משרד החקלאות מתנגד לתוכנית הבנייה של משרד האוצר בעכו

חוות הניסיונות של משרד החקלאות בגליל המערבי, העוסקת במחקר בתחום האבוקדו, עתרה נגד תוכנית של הוועדה לתכנון מהיר ■ בעתירה נטען כי תוכנית ל-8,000 דירות אושרה בלי שהוועדה התייחסה להתנגדות המשרד לפינוי החווה ■ משרד החקלאות: "פועלים לאתר לחווה שטח חלופי"

יעל דראל
יעל דראל
תמרור שמצביע על הכיוון לעכו
צילום: תומר אפלבאום
יעל דראל
יעל דראל

חוות הניסיונות של משרד החקלאות בגליל המערבי עתרה נגד אישור תוכנית במסגרת מסלול התכנון המהיר של הוותמ"ל (הוועדה לתכנון מתחמים מועדפים לדיור), להקמת רובע חדש בן כ–8,000 יחידות דיור חדשות ממזרח לעכו. הבסיס לעתירה הוא חשש שהתוכנית תפגע בפעילותה של החווה, הפועלת על 550 דונם הכלולים בתוכנית.

התוכנית כוללת את השטחים שמעברו המזרחי של כביש 4 והצפיפות המוצעת בה היא 13 יחידות דיור לדונם. היא כוללת, נוסף ליחידות הדיור, כ–850 אלף מ"ר של שטחי תעסוקה ומסחר, וכ–340 אלף מ"ר המיועדים למבני ציבור, לצד מתחם הכולל את נתיבי הרכבת ותחנת רכבת חדשה, בקטע הדרומי של כביש 85.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

תחום התוכנית כולל שטחים בהיקף של כ–2,000 דונם של היישובים שמרת, עין המפרץ, צוריאל ושתולה והמועצות האזוריות מטה אשר ומעלה יוסף. בצפון שטח התוכנית פועלת חוות הניסיונות, הפועלת תחת משרד החקלאות, ומשמשת כבר שנים רבות למחקר חקלאי ייחודי של ענף האבוקדו — אחד מענפי היצוא החקלאי המרכזיים של ישראל.

התוכנית אושרה על ידי הוועדה, מבלי שזו התייחסה למכתב שנשלח ממשרד החקלאות ליו"ר הוותמ"ל, אריאל יוצר, שבו התריע המשרד כי על אף ניסיונות ממושכים, טרם אותרה קרקע חלופית מתאימה לפעילות החווה. החוקר שמונה לבדיקת ההתנגדויות אמנם נטה להסכים לדרישת המשרד, ואולם כאמור, הוועדה בהחלטתה הסופית לא התייחסה אליהן כלל.

לאור זאת עתרה החווה לבית המשפט המחוזי בחיפה, באמצעות עו"ד רון רוגין. העתירה כוללת טענות תכנוניות רבות נגד התוכנית, הנוגעות לחריגה מצו ההכרזה של קבינט הדיור בהיקף של כ–1,200 דונם, ומתייחסות גם לעתודות הבנייה הקיימות בעכו, שעשויות להספיק לטענת המתנגדים לעשרות שנים.

"מספר התחלות הבנייה בעיר עכו הוא 200–300 יחידות דיור בשנה. כל אדם בעל יושר ויושרה מבין כי יש בעכו תוכניות מאושרות למגורים בהיקף של כ–13 אלף יחידות דיור — קרי ל–40 שנה ומעלה", נכתב בעתירה.

מתנגדת נוספת לתוכנית היתה החברה להגנת הטבע, שם טוענים כי התוכנית מנוגדת לתוכנית המתאר של עכו ותפגע בעיר, שכן היא תפגע בחוסן העירוני ובתהליכי ההתחדשות העירונית בעכו, תחליש את מרכז העיר והשכונות הוותיקות ותוביל לפגיעה בשטחים הפתוחים ממזרח העיר, ללא צורך ממשי וללא התאמה לתוכנית המתאר העירונית.

ממשרד החקלאות נמסר בתגובה: "במסגרת תוכנית פיתוח העיר עכו, החליטה ועדת הגבולות ב-2010 כי חלק מהחווה יועבר לעכו, בהתאם נחתם הסכם בנושא. משרד החקלאות פועל לאתר לחווה שטח חלופי במקום השטח שנלקח במסגרת תוכנית הפיתוח, לטובת המשך המחקרים שמבוצעים במקום".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"

שיעור בבה"ד 15 . "אחוזי ההצלחה גבוהים מאוד"

"לא תיארתי לעצמי שיש דבר כזה בצה"ל": בית הספר הכי טוב בישראל נמצא בכלל בגלילות

אילנית פינטו־דרור. "על פי המחקר שלי, מורות ומורים בבתי ספר אליטיסטיים מגיעים מרקע דומה לזה של התלמידים"

"ההורים שלהם משלמים אלפי שקלים בשנה - והם מסתובבים בעולם כמו בעלי בית"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

רחוב חרות, רמת גן. לדברי המתווך, זוהי עסקה טובה לשני הצדדים

כללי המשחק השתנו: הדירה שנמכרה "על הנייר" - עם מלכוד

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות