ניצחון לפתח תקוה: תוכנית סירקין דרום תוחזר לוועדה המחוזית; הבסיס הצבאי נותר בוותמ"ל

התוכנית היא אחת משלוש תוכניות המקודמות במתחם כפר סירקין, שבמסגרתן מתוכננות כ-16 אלף יחידות דיור, וגררה התנגדויות מצד גורמים רבים עקב מחסור חמור בתשתיות ■ ביבנה אושרה להפקדה תוכנית לבניית 12.5 אלף דירות

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
המפגינים נגד תוכנית הבנייה במתחם סירקין
המפגינים נגד תוכנית הבנייה במתחם סירקין, בשנה שעברהצילום: מטה המאבק נגד הבנייה במתחם סירקין
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

עיריית פתח תקוה והתושבים נחלו היום (ד') ניצחון קטן במאבק נגד קידום תוכנית כפר סירקין. ברקע מהדהדת החלטת הממשלה מהשבוע שעבר, על הארכת פעילות הוותמ"ל בשנה נוספת, למורת רוחם של רבים מראשי הרשויות המקומיות והמועצות האיזוריות.

במשך חודשים התנגדו תושבי פתח תקוה וראש העיר, איציק ברוורמן, לקידום תוכנית סירקין דרום דרך הוותמ"ל. היום קיבלו בכירים באגף ההנדסה של העירייה וגורמים ממינהל התכנון דואר אלקטרוני ממתכננת הוותמ"ל, דיקלה פריסקו, שלפיו הפגישה בוותמ"ל בעניין התוכנית מבוטלת - והתוכנית כולה תוחזר לדיון בוועדה המחוזית ותצא מאחריותה של הוותמ"ל.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

זאת כאישרור מלא ובהמשך להצהרותיו של ראש מטה הדיור, אביגדור יצחקי, בדיון על הוותמ"ל שהתקיים בתחילת השבוע בוועדת הפנים. בדיון אמר כי ככל הנראה הטיפול בתוכנית סירקין דרום צפוי לצאת מידי הוותמ"ל, לנוכח התנגדויות רבות שעולות סביבה.

את ההתנגדויות מובילים ומנהלים בחודשים האחרונים, לצד ראש העיר ברוורמן, מטה המאבק של חקלאים ואזרחים מכפר סירקין, שנלחמים על שטחים חקלאים שיבטיחו את הישרדותו של היישוב החקלאי כפר סירקין, ולצידם תושבי שכונות בפתח תקווה ובהן שכונת הדר גנים, עמישב, שיכון בילינסון ושכונת בילינסון.

התוכנית הנידונה היא אחת משלוש תוכניות המקודמות במתחם כפר סירקין, שבמסגרתן מתוכננות כ-16 אלף יחידות דיור. התוכניות במתחם סירקין נתפשו כתוכניות הדגל של הוותמ"ל. המתחם המדובר משתרע על 900 דונם ותוכננו בו כ-4,000 דירות, והוא נמצא מדרום לישוב כפר סירקין, בין כביש 6 ממזרח לשכונת עמישב שבפתח תקוה ממערב. מדרום למתחם עובר כביש 471. למעשה, רוב המתחם נמצא בשטח המוניציפלי של המועצה האזורית דרום השרון ונוגס בשטחים חקלאיים, והיתר בשטחה של פתח תקוה. התוכנית הועברה לטיפול הוותמ"ל ביוני 2017, ועתה, תוך פחות משנה, חזרה למחוזית.

עם זאת, המתחם הארי של מחנה סירקין מצוי עדיין תחת טיפולה של הוותמ"ל. השטח חולש על הבסיס הצבאי, בשטח של כ-2,100 דונם וצפוי לכלול כ-8,000 יחידות דיור, שטחי תעסוקה, תעשייה ומסחר לצד שטחי ציבור. שני המתחמים הגדולים צפויים להתפנות במסגרת ההסכם לפינוי מחנות צה"ל ממרכז הארץ לעיר הבה"דים. השלב הראשון של הפינוי צפוי עד סוף השנה. תוכנית נוספת בסביבת סירקין, שלא על שטחי המחנה, נמצא כבר בידיה של הוועדה המחוזית.

עיריית פתח תקוה, המועצות האזוריות הסמוכות ותושבי הסביבה התנגדו לכלל התוכניות בסירקין עקב מחסור חמור בתשתיות, הגדלת הצפיפות הצפויה בעיר ובעיקר עקב עומסי התנועה הצפויים, שכבר היום קשים ופוגעים באיכות חייהם של תושבי האזור, שנאלצים לבלות זמן רב בפקקים בכניסה וביציאה מהעיר. בפתח תקוה מקווים כי העברת התוכנית לידי הוועדה המחוזית תעודד הפחתה בכמות יחידות הדיור, וקידום התוכנית יותנה בהתאמת תשתיות תחבורה נדרשות שיקלו על עומסי התנועה באזור.

איציק ברוורמן, ראש העיר פתח תקווהצילום: זאב שטרן

עוד ביקורת הושמעה על כך שהתוכניות המקודמות במתחם סירקין נמצאות בידיהן של גופי תכנון שונים, שאין ביניהם תיאום. לפני כשבוע, בדיון על הארכת פעילות הוותמ"ל, אמר ברוורמן בכנסת כי: "היום חציו האחד של מתחם סירקין נמצא בתוכנית בוותמ"ל, המחצית האחרת בוועדה המחוזית - והמתכננים לא מדברים בניהם. זה הרי אבסורד. איזה היגיון יש בזה?". שאלתו נותרה בלא פתרון גם לנוכח החלטה זו.

גם בדיון שנערך ביום ראשון האחרון בוועדת הפנים, אמר ברוורמן ליו"ר הוועדה, ח"כ יואב קיש (הליכוד) כי "גם השופטים בבתי המשפט טוענים כי התוכנית תהיה בכייה לדורות. צריך לשבת עם העיריות ולהגיע להסכמות. אתם מתעלמים מהצרכים של התושבים ורק רוצים להגיד 'הנה בנינו דירות חדשות'".

בעקבות המייל שנשלח היום, בירך ברוורמן על ההחלטה ואמר: "אני שמח שהשפיות ניצחה. לא נסכים להתקדמות בבנייה ללא פתרון כולל לתחבורה, לתשתיות, לחינוך ולמבני הציבור במתחם החדש. אני מקווה שהוועדה המחוזית תתן פתרונות אמיתיים לכלל התכנון של תוכנית סירקין ובראשן בעיית התחבורה".

ממנהל התכנון וממשרד האוצר לא התקבלה תגובה.

בוותמ"ל אישרו להפקדה תוכנית רחבת היקף ביבנה

מינהל התכנון באוצר הודיע היום כי הוותמ"ל אישרה להפקדה תוכנית ביבנה לבניית 12.5 אלף יחידות דיור; מתוכן כ-2,000 יחידות קטנות בצפיפות של כ-21 יח"ד לדונם נטו. הבינוי המוצע בתוכנית כולל מגוון רחב של דפוסי דיור, שמרביתו מאופיין בבנייה מרקמית למגורים בגבהים שונים, הנעים בין 14-6 קומות. בחלקה הצפוני של התוכנית מצוי נחל שורק, שם התוכנית מציעה פארק עירוני ושטחים פתוחים בגדת הנחל הדרומית.

בנוסף, התוכנית מציעה כ-400 אלף מ"ר של שטחי תעסוקה, הכוללים תעשייה עתירת ידע ומשרדים המרוכזים במרכז התעסוקתי הנגיש והקרוב לתחנת הרכבת. המרכז יכלול גם כ-10,000 מ"ר של שטחי מסחר, שישרתו את אזור התעסוקה, באי תחנת הרכבת ותושבי השכונה והעיר. כמו כן, כוללת התוכנית חזיתות מסחריות בתחום השכונה בהיקף של כ–5,000 מ"ר, שיהיו בנגישות גבוהה לתושבים.

יו"ר הוותמ"ל, אריאל יוצר, אמר ברוח הביקורות על פעילות הוותמ"ל: "תוכנית זו כוללת את כל פתרונות התשתית הנדרשים, בדגש על תחבורה ציבורית ומבני ציבור, ותוביל לתנופת פיתוח בעיר יבנה. התוכנית מדגישה שוב את חשיבותה של הוועדה ויכולתה לתכנן תוכניות איכותיות בפרק זמן קצר".

רפי אלמליח, מנהל אגף בכיר לתכנון ופרויקטים ברשות מקרקעי ישראל, אמר כי "התוכנית מאפשרת תמהיל מגורים רחב, שייתן מענה לצרכים המשתנים של פלחי האוכלוסייה השונים, שעבורם היא מהווה פוטנציאל למגורים. מלבד זאת היא מסדירה מערך תשתיתי, תנועתי ורכבתי ליבנה ולאזור כולו. תוכנית זו היא בבחינת תוכנית דגל, ותרומתה לעיר ולאזור היא משמעותית ומהווה מענה ראוי למשבר הדיור".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"