3,600 שקל בחודש לדירת שני חדרים בת"א - אבל לא למי שבאמת צריך

קומבינה כחול-לבן: עמידר הממשלתית, שאמורה לסייע לחסרי דיור נזקקים, הסבה חלק מבניין המשרדים שלה למגורים - ומשכירה את הדירות בשוק החופשי ■ אם לא די בכך, ההסבה לא קיבלה בכלל היתר מהעירייה

מירב מורן
מירב מורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הבניין של עמידר ברחוב השרון בתל אביב. החברה מעלימה עין מכך שהדירות נסחרות בשוק החופשי
הבניין של עמידר ברחוב השרון בתל אביב. החברה מעלימה עין מכך שהדירות נסחרות בשוק החופשיצילום: עופר וקנין
מירב מורן
מירב מורן

בניין משרדים בתל אביב, שבבעלות חברת הדיור הציבורי עמידר, עבר באחרונה שיפוץ פנימי שהפך אותו לבית דירות. השיפוץ, ששינה את סוג השימוש במבנה ממשרדים למגורים, וכלל ופיצול חללים, קרה מבלי שהתקבל ההיתר הנדרש לכך מהרשויות.

מהירים ובלי קשקושים - חפשו TheMarker בטלגרם (להורדה באנדרואיד, להורדה באייפון)

זאת ועוד - אף שעמידר היא חברת דיור ציבורי, הדירות מושכרות בשוק החופשי לכל המרבה במחיר. החברה טוענת שהשכירה את השטחים לגורם חיצוני, ולכן אינה אחראית לנעשה בהם, אך בד בבד אינה מוכנה למסור את פרטי עסקת ההשכרה, אף שמדובר בנכס ציבורי.

לפי הרישומים במשרד השיכון, יש כיום כ-3,000 זכאים הממתינים לדיור ציבורי. בערי הפריפריה, עשרות דירות של עמידר עומדות ריקות, מכיוון שאין מי שחפץ לגור בהן. לעומת זאת, במרכז, ובייחוד בתל אביב, שבה נמצא הבניין, הביקוש גדול, אין היצע של דיור ציבורי פנוי, והמחסור שולח את עמידר לגייס הון מהציבור. החברה פועלת כיום להנפקת אג"ח בכמיליארד שקל, שאת תמורתן היא מתכוונת להשקיע בבנייה ובקנייה של דירות חדשות. אלא שכפי הנראה, בינתיים היא מתקשה להשתמש בנכסים שכבר ידיה כדי ליצור דיור לנזקקים.

העירייה: "חשד לשימוש חורג בניגוד לחוק"

הבניין ששופץ הוא בניין של ארבע קומות שבו שכנה בשנות ה-70 לשכת עמידר במחוז תל אביב. הוא ממוקם בשוליים המערביים של שכונת המגורים נווה שאנן הסובבת את התחנה המרכזית הישנה - אזור שעובר בימים אלה התחדשות עירונית הכוללת שיקום תשתיות ושיפור המרחב הציבורי, במימון עיריית תל אביב־יפו. הבניין סמוך למטה המרכזי של החברה להגנת הטבע, ממזרח לדרך בגין, בקטע שבצדו המערבי נפתחו באחרונה מסעדות, בתי קפה וחנויות של מעצבי אופנה.

רחוב השרון, שבו נמצא הבניין, עבר גם הוא שדרוג באחרונה. בקצהו יש בית קפה, ובקומות הקרקע שמתחת לבנייני המגורים שוכנים סדנאות ועסקים קטנים מתחום הבנייה, משרדי אדריכלים ואולמות לאירועים קטנים הפעילים בלילה.

לפני קצת יותר משנה העבירה עמידר את רוב פעילותה למגדלי משרדים חדשים באזור תעסוקה בשולי העיר חולון, והותירה בקומה התחתונה בבניין בתל אביב רק את לשכת הסיוע בשכר דירה. שלוש הקומות העליונות שהתפנו החליפו דיירים: הקומה הרביעית שמרה על ייעודה המקורי למשרדים. שתי קומות הביניים, לעומת זאת, החליפו את דייריהם ואת ייעודן. הקירות נשברו ונבנו מחדש, החללים פוצלו, הוחלפו תשתיות חשמל, נמשכו קווי אינסטלציה, והשטח כולו חולק ליחידות קטנות שהומרו לדירות בגודל חדר אחד ושני חדרים, עם מטבח חדש, חדר שירותים מרווח, מקלחת מעוצבת ומזגן.

סוכנות "בירמן נכסים - ייזום ותיווך נדל"ן" מטפלת בהשכרת הדירות. נציג שלה מציע אותן בשכר דירה חודשי של 2,950 שקל לדירת חדר ו–3,600 שקל לדירת שני חדרים - נמוך מהממוצע בתל אביב, אך יותר מהמחירים שבהם מוצעות דירות אחרות בסביבה. המחיר הגבוה נובע כנראה מכך שהבניין של עמידר מתוחזק היטב, הדירות משופצות, ויש מעלית ואמצעי אבטחה - שומר בשעות הבוקר וקוד לכניסה. לדברי המתווך, שכר הדירה כולל תשלום ארנונה ומים, חיבור לטלוויזיה בלוויין של yes וריהוט - מקרר, כיריים וארון חדשים לגמרי.

ראובן קפלןצילום: נמרוד גליקמן

שוכרים בבניין אמרו כי בחוזה השכירות שעליו חתמו מופיעה חברה בשם "מאירי" או "המאירי", אך הם מעולם לא נתקלו באדם שהציג את עצמו כבעל הבית, וכי כל ההתנהלות היא מול סוכנות התיווך. לדברי המתווך, "הבניין חדש. רק גמרו לשפץ כאן השנה. אפשר יהיה לגור כאן לפחות עשר שנים". בבדיקה שנערכה השבוע, היה הבניין מאוכלס במלואו, ודירות שמתפנות נחטפות תוך ימים ספורים.

שינוי השימוש ממשרדים למגורים בבניין מחייב היתר מהעירייה, אך בעיריית תל אביב־יפו טוענים שלא הגיעה אליהם כל פנייה בנושא. מדובר לפיכך לכאורה בעבירת בנייה.

בעירייה אמרו כי נציגי הפיקוח על הבנייה מטעמה "ערכו השבוע ביקורת ובה עלה החשד לשימוש חורג של מגורים במקום משרדים בשתי קומות - בניגוד לחוק" וכי "הפנייה הועברה לייעוץ משפטי שבהתאם לו תפעל העירייה בהליך אכיפה כמקובל בסוג זה של עבירות". עמידר, מצדה, טוענת שהשכירה את השטחים ל"שלושה יזמים", כלשונה, אך סירבה להגיד מיהם היזמים, אם אמנם יש כאלה וכמה הם משלמים לה תמורת השטחים, אם בכלל. עמידר אף בחרה שלא לענות לשאלה אם לעסקה בינה לבין ה"יזמים" קדם מכרז, כפי שנהוג בחברה ממשלתית. יש להזכיר שהבניין הוא נכס ששייך לציבור, ושתכלית פעילותה וקיומה של עמידר היא לסייע לחסרי דיור.

עמידר: "חובתו של השוכר להסדיר את ההיתרים"

כבר קרה בעבר שעמידר נטלה מנכסיה - המהווים את מלאי הנכסים הלאומי המיועד לדיור לנזקקים - והשכירה אותם לשימושים אחרים. כך היה כשעזבה את המטה שלה בשדרות שאול המלך בתל אביב לפני קצת יותר משנה - במיקום מרכזי, סמוך לבית החולים איכילוב, קרוב למוזיאון, ולרחוב אבן גבירול. הבניין הוסב לבית מלון של 94 חדרים אחרי שעמידר השכירה אותו לרשת מלונות דן תמורת 4 מיליון שקל בשנה בחוזה למשך 15 שנים.

הבניין ברחוב השרון בתל אביב הוא ככל הנראה המקרה הראשון שבו עמידר מאפשרת ליצור יש מאין יחידות דיור בשטחים השייכים לה, ומעלימה עין מכך שהן נסחרות בשוק החופשי - וכל זה קורה מתחת לאפה, בקומות שמעל משרדי עמידר ולנגד עיניהם של פקידיה, העובדים בבניין מדי יום.

בעמידר אומרים כי הבניין מיועד להריסה, חרף מצבו הטוב המאפשר להתגורר בו, וחרף החזית הארכיטקטונית המיוחדת שהוא מצטיין בה. הם מוסיפים כי יש תוכניות להקים במקומו מגדל שישלב מגורים ומשרדים, וכי זה יקרה בתוך חמש שנים. בעיריית תל אביב־יפו טוענים כי אין ברישומיהם עדות לתוכניות הריסה של הבניין, לא כל שכן לתוכנית לבנייה של מגדל במקומו.

מעמידר נמסר: "כדי לא לבצע השקעות בנכס המיועד להריסה ולהניב ממנו הכנסות שיושקעו בדיור הציבורי, הוחלט להשכירו לשלושה יזמים למטרות שונות. בהתאם להסכם השכירות, חובתו של השוכר להסדיר את ההיתרים הנדרשים מהרשויות. הנושא ייבדק מול הרשות המקומית ויינקטו הליכים בהתאם. מכל מקום נבהיר כי מדובר בשכירות זמנית עד להריסת המבנה, ובנייה לפי תוכנית בניין עיר שעמידר מבקשת לממש".

מספר יחידות הדיור שעמידר מנהלת הוא הנמוך בתולדותיה - 40 אלף דירות לעומת 100 אלף בשיא. השפל במלאי הגיע בעקבות מבצעי מכירה לדיירים, שבהם נקנו בעיקר דירות באזורי ביקוש - במרכז ובערים הגדולות. לפני שבועיים פירסמה עמידר תשקיף לקראת הנפקה אג"ח לגיוס של כמיליארד שקל מהציבור. הסכום מיועד להגדלת מלאי הדיור שלה באזורי הביקוש, ולכן הוא יספיק לקנייה של כמה מאות דירות ולא יותר. מציאות זו מאירה באור סרקסטי את מהלכיה של עמידר בנוגע למבנים שבבעלותה, שאפשר להמירם לדיור, אפילו זמני, ולמרות זאת היא אינה פועלת בכיוון זה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?