הבעיות של מחיר למשתכן: למה הזוגות הצעירים בורחים מהגרלות

על אף המסרים המרגיעים משר האוצר, משה כחלון, הבעיות של תוכנית מחיר למשתכן ממשיכות לצוף ■ דירות שהוספו להגרלות מקבלנים גורמות לעליות מחירים, והפערים הגדולים במחיר - שלעתים מגיעים ל-40% - מרחיקים זוכים טריים מהשתתפות בהגרלות

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פרויקט מחיר למשתכן בקרית מוצקין
צילום: דורון גולן
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

"אני רוצה להרגיע אתכם — הורים וזוגות צעירים", אמר אתמול שר האוצר משה כחלון בסרטון שהפיץ בטלגרם. "לא נאפשר לטרפד את מחיר למשתכן כל זמן שאנחנו בממשלה הזאת, או בממשלה הבאה. אלפי אנשים השקיעו מיליוני שעות ומיליארדי שקלים כדי שהתוכנית תצליח. בסוף החודש יהיו כ–53 אלף זוגות שאוחזים בזכות לרכוש דירה במחיר הוגן באזור שבו בחרו".

המסר הזה לא נבחר סתם כך. כחלון מנסה לשדר שהוא שולט במלחמה שהכריז אל מול משבר הדיור ומחירי הדירות הגבוהים בישראל. אבל ההגרלה האחרונה של מחיר למשתכן, שנסגרה ב–10 במארס, מלמדת שהדברים לא הולכים בדיוק כפי שתיכנן. מחירי הדירות שהוצעו בהגרלות האחרונות עלו, זכאי סדרה ב' לא התנפלו על ההגרלות, והזוגות הצעירים לא ויתרו על האפשרות לרכוש דירות בשוק החופשי, שבו המחיר יכול להיות תחרותי.

השר כחלון: "לא נאפשר לטרפד את מחיר למשתכן"

להגרלה הרביעית נרשמו 21.3 אלף זכאים, מהם כ–15.6 אלף זכאים מסדרה ב'. ואולם מספר הנרשמים מסדרה ב' שעדיין לא זכו בהגרלה מגיע לכ–44 אלף. המשמעות היא שרק שליש מזכאי סדרה ב' נרשמו להגרלות, מה שמעורר תהיות לגבי האטרקטיביות של התוכנית בשבילם.

גם בתוך התוכנית עצמה מתחילים להיווצר עיוותים, הן מבחינת המחירים והן מבחינת הרכב הפרויקטים בהגרלות, שישפיעו בעיקר על הזכאים מסדרה ב'.

בהגרלה האחרונה הוגרלו 6,639 דירות, בהן גם דירות מפרויקטים בשוהם ומבשרת ציון שהוגרלו בעבר. בערים אלה לא פורסמו הזוכים עקב עתירות לבית המשפט מצד תושבים או יזמים. כעת דירות אלה מוגרלות שוב.

לכך יש להוסיף את העובדה שלהגרלות האחרונות נכנסו גם דירות "קול קורא", המצויות בשלבי תכנון ובנייה מתקדמים בהשוואה למכרזי הקרקעות של מחיר למשתכן. אלו הן דירות מקבלנים, שהמדינה הציעה להם לשווק אותן כחלק ממחיר למשתכן כדי להוזיל את מלאי הדירות, בתמורה להנחה של 60–100 אלף שקל לרוכש לדירה שייתן הקבלן, והנחה נוספת שתיתן המדינה. בסך הכל תגיע ההנחה לצרכן לכ–200 אלף שקל.

ביום ראשון זרה גם OECD מלח על הפצעים, כשהתייחס בדו"ח כלכלי על ישראל למחיר הגבוה של תוכנית מחיר למשתכן למשק, ולעיוותים שהיא גורמת לשוק.

סיכויי הזכייה נמוכים, הדירות יקרות

חלק מההסבר למיעוט הנרשמים מסדרה ב' נעוץ בעובדה שלכ–5,700 המשתתפים מסדרה א' שנרשמו להגרלות יש עדיפות בזכייה, כך שמלכתחילה סיכויי הזכייה של אנשי סדרה ב' נמוכים יחסית, למעט ערים ופרויקטים שבהם יש מעט משתתפים מסדרה א' והיצע דירות גדול, כמו עפולה ובית שמש.

אבל יש סיבה אפשרית נוספת להיעדרות של רוב אנשי סדרה ב' מההגרלה: הדירות שהוצעו למכירה במסגרת הקול קורא יקרות מהדירות הרגילות שנמכרו באותם מקומות במסגרת המבצע הרגיל, ובהשוואה להגרלות קודמות. כך למשל, להגרלה על 129 דירות בפרויקט של גיא ודורון לוי בקרית ביאליק, שהגיעה דרך הקול קורא, נרשמו רק 130 משקי בית, מהם 43 מסדרה א' והיתר מסדרה ב'. אלה ביקושים נמוכים מאוד, שאמנם מבטיחים דירה לכל דורש, אבל מחזקים את התחושה שיש מקומות בפריפריה שרוויים בדירות במסגרת המבצע.

דירה בפרויקט משווקת לפי מחיר של 9,477 שקל למ"ר, בעוד דירות בפרויקטים אחרים של החברה בקרית ביאליק במסגרת מחיר למשתכן הוצעו במחיר נמוך במאות שקלים למ"ר. אפילו דירות שהוגרלו למשפרי דיור בפברואר ובנובמבר האחרונים הוצעו ב–8,942 שקל למ"ר, כלומר 6% פחות.

בנהריה המצב חריג אף יותר: דירות מחיר למשתכן הוצעו בהגרלה ב–6,885 שקל למ"ר, ופרויקט שהגיע להגרלה דרך קול קורא הוצע ב–11,473 שקל למ"ר, כלומר דירה שתיבנה במסגרת קול קורא, תימכר במחיר הגבוה בכ–40% מאשר דירה שנבנת מלכתחילה במסגרת מחיר למשתכן. גם אם מדובר בשכונות אחרות, הרי שיש סטייה מיעדי התכנית: דירות בזול למשפחות צעירות.

בעפולה המגמה דומה — דירות שיוגרלו בקרוב בעיר יימכרו ב–7,030 שקל למ"ר, מחיר הגבוה ב–20%–30% ממחירי הדירות שהוגרלו במחיר למשתכן בשנים שעברו.

גם בחיפה ניכר כי הפרויקט שהוגרל בהגרלה הנוכחית לא בדיוק פונה לקהל שאליו כיוון כחלון בתוכנית מחיר למשתכן. בהגרלה שנערכה בדצמבר 2016 הוצעו דירות ב–8,831 שקל למ"ר, וביוני 2017 המחיר בפרויקט בקרית אליעזר היה 8,454 שקל למ"ר, אולם דירות הוצעו גם ברמת אלמוגי ב–11,881 שקל למ"ר. מכאן המשיכה העלייה, ובהגרלה הנוכחית 16 דירות מחיר למשתכן הוצעו במחיר של 15,323 שקל למ"ר. אמנם הפרויקט נמכר בשכונת אחוזה, אבל פער מחיר של 74% מעלה תהייה עד כמה התוכנית פונה לזוגות צעירים ללא הורים תומכים. גם בירושלים נראה תהליך דומה של עליית מחירים, הנובעת ממכרזים בשכונות יקרות יותר.

מי שאמור לספוג את עליות המחירים האלה הם בעיקר משתתפי סדרה ב' ויתכן ששני שלישים מהזכאים של אותה סדרה אינם יכולים לעמוד במחירים של דירות הקול קורא, ואולי אף לא מוכן לשלם מחירים גבוהים משמעותית מחבריהם מסדרה א' שזכו בדירות שהוגרלו בעבר.

פרויקט מחיר למשתכן באופקיםצילום: אליהו הרשקוביץ

ההיצע נשאר גדול מהביקושים

גם בערי פריפריה כמו נהריה ונתיבות, בהן היה קיים היצע גדול בשל ריבוי קרקעות שיצאו למכרזים, לא נרשמה התנפלות וההיצע נותר גדול מהביקושים. בנהריה שווקו דרך מחיר למשתכן 649 דירות, אולם נרשמו רק 302 משקי בית — גם מסדרה א' וגם מסדרה ב', ובנתיבות שווקו 1,157 דירות ונרשמו רק 913 משקי בית .

ואם מישהו חושב שבני סדרה א' כבר הגיעו לדירה הרצויה — טעות בידו. כ–40 אלף מתוך 60 אלף נרשמי אותה סדרה אמנם זכו בהגרלות למה שמכונה "זכות לדירה", אולם כלל לא בטוח שכולם יממשו אותה; מתוך כ–20 אלף הנותרים, יותר מ–6,000 עברו לסדרה ב' בשל חוסר השתתפותם בהגרלות, וההערכה היא כי כ–13.5 אלף הנותרים מצאו לעצמם פתרונות חלופיים בשוק החופשי, או שמחכים להגרלות במקומות מסוימים, או שמסיבות שלהם נטשו את ההגרלות.

הכמות הגדולה של אנשי סדרה א' שנעלמו במהלך הסדרה, ביחד עם ההשתתפות הדלה של משתתפי סדרה ב', מדברת, כנראה, בעד עצמה. כחלון יצטרך לשכנע את משתתפי סדרה ב', בחודשים שנותרו לו עד הבחירות, שהיה שווה להם להמתין, ונראה שצפויה לו עבודה קשה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש