חיפה חתמה על הסכם גג: 15 אלף דירות תמורת 3 מיליארד שקל

מספר התושבים בעיר צפוי לגדול בכ-50 אלף ■ פינוי בסיסי חיל הים יאפשר הקמת שכונות חדשות עם אלפי יחידות דיור ■ האתגר: הקמת מרכזי תעסוקה משמעותיים שימשכו צעירים ויבטיחו הכנסות מארנונה ■ שר האוצר כחלון: "חתמנו על הרבה הסכמי גג אבל כאן, בבית, זה המעמד המרגש ביותר"

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
טיילת לואי, חיפה
טיילת לואי, חיפהצילום: אייל טואג
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

עיריית חיפה חתמה היום (ב') על הסכם גג שבמסגרתו יוקמו בעיר 15 אלף יחידות דיור עבור כ-50 אלף תושבים - בהשקעה של כ-3 מיליון שקל. באירוע החתימה התחייבה המדינה לדרוג לשיקום, שדרוג והתחדשות שכונות ותיקות וכן הקמת תשתיות על שישרתו את כלל העיר. באירוע החתימה השתתפו שר האוצר, משה כחלון, ושר הבינוי והשיכון, יואב גלנט.

הדירות צפויות לקום ב-12 מתחמים חדשים, ובעירייה מקווים שהן ימשכו בעיקר זוגות צעירים - בצל העובדה כי במשך שנים ממוצבת העיר כאחת ה"זקנות" בארץ, עם כמעט 20% תושבים בני 65 ומעלה. על פי התוכנית, ובכפוף לאישור הוועדה המחוזית, בשכונת נאות פרס שתוקם במבואות הדרום-מערביים של העיר ייבנו כ-5,000 יחידות דיור.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

הסכם הגג כולל גם דירות ששווקו וישווקו במסגרת פרויקטים של מחיר למשתכן במתחמים בשכונת קרית אליעזר (שם ישווקו בסך הכל 505 יחידות דיור), במתחם האנטנות ברמת אלמוגי ובמורדות פרויד. בשנים הבאות צפויות להיבנות עוד כ-660 דירות בסטלה מאריס.

שר האוצר כחלון חותם על הסכם הגג בחיפה. לצדו ראש העיר חיפה (מימין), יונה יהב, ושר הבינוי והשיכון, יואב גלנט

בנייה נרחבת צפויה גם בשטח מחנות צה"ל שיפונו מהעיר. במתחם מש"א (מרכז שיקום ואחזקה) 7200 ייבנו כ-1,600 דירות. על שטחי בה"ד חיל הים בבת גלים ייבנו כ-1,300 דירות. באזור תחנת הרכבת בבת גלים ייבנו עוד 3,500 דירות. בתוקף כך, ההסכם מייעד מאות מיליוני שקלים מתקבולי הקרקע שתימכר במכרזים, לטובת העתקת תחנת הרכבת וחלק מהמסילה למנהרה מתחת להר. חוות המכלים בקרית חיים צפויה להתפנות גם היא ולאפשר הקמת יותר מ-3,000 דירות באזור.

בשנים הקרובות צפויים לקום בעיר אזורי תעסוקה חדשים ופעילות לוגיסטית באזור המפרץ, לצד פיתוח חזית הים העירונית ופעילות היי-טק בעיר התחתית. כ-180 מיליון שקל ישמשו להקמת מוסדות ציבור בשכונות החדשות, כ-140 מיליון שקל ישמשו לשדרוג תשתיות בשכונות ותיקות, כ-215 מיליון שקל יוקצבו להקמת כבישים ופיתוח תשתיות תחבורה באזור נאות פרס וכ-90 מיליון שקל לפיתוח חזית הים העירונית.

יותר מ-70 מיליון שקל יועברו לטובת פיתוח ושדרוג תשתיות הביוב לדרום העיר, כולל הסטת שפכים למכון טיהור בניר עציון. עוד כ-20 מיליון שקל יוקצו להקמת טיילת, שתשלים את רצף הטיילת החופית בבת גלים, לאורך בסיס ההדרכה של חיל הים.

הדמיית פרויקט חזית הים בחיפהצילום: הדמיה: עמי שנער, אמיר מן אדריכלים

הסכם הגג בחיפה מצטרף לשורת הסכמי גג שנחתמו בשנתיים האחרונים בצפון הארץ, כולל בנהריה, מגדל העמק, עכו וטירת הכרמל. המצדדים בהסכמים טוענים כי לצד הגדלה משמעותית של האוכלוסייה באזור הצפון, תהיה גם השקעה מאסיבית בתשתיות ובפיתוח אזורי תעסוקה ותעשייה מהותיים, שעשויים למשוך לאזור צעירים.

המבקרים, מנגד, טוענים כי רשויות מקומיות רבות שחתמו על הסכמי גג צפויות לעבור מעודף תקציבי לגירעון אם לא יצליחו למשוך אליהן עסקים ולהבטיח הכנסות מארנונה, באופן כזה שיענה על צורכיהם של תושבים חדשים רבים. ד"ר רינה דגני, מנכ"לית מכון גיאוקרטוגרפיה, אומרת כי "הסכם הגג הזה יהיה אפקטויבי רק בתנאי שלצד התוספת לשטחי תעסוקה, הממשלה תגבש תוכנית להקמת מטרופולין תעסוקה עם מיליוני מ"ר בצפון הארץ, שיבלום את ההגירה למרכז".

שר האוצר ותושב חיפה, משה כחלון, אמר במעמד החתימה כי "הסכם הגג הוא הגשמה של חזונו של ראש העיר לעשרות שנים קדימה. חתמנו על הרבה מאוד הסכמי גג אבל כאן בבית, בחיפה, זה המעמד המרגש ביותר. הסכמי הגג דואגים שבתי הספר יחכו לילדים והמעונות לתינוקות ולא להיפך. ההסכם עוסק לא רק בבניית יחידות דיור חדשות אלא בפיתוח תשתיות על ושיקום השכונות הוותיקות".

שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, ציין: "ההסכם יאפשר את המשך התפתחותה של העיר כמרכז העירוני העיקרי של צפון מדינת ישראל. מדובר בהסכם בעל חשיבות רבה, שיאפשר לעיר להתפתח ולהביא לקליטת תושבים חדשים. נמשיך להפנות משאבים רבים לחיזוק ההתיישבות ופיתוח ערי הצפון".

גם ראש העיר חיפה, יונה יהב, בירך על הסכם הגג ואמר כי "מדובר בהסכם היסטורי - לאחר שלושה הסכמים קודמים שהסדירו את הרחבת פארק הקישון, את הקמת פרויקט חזית הים העירונית ואת שיקוע הרכבת בעיר התחתית. ההסכם הנוכחי מבטיח את המשך התפתחותה של העיר וצמיחתה כמרכז המטרופולין. זוהי פעולה אמיתית לחיזוק הפריפריה הצפונית. לאחר שנים רבות של תכנון – הדברים הבשילו לכלל מעשה ואנו מודים לשרים על הירתמותם למימוש החזון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה