"לא חסר בישראל מלאי תכנוני": נדחתה ההצבעה על הארכת פעילות הוותמ"ל

ועדת הפנים התבקשה להכריע אם להאריך בשנה את פעילות הגוף שבסמכותו לקדם תוכניות בנייה רחבות היקף בהליך מהיר ■ ח"כים הביעו התנגדות חריפה להמשך פעילות הוותמ"ל: "גורמת לאסון תכנוני בהצדקה שקרית של 'פתרון משבר הדיור'"

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
איזור סירקין, פתח תקוה
איזור סירקין, פתח תקוהצילום: עופר וקנין
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

בדיון סוער ורב משתתפים שנערך בוועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת, בראשות היו"ר ח"כ יואב קיש (הליכוד), הוחלט על דחיית ההצבעה על המשך פעילותה של הוועדה לקידום מתחמי דיור מועדפים (ותמ"ל). הוועדה נדרשה להכריע אם להאריך את תוקפה של הוראת השעה שמכוחה הוותמ"ל פועלת בשנה נוספת, עד לאוגוסט 2019.

החוק הקיים מאפשר לוותמ"ל לאשר בהליך מהיר תוכניות בנייה שכוללות 750 יחידות דיור לפחות. הארכת תוקפה של הוראת השעה זוכה להתנגדות חריפה מצד שורה של גורמים סביבתיים וחקלאיים, הטוענים כי הוותמ"ל פועלת בהליך אגרסיבי שגרע עד כה עשרות אלפי דונמים חקלאיים וכירסם במעט השטחים הפתוחים שנותרו בישראל - וזאת בשעה שהיקף הבנייה המקודם במסלול זה כלל אינו נחוץ לשוק.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

רבים מהדוברים בדיון, מכלל הקשת הפוליטית - מהרשויות המקומיות, הארגונים הירוקים, גורמי תכנון ואנשי אקדמיה - הצביעו על כשלים תכנוניים ומדיניות דורסנית שמפעילה הוותמ"ל בעבודתה.

ח"כ יעל כהן-פארן (המחנה הציוני) עמדה בחזית ההתנגדות לפעילות הוועדה, ואמרה כי "הוותמ"ל הוא אסון למדינה וכלי שרת בידי שר האוצר משה כחלון לקדם בנייה לא יעילה ללא תכנון יסודי. בישראל אין היום בעיה של מלאי תכנוני, ועובדה שהוועדות המחוזיות הצליחו להביא 200 אלף יחידות דיור חדשות בשנים האחרונות, בעוד מכוח הוותמ"ל עוד לא נבנתה יחידת דיור אחת.

ח"כ יעל כהן-פארןצילום: לואיז גרין

"החדר הזה מלא בהתנגדויות שמעידות על כך שהוועדה כשלה בתפקידה. הוותמ"ל גורמת לאסון תכנוני בהצדקה שקרית של 'פתרון משבר הדיור'. תפסיקו לשקר לעם ישראל. או שתבטלו את מערכות התכנון הקיימות בחוק או שתחזירו את הסמכות לרשויות המקומיות ולציבור, ותאפשרו לוועדות התכנון המחוזיות להמשיך בעבודתן, שכבר הוכיחה את יעילותה".

ח"כ דב חנין (חד"ש) אמר כי "כרגע לא בונים דירות בערוץ הוותמ"ל וגם לא מורידים את מחירי הדיור דרכה. היא רק ממשיכה מתכונת של שכונות שינה, מחלישה את מרכזי הערים ומייצרת פיתוח בלי פתרונות תחבורה. ככה לא פותרים בעיות דיור – ככה מייצרים בעיות דיור. אנשים לא רוצים לישון בשקי שינה כמו שהציע יו"ר מטה הדיור אביגדור יצחקי, אלא בדירות ראויות".

חנין טען כי לא ניתן לדרוס את השלטון המקומי בתוכניות הוותמ"ל אלא לייצר מהלך של שותפות. "החוק, אם יאושר, צריך שיכלול כמה תיקוני חקיקה מרכזיים: לאפשר להגיש ערר לוועדה הארצית על הוותמ"ל, למקד את הפעילות של הוועדה כך שתאשר תוכניות של התחדשות עירונית בתוך הערים, ולאפשר לוותמ"ל לקדם תוכניות בתיאום עם השלטון המקומי ולא לפעול בניגוד לתב"ע קיימות".

ראשי הערים התרעמו על היותם מנותקים מהליכי התכנון, שבסופם מוצגות בפניהם עובדות בשטח. תמיר עידאן, ראש המועצה האזורית שדות נגב, סיפר כי "אף אחד מטעם הוועדה לא דיבר איתי לפני שהעבירו תוכניות שנוגעות לתחום השטח שלי. לקחו קרקעות חקלאיות מהמועצה שלי מבלי להיוועץ או ליידע. לא ברור איך בכל הזמן שעובדים על התוכניות איש לא טורח לעדכן. הרי תוכנית לא נולדת בין לילה".

ראש עיריית פ"ת, איציק ברוורמן, שבעירו מקודמים פרויקטים שנויים במחלוקת על ידי הוותמ"ל באזור סירקין, הצביע על חוסר ההתאמה בין פעילות הוותמ"ל לבין ועדות התכנון המחוזיות: "הוותמ"ל זה דירות ללא תכנון. כלוב זהב שאין איך לצאת ממנו. היום חציו האחד של מתחם סירקין נמצא בתוכנית בוותמ"ל, המחצית האחרת בוועדה המחוזית - והמתכננים לא מדברים בניהם. זה הרי אבסורד. איזה היגיון יש בזה? ולמה לא עוזרים לי עם 15 יחידות של התחדשות עירונית במקום לבנות עוד יחידות חדשות שבשבילן צריך להמציא מחדש שכונות?".

יו"ר מטה הדיור, אביגדור יצחקי, סתר את ברוורמן. לדבריו, לא אושרה אף תוכנית בוותמ"ל בלי תיאום ויידוע של הוועדות המקומיות. הוא הוסיף כי יש הבדל בין הכרזה על תוכנית לבין אישורה, ולכן ייתכן שבשלבים המוקדמים נציגי המועצות המקומיות טרם עודכנו. "אנחנו עובדי ציבור שעובדים קשה כדי ליצור פתרון למשבר הדיור, לא שקרנים. אנחנו עובדים יום ולילה", אמר.

דלית זילבר, ראש מנהל התכנון, הסבירה כי "אין ספק ש-127 אלף יחידות דיור שאישרו הוועדות המחוזיות זה תוצר של עבודה מאומצת. עם זאת, הוותמ"ל היא כלי אפקטיבי שלנו לעמידה ביעדים, שלא נכון לוותר עליו. כדאי לשים לב לכך שהכרזנו רק על תוכניות של התחדשות עירונית בקבינטים האחרונים. מדובר בתוכניות מאוד מורכבות, וחשבנו שנכון להביא אותן לוותמ"ל ולקדם אותן דרכה".

איתן אטיה, מנכ"ל פורום ה-15 ומי שייצג גם את מרכז השלטון המקומי בדיון, אמר כי "ההיצע הגדול של התכנון, אם יימשך, הוא לא מועיל לשוק הדיור. להפך, הוא מזיק בטווח הארוך. כמויות ההיצע מוגזמות, הבנייה עצמה בפועל לא תתקיים בעשור הקרוב, ואנחנו מדברים על תוכניות שמאושרת היום לעשורים הבאים. כשנגיע לשם, נכבול את הדורות הבאים לעמוד בהתחייבויות של תוכניות מיושנות שלא מתאימות לצרכים. יש לזה מחיר. רוב התכנון של הוותמ"ל עד היום היה של שכונות חדשות בשולי הערים. זה מודל שאבד עלי הקלח. הדבר הזה מחליש הכלכלה העירונית ומחליש הערים. אנחנו חושבים שיש היום היצע מספק לעוד כמה שנים וצריך לחזור לעבודה בוועדות המחוזיות".

כהן-פארן סיכמה את הדיון באמרה כי "ההחלטה שלא לקיים הצבעה היא הישג לקולות המתנגדים, שכן הארכת תוקף פעילות הוותמ"ל רעה לעם ישראל ותוביל לפגיעה באזרחים ובסביבה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?