מאחורי הקלעים: יותר מ-1,200 התנגדויות לוותמ"ל של כחלון

שר האוצר, משה כחלון, ינסה להאריך את חוק הוותמ"ל, אך הקרב לא יהיה קל: עיריית ירושלים, משרדי החקלאות והגנת הסביבה, והתנגדויות רבות שהוגשו לכנסת דורשים להפסיק את ההליך ■ משרד החקלאות: "פוגעים ב–70 אלף דונם של קרקע חקלאית"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יו"ר הוותמ"ל, אריאל יוצר
אריאל יוצר צילום: דוברות משרד האוצר

דיון סוער צפוי הבוקר בוועדת הפנים והגנת הסביבה בכנסת סביב סוגיה תכנונית שנויה במחלוקת המעסיקה בשלוש השנים האחרונות את כל השחקנים בשוק הדיור הישראלי: חוק הוועדה לקידום מתחמי דיור מועדפים (חוק הוותמ"ל), שמתוקפו פועלת ועדת העל לאישור מהיר של תוכניות בנייה גדולות. החוק יובא לוועדת הפנים והגנת הסביבה על ידי משרד ראש הממשלה ומשרד האוצר, לצורך הארכתו בשנה נוספת.

חוק זה מאפשר לוועדה המיוחדת לאשר בהליך מהיר תוכניות בנייה שכוללות 750 יחידות דיור לפחות ותוקפה של הוראת השעה שמכוחה פועלת הוועדה צפוי לפוג בחודש אוגוסט הקרוב. עם זאת, הארכת תוקפה של הוראת השעה זוכה להתנגדות חריפה מצד שורה של גורמים סביבתיים וחקלאיים, הטוענים כי מדובר בהליך אגרסיבי שגרע עד כה עשרות אלפי דונמים חקלאיים וכירסם במעט השטחים הפתוחים שנותרו בישראל — וזאת בשעה שהיקף הבנייה המקודם במסלול זה כלל אינו נחוץ לשוק.

כמו כן, נטען כי התוכניות המאושרות בוותמ"ל מעודדות תכנון ופיתוח פרברי בשטחים פתוחים ובשולי הערים, שנשען על הקמת צירי תנועה חדשים — מה שמגדיל את הצורך בשימוש בכלי רכב פרטיים ומעלה את זיהום האוויר. במהלך פרסום תוכניות ותמ"ל השונות עלו נגדן טענות שלפיהן הן לוקות בהיעדר ראייה תכנונית כוללת, וכי לא ניתן מענה לתשתיות הנדרשות במרכזי הערים.

להתנגדויות אלה שותפים גם שני משרדי ממשלה המבקשים לעצור את פעילות הוועדה: המשרד להגנת הסביבה ומשרד החקלאות. לשני המשרדים הצטרפה אתמול גם ביקורת מכיוונו של שר התחבורה, ישראל כ"ץ, שאמר על תוכנית הענק המקודמת במתחם סירקין כי היא "תוכנית ותמ"לית בעייתית".

בעמדת משרד החקלאות, שהגיעה לידי TheMarker נכתב: "כיום מדובר להערכתנו בכ–70 אלף דונם של קרקע חקלאית מעובדת שעתידה להיות מפותחת בשנים הקרובות, ולא אחת הוותמ"ל מתכננת דירות על קרקע של יישובים חקלאיים ומחסלת הלכה למעשה את הפעילות החקלאית בהם. אין מקום להאריך את חוק הוותמ"ל ולכל היותר יש לשקול את הארכתו רק ביחס לתוכניות פינוי בינוי".

"הארכת הוותמ"ל את מדיניות הממשלה"

ח"כ יעל כהן פארןצילום: עופר וקנין

אלא שמאחורי הקלעים, חזית ההתנגדויות להארכת תוקפו של החוק רחבה בהרבה. בשבועות האחרונים הגיעו לוועדת הפנים והגנת הסביבה למעלה מ–1,200 מכתבי התנגדות רשמיים — בהם מטעם מועצות אזוריות רבות, ארגונים אזרחיים ותחבורתיים וכן אזרחים פרטיים המודאגים מפעילותה המהירה של הוועדה, ודורשים להפסיק את פעילותה.

ההתנגדויות נחשפו על ידי ח"כ יעל כהן־פארן (המחנה הציוני), שמתחה ביקורת גם על התנהלות הכנסת בהקשר זה: "הצטערתי לגלות כי חרף הפניות הרבות שקיבלה ועדת הפנים והגנת הסביבה, היא לא חשבה שראוי יהיה ליידע את חברי הכנסת בתוכנן. אני מקווה שלא היה זה לחץ פוליטי מצדו של שר האוצר, משה כחלון, שמנע את פרסום חוות הדעת הציבורית."

בין הפניות שהגיעו לכנסת היתה גם התנגדותה הנחרצת של עיריית ירושלים, שבה נכתב כי "לאור מורכבותה, ייחודיותה וחשיבותה של העיר ירושלים, מתנגדת עיריית ירושלים לקידומן של תוכניות בתחום שיפוטה. אין מקום להנחית מגבוה תכנון הכופה את עצמו על הבירה של ישראל".

בנוסף, גם החברה להגנת הטבע הביעה התנגדות, וקבלה על כך שעד היום לא נבנתה אף יחידת דיור מתוקף תוכניות הוותמ"ל ומנגד, תוצרי התכנון יהיו גריעת כ–100 אלף דונם של שטחים פתוחים ושטחי חקלאות.

בהקשר זה, תנועת המושבים פנתה באחרונה למשנה ליועץ המשפטי לממשלה, ארז קמיניץ, בבקשה שיתערב לפני שזו תפנה לבג"ץ. בין המתנגדים הנוספים להארכת תוקף החוק הם עמותת אדם טבע ודין, יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין מכבים רעות, חיים ביבס וראש עיריית תל אביב, רון חולדאי.

עם זאת, במכתב שנשלח לוועדה ועליו חתומים ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר האוצר כחלון, מנומקת הארכת החוק במספרים האדירים של יחידות הדיור המתוכננות שעברו תחת הוועדה מאז כינונה: "מאז כניסת החוק לתוקף הוכרזו 88 מתחמי דיור מועדפים, שבתחומם ניתן להגיש תוכניות מועדפות לדיור בהיקף של 303 אלף יחידות דיור, הוגשו רק 50 תוכניות מועדפות לדיור, הכוללות 161 אלף יחידות דיור — ולבסוף אושרו 37 תוכניות מועדפות לדיור הכוללות כ–105 אלף יחידות דיור ביישובים השונים".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "הארכת הוותמ"ל תואמת את מדיניותם של שר האוצר וראש הממשלה, שפנו לוועדת הפנים ואיכות הסביבה בבקשה להאריך את פעילות הוועדה בשנה נוספת. כדי להמשיך ולהגדיל את היצע הדיור ולעמוד ביעדי התכנון שקבעה הממשלה, נדרשת הארכת פעילות הוועדה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הבניין ברחוב ליליאן בתל אביב. הבניין נמצא לפני הריסה ובינוי מחדש במסגרת תמ"א 38/2

הדירה נמכרה ב-11.5 מיליון שקל - וזו הדירה הזולה ביותר שנמכרה בבניין

גאוטם אדאני. קבוצת אדאני כינתה את הדו"ח "מרושע בזדון", "מזויף" ו"מחקר לוקה בחסר"

"זו ההונאה העסקית הגדולה בהיסטוריה'': מניות אדאני ממשיכות לצנוח