משרד החקלאות מתנגד לתוכנית הבנייה של משרד האוצר בעכו

חוות הניסיונות של משרד החקלאות בגליל המערבי, העוסקת במחקר בתחום האבוקדו, עתרה נגד תוכנית של הוועדה לתכנון מהיר ■ בעתירה נטען כי תוכנית ל-8,000 דירות אושרה בלי שהוועדה התייחסה להתנגדות המשרד לפינוי החווה ■ משרד החקלאות: "פועלים לאתר לחווה שטח חלופי"

יעל דראל
יעל דראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תמרור שמצביע על הכיוון לעכו
צילום: תומר אפלבאום
יעל דראל
יעל דראל

חוות הניסיונות של משרד החקלאות בגליל המערבי עתרה נגד אישור תוכנית במסגרת מסלול התכנון המהיר של הוותמ"ל (הוועדה לתכנון מתחמים מועדפים לדיור), להקמת רובע חדש בן כ–8,000 יחידות דיור חדשות ממזרח לעכו. הבסיס לעתירה הוא חשש שהתוכנית תפגע בפעילותה של החווה, הפועלת על 550 דונם הכלולים בתוכנית.

התוכנית כוללת את השטחים שמעברו המזרחי של כביש 4 והצפיפות המוצעת בה היא 13 יחידות דיור לדונם. היא כוללת, נוסף ליחידות הדיור, כ–850 אלף מ"ר של שטחי תעסוקה ומסחר, וכ–340 אלף מ"ר המיועדים למבני ציבור, לצד מתחם הכולל את נתיבי הרכבת ותחנת רכבת חדשה, בקטע הדרומי של כביש 85.

תחום התוכנית כולל שטחים בהיקף של כ–2,000 דונם של היישובים שמרת, עין המפרץ, צוריאל ושתולה והמועצות האזוריות מטה אשר ומעלה יוסף. בצפון שטח התוכנית פועלת חוות הניסיונות, הפועלת תחת משרד החקלאות, ומשמשת כבר שנים רבות למחקר חקלאי ייחודי של ענף האבוקדו — אחד מענפי היצוא החקלאי המרכזיים של ישראל.

התוכנית אושרה על ידי הוועדה, מבלי שזו התייחסה למכתב שנשלח ממשרד החקלאות ליו"ר הוותמ"ל, אריאל יוצר, שבו התריע המשרד כי על אף ניסיונות ממושכים, טרם אותרה קרקע חלופית מתאימה לפעילות החווה. החוקר שמונה לבדיקת ההתנגדויות אמנם נטה להסכים לדרישת המשרד, ואולם כאמור, הוועדה בהחלטתה הסופית לא התייחסה אליהן כלל.

לאור זאת עתרה החווה לבית המשפט המחוזי בחיפה, באמצעות עו"ד רון רוגין. העתירה כוללת טענות תכנוניות רבות נגד התוכנית, הנוגעות לחריגה מצו ההכרזה של קבינט הדיור בהיקף של כ–1,200 דונם, ומתייחסות גם לעתודות הבנייה הקיימות בעכו, שעשויות להספיק לטענת המתנגדים לעשרות שנים.

"מספר התחלות הבנייה בעיר עכו הוא 200–300 יחידות דיור בשנה. כל אדם בעל יושר ויושרה מבין כי יש בעכו תוכניות מאושרות למגורים בהיקף של כ–13 אלף יחידות דיור — קרי ל–40 שנה ומעלה", נכתב בעתירה.

מתנגדת נוספת לתוכנית היתה החברה להגנת הטבע, שם טוענים כי התוכנית מנוגדת לתוכנית המתאר של עכו ותפגע בעיר, שכן היא תפגע בחוסן העירוני ובתהליכי ההתחדשות העירונית בעכו, תחליש את מרכז העיר והשכונות הוותיקות ותוביל לפגיעה בשטחים הפתוחים ממזרח העיר, ללא צורך ממשי וללא התאמה לתוכנית המתאר העירונית.

ממשרד החקלאות נמסר בתגובה: "במסגרת תוכנית פיתוח העיר עכו, החליטה ועדת הגבולות ב-2010 כי חלק מהחווה יועבר לעכו, בהתאם נחתם הסכם בנושא. משרד החקלאות פועל לאתר לחווה שטח חלופי במקום השטח שנלקח במסגרת תוכנית הפיתוח, לטובת המשך המחקרים שמבוצעים במקום".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה