ההיגיון של כחלון: מחירי הדירות לא יורדים? נחליף את הנגידה

הביקורת של בנק ישראל על שוק הדיור ותוכנית מחיר למשתכן העליבה את שר האוצר - אז הוא שיגר תגובה נעלבת והחליט לא להאריך את כהונתה של הנגידה קרנית פלוג ■ זה כבר הפך לריטואל - כל מי שמבקר את כחלון ופועלו הוא אינטרסנט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שר האוצר, משה כחלון
שר האוצר, משה כחלוןצילום: אמיל סלמן

"משרד האוצר הצליח להוריד את מחירי הדיור לאחר 12 שנה, להפחית מסים ולהצמיח את הכלכלה הישראלית, למרות הקשיים והמכשולים שהערים בנק ישראל. לצערנו הרב, בנק ישראל ממשיך לנהוג במדיניות כלכלית שמשרתת בעיקר את האינטרסנטים" — זו היתה התגובה הנעלבת של משרד האוצר לדו"ח של בנק ישראל. בהמשך אף פורסם כי שר האוצר משה כחלון אינו מתכוון להאריך את כהונתה של נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג.

מהירים ובלי קשקושים - חפשו TheMarker בטלגרם (להורדה באנדרואיד, להורדה באייפון)

קל להבין את העלבון — בבנק סירבו לתת לכחלון, קרדיט כלשהו, אפילו על ירידות המחירים בין ספטמבר לדצמבר 2017; להפך — מיד אחרי סקירת המחירים היבשה, התריעו כותבי פרק הדיור בדו"ח השנתי של בנק ישראל, שתוכנית מחיר למשתכן עלולה להעלות את מחירי הדירות בשוק החופשי ושהוותמ"ל מאשרת אסופת תוכניות גרועות שאינה פותרת שום בעיית תכנון אמיתית ואף אינה מקצרת את הליכי התכנון.

זה כבר הפך לריטואל — כל מי שמבקר את כחלון ופועלו הוא אינטרסנט, ולא משנה שרוב הביקורת של בנק ישראל על מדיניות הדיור של שר האוצר מוכרת וידועה מהעבר. למרות זאת, היא נעדרת כליל מהנוף הפוליטי, ככל הנראה משום שלמחיר למשתכן ולוועדת התכנון למתחמים מועדפים לדיור (ותמ"ל) נוצרה תדמית של תוכניות חברתיות — ואף חבר כנסת אינו רוצה להצטרף לאינטרסנטים של כחלון ולהצטייר כמי שמתנגד לתוכניות חברתיות. ואולם אלה תדמיות רדודות ומופרכות, בדיוק כמו הנוהג להאשים את המבקרים באינטרסנטיות.

משה כחלון וקרנית פלוגצילום: אמיל סלמן

בבנק מאשרים את הביקורת — שהוכחשה במשך זמן רב על ידי בכירי קבינט הדיור — שלפיה ההמתנה בין קיום ההגרלות לאכלוס הפרויקטים התארכה מאוד עקב הקדמת ההגרלות לשלב של לפני קבלת היתרי הבנייה ופיתוח התשתיות. זוג צעיר שרוכש דירה במחיר למשתכן ייאלץ להמתין בחלק ניכר מהמקרים שלוש שנים ויותר עד לאכלוס הדירה — מה שלא היה מעז לעשות בדירות שהיה רוכש בשוק החופשי. בבנק מציינים כי האפשרות שכחלון נתן לקבלנים להגדיל את מספר יחידות הדיור בפרויקטים, באמצעות חידוש תקנת שבס, גורמת לעיכובים נוספים בהקמת הפרויקטים.

בסקירה מתריעים על תופעת "הזוגות הצעירים המשקיעים" שמשתתפים בהגרלות ביישובים מרוחקים מאוד ממקום מגוריהם מתוך כוונה להשכיר את הדירה לתושבי המקום ולמכור אותה בעתיד ברווח הון. "גישה זו טומנת בחובה סיכונים בלתי־מבוטלים, שכן לא ניתן לצפות את הביקוש העתידי לשכירת דירות ביישובים אלה, וייתכן שהם לא יוכלו לממש את כוונותיהם", מזהירים בבנק.

עוד מציינים בדו"ח את האיכות הירודה של התכנון והאבזור של חלק מהדירות במחיר למשתכן, וכן את ההנחה הקטנה שרוכשי הדירות בפריפריה מקבלים ביחס לרוכשי הדירות במרכז הארץ.

נושא אחר שנמצא בסקירה של הבנק המרכזי הוא הוותמ"ל, שפועלת במהירות לאישור תוכניות גדולות, ואף היא זוכה לביקורת על ידי מתכננים וארגונים ירוקים. למעשה, בנק ישראל מצטרף לירוקים: "החיסרון הבולט בפעילות הוועדה נעוץ בכך שמנחה אותה בעיקר הצורך להגדיל את המלאי התכנוני בתוך זמן קצר, וכתוצאה מכך לא ניתן דגש ראוי להשפעות מרחביות (למשל, פגיעה בשטחים פתוחים) ולצרכים אחרים, כמו תחבורה ציבורית ופרטית, תשתיות ומוסדות ציבור", נכתב בדו"ח.

בסופו של דבר, מתריעים כותבי הסקירה כי מהירות האישור של התוכניות בוותמ"ל אינה מעידה על קיצור הליכי התכנון. היא מאשרת תוכניות על הנייר, ממלאת את גיליונות האקסל במלאי של יחידות דיור מתוכננות, ומעבירה את הבעיות התכנוניות הלאה — לשלבי התכנון והביצוע.

לגבי איכות התכנון, נכתב בדו"ח כי "הוותמ"ל עוסקת בתוכניות גדולות שמרביתן מיועדות לשולי הערים ומעודדות פרבור, שהיא תופעה בעלת השלכות שליליות — פגיעה במרחבים פתוחים וערכי טבע, וכן השפעות חיצוניות שליליות, כמו עלייה בשימוש במכונית פרטית ובמשך היוממות".

בנוסף, הוותמ"ל נקשרת להסכמי גג עם רשויות מקומיות חלשות, שעלולות לקרוס אם אלה ייושמו, ואלפי משקי בית יצטרפו אליהן.

מכאן, שבאוצר יכולים לטעון מעתה כי לא רק המדיניות הכלכלית של בנק ישראל משרתת את האינטרסנטים, אלא גם הסקירות המקצועיות שלו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא אחרי פחות משנה

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008