רוכשי הדירה במחיר למשתכן נדהמו: כמה קטן יכול להיות המטבח בדירת 6 חדרים?

מטבח מיניאטורי, עמוד תומך בחדר השינה: רוכשי מחיר למשתכן בלוד מעלים טענות קשות על תכנון הפרויקט

יעל דראל
יעל דראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
המטבח בפרויקט מחיר למשתכן בלוד
המטבח בפרויקט מחיר למשתכן בלוד
יעל דראל
יעל דראל

מכרזי מחיר למשתכן — תוכנית הדגל של שר האוצר, משה כחלון — זכו לאורך הדרך לביקורת רבה, בין השאר על רקע החשש כי שיטת שיווק הקרקעות והניסיון להוריד עלויות בכל מחיר, יבואו על חשבון התכנון ואיכות הדירות בפרויקטים.

מהירים ובלי קשקושים - חפשו TheMarker בטלגרם (להורדה באנדרואיד, להורדה באייפון)

מתברר כי חלק מהחששות היו מוצדקים: רוכשים בפרויקט של חברת צפריר וזוהר שרבט באחיסמך, שכונה חדשה שנבנית בלוד, מציגים טענות קשות על תכנון הדירות בפרויקט, על הסטנדרט הנמוך שקיבלו, לטענתם, ביחס למקובל בשוק החופשי, וכן על כך שאינם מצליחים לקבל תשובות בנושא מצד חברת הנדל"ן, מצד חברת הבקרה ומצד משרד הבינוי והשיכון.

טענות אלה מגיעות על רקע העובדה כי גם הפיתוח של השכונה החדשה רחוק מלהסתיים. נכון להיום, רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) עדיין לא השלימה את הקמת הכבישים, המדרכות ושטחי הציבור, וגם עיריית לוד עדיין לא התחילה בהקמת מבני הציבור במתחם. זאת, אף שעל פי החוזים, תאריכי מסירת הדירות נקבעו ליולי.

שכונת אחיסמך ממוקמת בקצה הדרום־מזרחי של לוד, מול מושב אחיסמך ובסמוך לכביש 40. בשכונה החדשה מתוכננות כ–3,600 יחידות דיור, שמהן 593 דירות במסגרת מחיר למשתכן — מרביתן הוקמו על ידי צפריר וזוהר שרבט.

עמוד תומך בתוך חדר השינה

בני משפחת בינדר, זוג עם שני ילדים המתגוררים כיום בשכירות בעמק חפר, רכשו דירת שישה חדרים בפרויקט — שבו 376 דירות — בשטח של 165 מ"ר, תמורת כ–1.3 מיליון שקל. לטענתם, הם קיבלו מטבח לא פרופורציונלי באורך של כ–3.5 מטרים בלבד, שאינו תואם את העובדה כי מדובר בדירה גדולה, ואינו עומד בסטנדרטים המקובלים בשוק הנדל"ן.

שכונת אחיסמך בלוד. תלונות על תכנון לקוי ואיכות נמוכהצילום: עופר וקנין

"בשלב בחירת המטבח קיבלנו הפניה לחברת בן יהודה, העוסקת בייצור ארונות אמבטיה, וכלל לא מתמחה בתכנון מטבחים. היה לנו ברור שאפשרויות הבחירה שלנו בנושא זה יהיו מוגבלות, משום שזו דירת מחיר למשתכן, אך התוצאה הסופית היא תכנון שלא תואם את הדירה או את הסטנדרט המינימלי בשוק", אומר עידן בינדר. מדוע רכשה המשפחה את הדירה? בינדר עונה בפשטות שעם התקציב שעומד לרשותו — לא היתה לו אלטרנטיבה.

רוכשת נוספת, המעורבת בפעילות ועד הדיירים בפרויקט החדש בשכונה, מציינת כי בדירות נוספות התגלו נושאים שהטרידו את הרוכשים, אך גם במקרים אלה לא התקבלו תשובות מצד אף גורם רשמי. "יש דירות שבהן העמוד התומך בחדר השינה אינו מאפשר הכנסת מיטה זוגית רחבה מ–1.4 מטר", היא אומרת. "יש דירות שבהן צינור הביוב חולף בחדר ומוסתר על ידי חיפוי גבס בלבד. במקרה נוסף היתה בקשה שלא להקים קיר מסוים שיסגור את המטבח, אך האפשרות של רוכשי מחיר למשתכן לקבל תשובות או התייחסות מצד חברות הנדל"ן או המדינה היא אפסית. אין לנו כתובת".

במקרים מסוימים נראה כי הסטנדרט שהציבה המדינה היה נמוך מדי גם עבור חברת צפריר וזוהר שרבט. מעדויות של רוכשי דירות נוספים ומקורות שמעורים בפרטים עולה כי המפרט המקורי כלל אסלות בעלות ניאגרה תלויה, מהסוג שאינו מקובל בשוק כבר עשרות שנים, וכן דלתות במפרט פשוט ובסיסי, נמוך מהמקובל בשוק החופשי. במקרים אלה, החליטה החברה מיוזמתה להחליף את המוצרים במפרט במוצרים איכותיים יותר, במחיר עלות.

"לרוכשים ניתנה אפשרות לזיכוי מלא"

ממשרד הבינוי והשיכון נמסר בתגובה: "תוכנית מחיר למשתכן מציעה יותר מ–20 סוגי דירות בפרויקטים שונים. כדי לסייע לרוכשים, ניתנת אפשרות לקבלת זיכוי כספי מלא על אלמנטים בדירה ולהתאמת המפרט הכללי לסוג הדירה על פי בחירה אישית. גם במקרה זה, ניתנה לרוכש האפשרות לבנות בדירתו מטבח שמותאם לצרכיו, ולקבל זיכוי מלא על המטבח המקורי שמוצע במפרט הסטנדרטי, אך הרוכש לא עשה כן, מסיבותיו שלו. בניגוד לתוכניות דיור בעבר, קיימת לרוכש אפשרות בחירה כדי להתאים ככל הניתן את המפרט לצורכי הזכאי, ואפשרות זו מובאת לידיעתו בכל שלבי הרכישה. תכנון הדירות בוצע בהתאם למידות ולתקנות המקובלים ואינם שונים מהמקובל בדירות בשוק החופשי".

מחברת צפריר וזוהר שרבט נמסר בתגובה: "במיזמי מחיר למשתכן נקבע מפרט מחייב הקובע את סטנדרט הבנייה, ובין היתר את אורך ארונות המטבח. בטענת הרוכש אין ממש: המטבח בדירה תוכנן בגודל סביר של 3.6 על 2.8 מטרים, המקובל בשוק החופשי. במחיר למשתכן לא ניתן לבצע שינויים ותוספות אלא לאחר קבלת מפתח ומסירת החזקה — להבדיל מרכישת דירה בשוק החופשי, שבה ניתן לבצע שינויים ותוספות עוד בטרם מסירת החזקה. זאת ועוד, לרוכש ניתנה ההזדמנות לבדוק ולבחון את הדירה, לרבות תכנונה, וכן את המפרט הטכני בטרם בחירתה וחתימה על הסכם מכר".

מרמ"י נמסר בתגובה: "עבודות הפיתוח סביב מתחם מחיר למשתכן בעיצומן. הכביש הראשי סלול. בחול המועד ייסלל כביש גישה לפרויקט של חברת שרבט, ובעוד כחודש ייסלל כביש הגישה השני. לקראת האכלוס יושלמו שטח ציבורי פתוח, כבישים עוקפים וכביש גישה לשכונת גני יער, כולל המדרכות. הפיתוח אינו מעכב באופן כלשהו את אכלוס המתחם. הקמת מוסדות הציבור במתחם היא באחריות עיריית לוד".

מעיריית לוד נמסר בתגובה: "העירייה אחראית רק על הקמת מוסדות הציבור שנמצאים בשלבי בנייה. עיקר התלונות מצד הרוכשים הן על עבודות הפיתוח שנמצאות באחריות רמ"י ובאחריות הקבלנים בפרויקטים השונים. קצב התקדמות העבודות בפרויקט מחיר למשתכן תואם את קצב האכלוס שצפוי להיות באוגוסט השנה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר