכנית.

"דיון שרלטני המבוסס על מצג שווא"

דורון ספיר, יו"ר הוועדה המקומיתצילום: תומר אפלבאום

התושבים המתנגדים טוענים כי התוכנית הנוכחית עוקפת בפועל הליכי תכנון מפורט הנדרשים למתחם שלם, ומכשירה את השטח להקמת שכונת מגדלים שתשנה את פני נאות אפקה ב'. לטענתם, תשתיות השכונה לא ערוכות לגידול ניכר במספר התושבים וחריגה מהיקף הבנייה המותר תוביל לקריסה. לדבריהם, כיום יש עומסי תנועה כבדים בבקרים בסמוך לבית הספר, שנמצא בשכונת תל ברוך.

המתנגדים טוענים גם כי התוכנית עושה שימוש ציני בהוראות תמ"א 38 ומהווה סטייה ניכרת מתוכניות קיימות ומתוכנית המתאר העירונית תא/5000.

"עבור היזם והדיירים בבניין אולי מדובר ברווח ובמכרה זהב נדל"ני, אבל מקבלי ההחלטות שאמורים לדאוג לרווחת כלל הציבור בשכונה צריכים להפעיל שיקול דעת אחראי ולתת מענה בענייני תחבורה ולמחסור בשטחי ציבור וחינוך", אומר טל שנק, תושב השכונה וממובילי ההתנגדות.

"אנחנו דורשים תוכנית ראויה לשכונה ולצדה עמידה בתוכניות הקיימות. הרי ברור שאם בניין אחד יקבל אישור - תוכנית המתאר כולה תיהפך להמלצה בלבד, ומקורות שונים כבר הבהירו לנו שהיזם מעוניין לקדם עוד פרויקטים דומים בשכונה".

עופר נוי, תושב השכונה ומתנגד לתוכנית אף הוא, נחשף להודעה על התוכנית רק ימים בודדים לפני המועד האחרון להגשת התנגדויות - בדומה לשכנים אחרים. לדבריו, "פחות מ-10% מהבניינים בשכונה הם בני שמונה קומות או יותר. זה לא הפריע לבכירים בעירייה לנהל דיון שרלטני ולא מקצועי, המבוסס על מצג שווא שלפיו השכונה כולה מורכבת ממגדלים של עשר קומות. הדיון כולו עסק בהתפלפלויות משפטיות שיכשירו חריגה מהמדיניות, במקום לחשוב על האנשים שאמורים לגור בשכונה הזאת. אנחנו משקיעים עשרות אלפי שקלים בייעוץ משפטי - רק כדי למנוע מהעירייה לחרוג ממדיניות שהיא קבעה בעצמה".

לדברי עו"ד עומר קריסטל ממשרד אלימלך קריסטל, שמייצג את אחת מקבוצות המתנגדים, "נדמה כי מדובר בבניין אחד אך למעשה זהו עניין מהותי: או שזורקים לפח את תוכנית המתאר העירונית ואת הצוותים המקצועיים של העירייה שעמלים על המלצות, או שמתייחסים אליהן ברצינות. חבל שברשות המקומית עבדו על תוכנית המתאר והשקיעו בה משאבים רבים - בעוד שניתן לפרוץ אותה. הצוות המקצועי בחן את יכולת השכונה לשאת את העומסים הנוספים, והגיע להחלטה שלא. חשוב להבהיר שאין פה התנגדות עקרונית לתמ"א בשכונה, אלא התנגדות להגזמה פרועה של בינוי בלי תוכנית מפורטת ומתאימה".

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה כי בעקבות בדיקות תשתית שנערכו בנאות אפקה ב', הוחלט לבחון את עדכון המדיניות העירונית לתמ"א 38 בשכונה. בסיום עבודה מקצועית בנושא תובא המדיניות לדיון בוועדה המקומית.

מהעירייה נמסר עוד כי "אין קשר בין זכויות הבניה מכוח תמ"א 38, שהיא תוכנית ארצית שממנה ניתן להוציא היתרי בנייה, לבין תא/5000, שהיא תוכנית כוללנית שכדי לממשה יש צורך בקידום תוכנית מפורטת. באשר להחלטה אם להחריג את הבניין המדובר, נדגיש כי מדובר במדיניות שנתונה לשיקול דעת הוועדה המקומית, וכך נעשה בדיון הארוך והמעמיק שהתקיים בנושא.

"עוד נוסיף כי ראש העירייה אינו חבר בוועדת המשנה לתכנון ובנייה, ודבריו הובאו במסגרת ביקור מזדמן שערך בה. הוא לא מצביע בעת קבלת ההחלטות - ולא הצביע גם במקרה דנן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש