האם מגיעות לכחלון מחיאות כפיים על הורדת מחירי הדירות?

הלמ"ס פירסמה אתמול כי מחירי הדירות ירדו ב–2.4% בחמשת החודשים האחרונים ■ אבל האם באמת יש שינוי במגמה בשוק, ועד כמה תוכנית מחיר למשתכן משבשת את הנתונים? ■ שאלות ותשובות

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שכונת אחיסמך בלוד
שכונת אחיסמך בלודצילום: עופר וקנין
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

אתמול נודע כי בינואר־פברואר 2018 חלה ירידה של 0.2% במדד מחירי הדירות של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס), כך שמחירי הדירות ירדו ב–2.4% בחמשת החודשים שבין אוקטובר 2017 לפברואר 2018. מה גרם לכך, האם הירידה צפויה להימשך והאם ניתן לחגוג את סוף משבר הדיור? שאלות ותשובות.

אחרי חמישה חודשים של בלימה במחירי הדירות, למה לא להכריז על שינוי מגמה בשוק?

שוק נבחן במצב שבו הוא חופשי ולמשך זמן. נכון לעכשיו, הממשלה מחזיקה את שוק הדיור בצוואר באמצעות סבסוד ציבורי למחוסרי דיור, בעלויות ציבוריות של מיליארדי שקלים בשנה וסילוק המשקיעים מהשוק.

האם לא מגיעה לממשלה ולכחלון מלה טובה על כך שהם מצליחים לבלום את טירוף המחירים?

המבחן להצלחה אינו במדדי מחירי הדירות האחרונים וגם לא בבאים, אלא בהתנהגות השוק כשיחזור לפעול באופן חופשי.

האם ייתכן שתוכנית מחיר למשתכן לבדה אחראית לריסון המחירים? יש משתנים נוספים?

לירידות המחירים יש שני גורמים עיקריים: המיסוי הגבוה על המשקיעים וההגרלות הגדולות של מחיר למשתכן. טענות בנוסח "לציבור נגמר הכסף" לא הוכחו. להיפך — למספיק אנשים בציבור הישראלי יש כסף לרכוש דירות, והוא הוכיח זאת בשנים האחרונות כשרכש דירה שנייה ושלישית.

למה הירידה בירושלים דרמטית? הרי אין בעיר יותר פרויקטי מחיר למשתכן (אם בכלל)

אין כרגע הסבר ברור לירידת המחירים בירושלים. אנשי נדל"ן ירושלמים טוענים כי הם אינם מבחינים בירידות כאלה; ואנשי אקדמיה מעריכים כי המדד המחוזי של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שהוא מדד חדש, עלול לסבול מסטיות שנובעות ממדגמים קטנים. נמשיך לבדוק את העניין.

אם הטענה היא שמחיר למשתכן הביאה לשינוי, למה לא להמשיך בתוכנית?

מחיר למשתכן פועלת בשני מישורים: היא כובשת ביקושים אצל משפרי דיור, אבל מנפחת ביקושים אצל הזוגות הצעירים. מדובר בשתי תופעות שלא יכולות להימשך לנצח, שמלוות בהוצאות של מיליארדי שקלים בשנה עבור סבסוד הקרקעות. מעבר לזה, לא ניתן להמשיך בתוכנית לנצח. כבר עכשיו רואים סימנים ברורים של ירידה במספר הדירות שמוצעות בהגרלות ובהיקפי הנרשמים לזכאות.

מה החלופה שהממשלה היתה צריכה לקדם?

כשמוצר מסוים עולה במחיר, יש לעבור להשתמש במוצר חלופי. כשמחירי הדירות עולים ויש סכנה לבועה — יש לעודד מעבר למגורים בשכירות. על הממשלה לעודד משקיעים לרכוש דירות ולהשכירן לצעירים, ולפתור את הכשלים ברגולציה של שוק זה. במלים אחרות, בדיוק הפוך ממה שהממשלה עשתה ועושה.

מתי נדע בוודאות שהתרחש שינוי מגמה?

באופן תיאורטי צריך להמתין עד שההתערבות הממשלתית תסתיים, והשוק יחזור למצבו החופשי. מעשית, עוד כמה חודשים של ירידות מחירים, במקביל לירידה בהשתתפות בהגרלות מחיר למשתכן — ישכנעו ששוק הדיור בישראל עבר למצב חדש.

האם לשינוי שבוצע באחרונה במדדי מחירי הדירות עשוי להיות חלק בתמונה שמוצגת לנו?

לא, וניסיונות של אנשי נדל"ן לטעון כך — אינם מדויקים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית