יותר מ-1,000 דירות בדיור הציבורי תפוסות על ידי דיירים שאינם זכאים להן

חמישה תושבי ההתנחלות אלון מורה עתרו לביהמ"ש בדרישה לאפשר להם לרכוש את בהנחה את דירות הדיור הציבורי שהם מתגוררים בהן ■ העתירה חשפה 1,400 דירות דיור ציבורי שמאוכלסות בידי לא-זכאים, בעת שאלפי זכאים ממתינים שנים רבות לדירה

מירב מורן
מירב מורן
הפגנה בדרישה דיור ציבורי
הפגנה בדרישה לדיור ציבוריצילום: תומר אפלבאום
מירב מורן
מירב מורן

מספר גדול של יחידות דיור אויישו על ידי אנשים שאינם כלולים ברשימת זכאי הדיור הציבורי, וחלקם מנסים ליהנות כעת מההטבות הגלומות במכירת הדירות - כך עולה מהליך משפטי שמנהלים חמישה אנשים שהגישו עתירה לבית המשפט לעניינים מינהליים בירושלים, בדרישה לאפשר להם לרכוש את חמש הדירות שבהן הם מתגוררים, אף שאינם נמנים על זכאי הדיור הציבורי של משרדי השיכון והקליטה.

חמש הדירות נמצאות בהתנחלות אלון מורה, והן בבעלות משרד הבינוי והשיכון. העתירה התבססה, בין היתר, על מכתב שקיבלו ב-2014 משר הבינוי והשיכון דאז, אורי אריאל (הבית היהודי), שהזמין אותם לרכוש בהנחה את הדירה שבה הם מתגוררים לפי חוק הדיור הציבורי. זאת, אף שאינם זכאים לכך מלכתחילה.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

הדיון המשפטי עסק בגורלן של 1,394 דירות במרחב הכפרי שמצויות בבעלות משרד הבינוי והשיכון, ואשר לגביהן טען המשרד כי אינן כלולות במאגר הדיור הציבורי.

המשנה ליועמ"ש, ארז קמיניץצילום: אוליבייה פיטוסי

בחוות דעת שהגיש המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, ארז קמיניץ, נשללה לחלוטין עמדת המשר. קמיניץ הודיע כי הדירות צריכות לחזור לשמש את זכאי הדיור הציבורי, בין אם לשיכון זכאים ובין אם בדרך של מכירתן בשוק החופשי ושימוש בתמורה שיניבו לטובת קניית דירות למאגר הדיור הציבורי, במיקומים שבהם יש ביקוש.

בחוות הדעת נמתחה ביקורת חריפה על המציאות שבה אנשים שאינם זכאים לדיור ציבורי משתמשים בנכסים המוגדרים בלעדית למטרה זו. קמיניץ ציין כי בישראל ממתינים כ-3,000 משפחות ויחידים הזכאים לדירה בדיור הציבורי, והם נחשבים לאוכלוסיות הנזקקות ביותר במדינה. "בעוד הם ממתינים לדירות, אלו משמשות אנשים אחרים, פרטיים, שנבחרו כפי הנראה על ידי אגודות שיתופיות של יישובים, מבלי שמצבם הסוציו-אקונומי נבחן ע"י רשויות המדינה", כתב קמיניץ והדגיש דבר חמור יותר: לאותם דיירים בפועל הוצע לרכוש את הדירות שבהן הם מתגוררים, בהטבות מפליגות שניתנות בנסיבות דומות לדיירי דיור ציבורי. "הדבר אינו עולה בקנה אחד עם מדיניות משרד השיכון - ועם תופעה קשה זו אין להשלים ויש לעשות כל מאמץ לשנותה", כתב.

חוות הדעת התבססה על בחינה של נתונים שנמסרו ממשרד הבינוי והשיכון עצמו, ואשר לדברי קמיניץ הצביעו על כך שהדרך שבה נהג המשרד בדירות אלה, הממוקמות במרחב הכפרי, כמעט זהה לדרך שבה נהגו בדירות הדיור הציבורי במרחב העירוני (למעט איכלוס הדירות במי שאינם זכאי הדיור הציבורי). כך עולה מהכללים שלפיהם נוהלו מלאי הדירות, התקנים ואופן תחזוקתן ודרך הקביעה והגבייה של דמי השכירות ואף ממנגנון המכירה שלהן לדיירים, ככל שאכן נמכרו.

משמעותן של הקביעות בחוות הדעת היא כי יש להחיל על הדירות שבבעלות משרד השיכון הנמצאות במרחב הכפרי את הכללים והנהלים החלים על דירות הדיור הציבורי במרחב העירוני - ובראש ובראשונה לפעול להשבתן בהקדם למאגר הציבורי, תוך פינוי הדיירים המאכלסים אותן. קמיניץ כתב כי אם אין זכאים המעוניינים להתגורר בדירות, יש לפעול להשכרתן או למכירתן במחירי השוק, תוך העברת הכספים שיתקבלו מכך לקרן לרכישת דירות לדיור הציבורי.

עם זאת, דירות שכבר נמכרו בעבר למי שאינם זכאים לא יושפעו מהמהלך, כי אחרי שהבעלות בהן כבר הועברה ל"פרטיים", שסמכו על כך שמדובר בדירות רגילות.

כתבות מומלצות

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות