האם מחירי הדירות בעיר החוף המבוקשת בדרך למטה?

2017 היתה שנת שפל במספר העסקות בנתניה - אף שתנופת הבנייה בעיר צפויה להתחדש בקרוב ■ ומה קרה למחירים בשכונות היקרות - כשתושבי החוץ נעלמו?

שכונת עיר ימים
שכונת עיר ימיםצילום: רענן כהן
.
אודי שישון
.
אודי שישון

ההתקררות הארצית בשוק הנדל"ן באה לידי ביטוי היטב בנתניה: 2017 היתה שנת שפל במספר עסקות הנדל"ן בעיר החוף, עם 3,301 עסקות בלבד — ירידה של 35% לעומת השנה שקדמה לה ושל כמעט 50% לעומת 2015.

לצד זה, כ–1,352 היתרי בנייה ניתנו בעיר בשנה האחרונה, ואחרי שנים סטטיות בפרסום מכרזי מדינה בעיר, במהלך המחצית השנייה של 2017 ובתחילת 2018 שיווקה רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) יותר מ–700 יחידות דיור במחיר למשתכן.

שכונת עיר ימים בנתניה. התחילה להיבנות לפני כ-15 שנהצילום: רענן כהן

האם המצב החדש משפיע על המחירים ולוחץ אותם סוף סוף למטה? בבדיקה שערכנו מצאנו כי בחלק מהשכונות עליית המחירים אכן נבלמה. עם זאת, ייתכן שהירידה במספר העסקות נובעת מביקוש כבוש — הזוגות הצעירים באזור השרון רק ממתינים לראות אם צעדי הממשלה יובילו להיפוך מגמת ההתייקרות של העשור האחרון, ולכן לא קונים בינתיים.

מכל מקום, הסכם הגג שעליו חתמו העירייה ומשרד האוצר לפני כשנתיים, שבו הבטיח האוצר להשקיע בעיר 800 מיליון שקל בתמורה להתחייבות של העירייה לקדם תוכניות ולהעניק היתרי בנייה ל–12 אלף דירות, צפוי להתממש רק בעוד שנים. גם מימוש תוכנית הענק נת/542 לבניית 3,000 יחידות דיור במרחב הפתוח שנמצא בין כביש החוף לשכונת אגמים עדיין לא התחיל.

על רקע זה, את עיקר העניין בשוק הנדל"ן בנתניה מוסיפות למשוך השכונות שבהן מוקמים פרויקטים בני חמש־שש שנים: עיר ימים, נוף הטיילת (נת/600), אגמים ומתחם נת/545 ליד מחלף איינשטיין החדש שהוקם בצפון העיר. כמו כן, בשנה הקרובה תתחיל בנייה של שכונה חדשה — הרי גרינטל (נת/556), עם צפי של כ–2,900 יחידות דיור. השכונה ממוקמת מצפון לנת/542 ותשלים את הרצף העירוני הבנוי שנעצר בצפון ברחוב בן אבי.

שכונת אגמים מתאוששת

שכונת קרית השרון נחשבה עד לפני כמה שנים למוקד משיכה לזוגות צעירים בשל מחירי הדירות הנמוכים בה, אך ההתייקרות בשכונה הבריחה אותם לשכונות אחרות או ליישובים כפריים וזולים יותר באזור. הבנייה החדשה בשכונה כמעט הסתיימה, וכיום רוב רכישות הדירות בה הן בשוק היד השנייה.

דירות 4 חדרים מיד שנייה בשכונה, בשטח של 100–120 מ"ר, נמכרו בשנה האחרונה ב–1.7–1.8 מיליון שקל, לעומת 1.8–1.9 מיליון שקל בפסח שעבר — ירידה של כ–5%. דירות 5 חדרים בשכונה נמכרו תמורת 2.3 מיליון שקל — עלייה של כ–4% לעומת השנה שעברה.

שכונת אגמים, שבנייתה התחילה לפני כשש שנים, התיימרה להיות אפשרות הביניים בין עיר ימים ונת/600 היוקרתיות הנמצאות בצפון רצועת החוף לבין קרית שרון העממית יותר הממקומת במזרח. בתחילה סבלה השכונה מהיעדר ביקוש, אבל בשנים האחרונות חלה תפנית חיובית עם הקמתם של בנייני מגורים בחלקה המערבי, וכיום כ–70% מדירות השכונה מאוכלסות.

רוב העסקות באגמים בשנה האחרונה היו של דירות יד ראשונה מפרויקטים חדשים, אבל היו גם הרבה עסקות יד שנייה. 85% מהבנייה בשכונה כבר הסתיימה. דירות 4 חדרים באגמים נמכרו ב–2–2.1 מיליון שקל ב–2016— עלייה קלה של עד 3% לעומת השנה הקודמת. דירות 5 חדרים, בשטח של כ–120–130 מ"ר, נמכרו באגמים ב–2.5–2.3 מיליון שקל, בדומה לשנה שעברה.

ממזרח לאגמים, בין כביש 2 לשכונה, מתוכננת לקום אגם ג' — שכונה שתוסיף לעיר כ–1,300 דירות, מוקדי תעסוקה, משרדים ומבני ציבור. לפי העירייה, ההקמה תתחיל כבר בחודשים הקרובים.

המחירים בעיר ימים מטפסים מעט

בצפון העיר, קו החוף של שדרות ניצה הוותיקה נחשב יוקרתי, אם כי בשנים האחרונות חלק מהביקוש מוסט לשכונות הדרומיות והחדשות יותר, כמו נת/600 ועיר ימים. אזור שדרות ניצה מבוקש על ידי תושבי החוץ, אך בשנה האחרונה היתה רגיעה בעסקות שהם עורכים בישראל, בין היתר עקב היחלשותם של הליש"ט והיורו ועקב צעדים שעשתה הממשלה במטרה להוציא אותם מהשוק. יש סוגי דירות רבים לאורך קו החוף, מבניינים ישנים עד מגדלים חדשים, ועל כן גם שונות המחירים גבוהה. עם זאת, ממוצע מחירי דירות 4 חדרים נע השנה סביב 2.3–2.5 מיליון שקל, בדומה לממוצע בשנה שעברה.

דרומית לשדרות ניצה נמצאת שכונת נת/600 — שכונה חדשה יחסית המאופיינת ברבי־קומות עם בריכה בבניין ושומר בלובי, שרובה ככולה כבר בנויה ומאוכלסת. בניגוד לשכנתה הצפונית, שדרות ניצה, המאופיינת בתושבי חוץ רבים, בנת/600 כמחצית מהדיירים הם ישראלים. דירות 4 חדרים גדולות בשכונה, בשטח של עד 150 מ"ר לדירה, נמכרו בשנה האחרונה תמורת 2.9–3.3 מיליון שקל, בדומה לשנה שעברה, עם התמתנות בגבול המחירים העליון. דירות 5 חדרים חדשות בשכונה, בשטח של 130–150 מ"ר, נמכרו במחיר ממוצע של 3.5 מיליון שקל, גם הן ללא שינוי מובהק משנה שעברה. בתים פרטיים טיפוסיים בשכונה משתרעים על שטח של 250 מ"ר ויותר, ומחיריהם עשויים להגיע ל–9 מיליון שקל, תלוי בשטח הדירה ובקרבתה לקו החוף.

נתניה. יותר מ-700 יחידות דיור שווקו בעיר במחיר למשתכןצילום: עופר וקנין

דרומה משם נמצאת שכונת עיר ימים, המאופיינת במגדלים, שבה יש 4,000 יחידות דיור. השכונה התחילה להיבנות לפני כ–15 שנה, ואכלוסה התחיל לפני כעשור. כיום יש בשכונה היצע של דירות גם מקבלנים וגם מיד שנייה במבחר סוגים. הביקוש לדירות בעיר ימים מגיע ממשפרי דיור בשכונות אחרות בנתניה, כמו גם ממשפחות צעירות עם ילדים לצד אנשים מבוגרים מרחבי מישור החוף והשרון המבקשים לגור ליד החוף במחירים סבירים יחסית להרצליה ותל אביב. במקום יש קניון, ומתוכנן להיבנות מרכז מסחרי הכולל שדרת חנויות ומסעדות.

דירות 4 חדרים חדשות בשטח של עד 130 מ"ר נמכרו בשנה האחרונה בעיר ימים במחיר ממוצע של 2.85 מיליון שקל — עלייה של כ–5% לעומת שנה שעברה. דירות 5 חדרים בשכונה נמכרו בשנה האחרונה ב–2.8–3 מיליון שקל, בדומה לשנה שעברה. בשכונה לא היו כמעט השנה עסקות בסך יותר מ–3.2 מיליון שקל, כבשנה שעברה — מה שמלמד אולי על הירידה בעוצמת הביקוש, ובעקבותיו על הסתלקותם של משקיעים לטווח קצר.

שכונת רמת פולג הוותיקה בדרום העיר נחשבה במשך שנים השכונה היוקרתית ביותר בנתניה, אבל בשנים האחרונות, עם בנייתן של השכונות החדשות, זוהרה נחלש. דירות 4 חדרים בשכונה נמכרו ב–1.9–2.1 מיליון שקל — עלייה של כ–5% לעומת לשנה שעברה.

סייעו בהכנת הכתבה: רשות המסים, הלמ"ס, אתר מדלן ואגף התכנון וההנדסה בעיריית נתניה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא