כחלון מסדר לאמריקאים פטור מהיתר בנייה; משפטנים: "לא בטוח שהמהלך חוקי"

שר האוצר פועל להענקת פטור לממשל האמריקאי בהסבה זמנית של מבנה הקונסוליה בירושלים לשגרירות ■ ואולם משפטנים טוענים כי כלל לא בטוח שפרויקט הסבת השגרירות עומד בתנאי החוק ■ "מדובר במתן טובת הנאה לאמריקאים, המיוצגים על ידי משרד שמרון מלכו"

יעל דראל
יעל דראל
מלון דיפלומט בירושלים
מלון דיפלומט בירושלים, שבו צפויה לקום השגרירותצילום: AMMAR AWAD / רויטרס
יעל דראל
יעל דראל

שר האוצר, משה כחלון, הודיע אתמול כי בכוונתו להפעיל את סמכותו לפי סעיף 266 ה' בחוק התכנון והבנייה, במטרה להעניק פטור מהיתר בנייה לעבודות התשתית שהממשל האמריקאי דורש לצורך הסבת מבנה הקונסוליה האמריקאית בירושלים לשגרירות. עבודות אלה כוללות, בין היתר, הקמת חומה אטומה בגובה 3.2 מטר וסלילתו של כביש מילוט — כחלק מדרישות האבטחה המחמירות של הממשל האמריקאי.

ביום שלישי תתכנס המועצה הארצית לתכנון ובנייה, בראשות היו"ר אביגדור יצחקי, לדיון בנושא. בישיבה תקבע המועצה אם לאשר את תוכניתו של כחלון.

מטרת הפטור ברורה: שר האוצר מבקש לכנס בדחיפות את המועצה הארצית לתכנון ובנייה ולהעניק לממשל האמריקאי פטור שיאפשר להם "לדלג" מעל שלב ההתנגדויות והליכי התכנון, ולבצע במהירות את העבודות להסבת הקונסוליה לשגרירות. מטרת המהלך היא לאפשר את מעברו של השגריר למבנה הקונסוליה כבר בתקופה הקרובה. יש לציין כי מבנה הקבע של השגרירות צפוי להיות מלון דיפלומט הסמוך, שבו מתגוררים כיום 450 עולים קשישים שהסכם השכירות שלהם במקום יפוג ב–2020. ואולם נכון להיום, עדיין לא נמצא להם פתרון דיור חלופי.

לוח הזמנים שנקבע על ידי הממשל האמריקאי ומשרד החוץ מבקש לאפשר את המעבר הראשוני כבר בעוד כחודשיים, כך שהמעבר יתרחש בסמיכות סמלית לחגיגות ה–70 לעצמאות המדינה.

בימים האחרונים הפיץ משרד החוץ את רשימת הדרישות שהציבו האמריקאים לטובת הסבת המבנה לצורכי השגרירות. מהמכתב עולה כי הממשל האמריקאי מבקש להקים במקום חומה אטומה בגובה של 3.2 מטרים, שתקיף את מתחם השגרירות ותהיה מחופה אבן ירושלמית. "כמו כן, נדרשת סלילת כביש מילוט מהחניון הדרומי של מלון דיפלומט, לאורך השוליים המערביים של שכונת מורדות ארנונה ועד למפגש הרחובות לייב יפה ואשר ניר", נכתב.

במכתב צוין כי העבודות הנדרשות אינן תואמות את תוכנית המתאר המקומית שחלה על המקום, שנועדה במקור עבור צורכי הקונסוליה האמריקאית - ולא עבור מבנה שגרירות עם אילוצי האבטחה השונים שלו. עוד צוין כי הליכי התכנון הסטנדרטיים עשויים לארוך זמן רב ולא לאפשר את השלמת התהליך עד 14 במאי.

משה כחלון (מימין) ואביגדור יצחקי צילום: מוטי מילרוד

"מתן הפטור עד כה נגע לפגיעה בחיי אדם"

סעיף 266 ה' מקנה לשר האוצר סמכות להעניק פטור מהיתר או מתוכנית לשם ביצוע עבודות ושימושים זמניים שנדרשים לצורך פרויקט בעל חשיבות לאומי או חשיבות כלל מחוזית, ובתנאי שהעבודות יבוצעו על ידי המדינה.

במכתב רשמי ששלח בנושא מנכ"ל משרד החוץ, יובל רותם, הוא מציין כי "אין צורך להכביר מלים אודות החשיבות המדינית והלאומית שבמתן מלוא הסיוע מטעם ממשלת ישראל לממשלת ארה"ב, הגדולה שבידידותנו, בהשלמת הפרויקט של מעבר שגרירות ארה"ב לירושלים. עמדתי היא כי ללא ספק מדובר במיזם בעל חשיבות ודחיפות לאומית".

עם זאת, משפטנים ומומחים בתחום התכנון והבנייה טוענים כי כלל לא בטוח שהפרויקט הנוכחי אכן עומד בהגדרה של פרויקט בעל חשיבות לאומית. לדעת מומחים, פרט לעובדה שהמועצה הארצית לתכנון ובנייה תתקשה לנמק את הסכמתה למהלך — הרי שגם במקרה של עתירה לבג"ץ, תיאלץ המדינה לנמק מדוע העתקת השגרירות באופן זמני למבנה הקונסוליה, מהלך שמבוצע בלוח זמנים דחוק, נחשבת מיזם בעל חשיבות לאומית.

הקונסוליה האמריקאית בשכונת ארנונהצילום: AMMAR AWAD/רויטרס

עו"ד יוסי מילר, שותף מייסד במילר ושות' המתמחה בתכנון ובנייה, אמר אתמול ל–TheMarker כי "סעיף 266 ה' הוא סעיף מיוחד שנוסף לחוק, אך לאורך חמש שנות קיומו ניכר כי המדינה מחבבת את המסלול הזה, ובמועצה הארצית לתכנון ובנייה היו דיונים רבים בו. יחד עם זאת, כלל לא בטוח שהמהלך הנוכחי בנוגע להסבת מבנה הקונסוליה לשגרירות עומד בתנאים שקובע החוק".

על פי נתוני מינהל התכנון, עד היום נעשה שימוש בסעיף זה 12 פעמים — לא מעט, בהתחשב בכך שמדובר בסעיף חדש יחסית, שנוסף לחוק התכנון והבנייה רק ב–2013. עם זאת, עד כה הסעיף יושם במיזמי תשתית לאומיים מסוגים שונים, שהמדינה ביקשה להקים במהירות — כמו מערכת התרעה מפני רעידות אדמה, מתקני חשמל זמניים שחברת חשמל נדרשה להקים במהירות, פרויקט להנחת צינור דלק וסכר שנדרש לכנרת.

עו"ד יוסי מילרצילום: אלוניס

"עד כה התוכניות שאושרו תוך מתן פטור לפי סעיף זה היו בעלות חשיבות שנגעה בצורה כזו או אחרת בחיי אדם, או בסכנה אקולוגית כלשהי. בדיונים שהתקיימו במועצה הארצית ב–2015 ציינה היועצת המשפטית של המועצה כי מתקני ההתרעה מפני רעידות אדמה בעייתיים מבחינת היבט הזמניות, אך לבסוף הוחלט לאשר את הקמתם המזורזת בשל הפגיעה האפשרית בחיי אדם", מבהיר מילר.

לדבריו, "במקרה הנוכחי, לעומת זאת, יהיה קשה להוכיח שהכביש שיסלל הוא זמני ובנוסף יהיה קשה להוכיח שקיימת סכנה לחיי אדם במידה והפרויקט לא יבוצע. קשה לראות מהי הבהילות בהסבתה הזמנית של הקונסוליה לשגרירות — פרט לעניין סמלי המקושר לחגיגות העצמאות".

"טובת הנאה מראש הממשלה"

ביקורת נוספת על המהלך הגיעה מכיוונו של עו"ד שחר בן מאיר, מי שעתר בעבר לבג"ץ לחקור את נתניהו בפרשת בזק, שפנה אתמול ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בבקשה שיעצור את המהלך, בטענה כי הוא אינו חוקי ועובר גם על עקרון השוויון.

בפנייתו ציין בן מאיר כי מבחינה תכנונית אין הצדקה למהלך. "ההגדרה של מיזם בעל חשיבות לאומית, היא הגדרה מחוק התכנון והבנייה ותכלית החקיקה היא לחשיבות לאומית בתחום התכנון והבניה. במקרה שלנו גם אם מדובר ב'חשיבות לאומית', ויש ספק לגבי זה, היא אינה קשורה כלל לדיני התכנון והבנייה אלא לרצון של גורמים שלטוניים בישראל 'לתת מתנות' לשגרירות ארה"ב", כתב.

בן מאיר מציין במכתבו טיעון נוסף, נפיץ במיוחד בתקופה זו: "בהתאם להסכם ניגוד העניינים שנחתם בעבר עם משרד עו"ד שמרון מלכו, המשרד מייצג על בסיס קבוע את הקונסוליה האמריקאית בירושלים, במיוחד בדיני תכנון ובנייה מזה עשרות שנים. במובן זה העיסוק של ראש הממשלה במתן פטור מהיתר בנייה לקונסוליה הוא בגדר מתן טובת הנאה ללקוח מהותי של משרד שמרון מלכו, על כל הנובע מכך, לרבות הקשרים האישיים של ראש הממשלה לשותפים הבכירים במשרד זה".

עוה"ד יצחק מלכו (מימין) ודוד שמרוןצילום: מוטי מילרוד וטס שפלן

לטענת מקורות במשרד ראש הממשלה, היוזמה להפעלת הסעיף המיוחד בחוק הגיעה מכיוונו של כחלון, וללא תיאום מוקדם או בקשה מצד המשרד. לטענת המקורות, במשרד לא ידעו כלל על מעורבותו של משרד שמרון מולכו בטיפול בקונסוליה האמריקאית בעבר.

ממשרד שמרון, מולכו, פרסקי ושות' נמסר: "מדובר בהבל הבלים. ברור לכולם שהעברת שגרירות ארה"ב לירושלים היא אינטרס לאומי ראשון במעלה ומגוחך לכרוך בכך את משרדינו שנותן שירות מקצועי רגיל".

ממשרד ראש הממשלה נמסר: "ראש לשכת ראש הממשלה, יואב הורוביץ, שלח כבר ביום רביעי מכתב ליועץ המשפטי לממשלה בו הוא מציין כי לא ידע שהקונסוליה היא לקוחה של משרד עורכי הדין שמרון מולכו, ולמד על עובדה זו מפניית TheMarker. נציין כי לשכת ראש הממשלה לא פעלה בנושא ונוכח זאת גם לא תעסוק בכך בהמשך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית