עיריית תל אביב איפשרה הריסה במבנה שבו אסבסט - שעלול לסכן את התושבים

המבנה הישן של בית ליסין בתהליכי הריסה לטובת בניין יוקרה שעתיד לקום במקום, אלא שתושבים שעברו במקום נדהמו לגלות כי נחשפים צינורות של אחד החומרים המסרטנים והמסוכנים בעולם, בלא שננקטו צעדי הזהירות הנדרשים ■ העירייה הוציאה צו לעצירת העבודות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הריסות בניין בית ליסין ברחוב ויצמן, היום
הריסות בניין בית ליסין ברחוב ויצמן, היום

תושבי תל אביב שעברו בימים האחרונים ליד אתר ההריסה של בית ליסין הישן ברחוב ויצמן 30, נדהמו לגלות כי כלי ההריסה חושפים במבנה הישן צינורות אסבסט, אחד החומרים המסרטנים והמסוכנים בעולם, בלא שננקטו צעדי הזהירות הנדרשים באתר.

התושבים מיהרו לפנות לעיריית תל אביב, ששלחה פקח של היחידה הסביבתית שקבע בצו מנהלי דחוף כי המבנה מכיל אסבסט. החוק מחייב לבצע צעדי בטיחות מקדימים בעת הריסת מבנים שעשויים לכלול אסבסט, במיוחד כשמדובר במבנה הנמצא בלב שכונת מגורים. בין היתר, נדרש קבלן ההריסה ליידע את הציבור המתגורר בסמוך בהליך מספר ימים מראש וכן לבצע גידור במרחק של עשרות מטרים מהמבנה שימנע כניסת עוברים ושבים. אולם, צעדים אלו לא ננקטו כנדרש, כך לפי דיווחי תושבי השכונה.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

בצו הורה אחראי האסבסט בעירייה להפסיק את העבודות ולהסיר את המפגע לאלתר, תוך שהאתר יוקף תוך 24 שעות בסרטי בידוד, שיוצבו בו שלטי אזהרה בנוסח "סכנת סרטן ומחלות דרכי הנשימה", ושתפורסם באופן מיידי הודעה לשכנים הנמצאים ברדיוס של 50 מטר מהמפגע, שעליהם לסגור באופן מיידי את פתחי המבנים (חלונות, דלתות ומזגנים) עד לסיום הטיפול במפגע. הצו ניתן לקבלן המבצע בפרויקט, חברת לווינשטיין נתיב הנדסה ובניין בע"מ מקבוצת משולם לווינשטיין.

קבוצת משולם לווינשטיין נשכרה כקבלן מבצע על ידי יזם פרויקט מתחם בית ליסין, חברת GF נדל"ן (גינדי-פרידמן לשעבר). GF הודיעה על תחילת שיווקו של מגדל יוקרה חדש בצמוד לתאטרון לפני יותר משנה, בצמוד לכיכר המדינה, בפינת הרחובות ויצמן וזכרון יעקב, ועבודות ההריסה של המבנה החלו השבוע.

בעיריית תל אביב טוענים כי מדובר בפירוק לא חוקי של האסבסט וכי החברה היתה אמורה לנקוט באמצעים מקדימים שונים טרם ההריסה, אך הדבר לא בוצע כנדרש, וגורמים בעירייה תולים את האשמה סביב רשלנות של קבלן הביצוע בקידום ההריסות.

עם זאת, בקבוצת לוינשטיין טוענים כי הצו שיצא הבוקר כבר הוסר - והעבודות יוכלו להימשך כבר מחר, בכפוף לתנאים מגבילים שבהם הרטבת האסבסט, פירוק האלמנטים בשלמותם, כיסוי ביריעות פוליאתילן ויצירת קשר עם קבלן לפינוי האסבסט מתוך ההריסות לאתר מורשה להטמנה.

במהלך שנים ארוכות היה האסבסט להיט גדול בישראל, ונעשה בו שימוש במטעים, ברפתות, בלולים, בדרכים וכבישים, בחצרות בתים ובמוסדות ציבוריים. אלא שכבר בשנות ה-50 החלו להתפרסם מחקרים שהצביעו על קשר בין חשיפה לאסבסט לבין מחלות ריאה קשות ותמותה, וכיום כבר ידוע בוודאות כי סיבי אסבסט המרחפים באוויר עלולים להיכנס לריאות ולשקוע בהן.

שתי המחלות האופייניות לחשיפה לאסבסט הן אסבסטוזיס, מחלה הגורמת לנזק קשה לריאות ומתפתחת כעשור לאחר החשיפה; ומזותליומה, מחלת סרטן קטלנית המתפרצת לאחר 20 עד 40 שנה ממועד החשיפה לאסבסט. כאשר מתגלה מקרה של חשיפה, אפילו של סיב אחד, הוא עלול להוות סכנה ממשית למי שנחשף לחומר, וקשה מאד לשחזר את האירוע המדויק של החשיפה - שלעיתים מתרחש שנים רבות לפני כן.

יש שני סוגים של אסבסט: אסבסט-צמנט - מוצר קשיח המורכב מתערובת של 10% סיבי אסבסט עם מלט ומים; ואסבסט פריך - כזה שניתן לפורר כשהוא יבש. האסבסט מסוכן לבריאות רק כשהוא במצב התפוררות, שמשחרר לאוויר סיבים הנחשבים לקטלניים. מוצרי אסבסט-צמנט לא נחשבים מסוכנים לבריאות כל עוד הם במצב תקין ולא מתפורר, ולא מבצעים בהם עבודות כמו ניסור, קידוח וליטוש. לעומת זאת, האסבסט הפריך מסוכן הרבה יותר ואסור לשימוש.

מקבוצת לווינשטיין נמסר בתגובה: "הפרויקט קיבל היתרי הריסה ובנייה כנדרש שקיבלו גם את אישור המחלקה לאיכות הסביבה בעיריית תל אביב. עם תחילת ביצוע עבודות ההריסה, התעורר חשד כי חלקים מהמבנה עשויים מאסבסט. בהתאם, התבקשה קבוצת לווינשטיין לעצור את העבודות עד שיתברר העניין לגופו ויעשה הכל כדי לצמצם פגיעות בבריאות ובסביבה. בשעה האחרונה קיבלה הקבוצה את אישור הגורמים המוסמכים להמשך עבודות ההריסה תוך טיפול באסבסט באופן נקודתי ופינויו בצורה מבוקרת".

מעיריית תל אביב נמסר כי "העירייה, בתיאום עם המשרד להגנת הסביבה, עצרה היום את עבודות הריסת מבנה בית ליסין לשעבר בצו מנהלי, וזאת לאחר שהתגלה כי העבודות כוללות פירוק לא חוקי של אסבסט. החברה המבצעת ידעה כי במקום יש אסבסט ועליה היה לנקוט אמצעים מקדימים שונים טרם ההריסה, דבר שלא נעשה - ולכן נעצרו העבודות. עם זאת, מאחר ונותר עוד קיר אחד באמצע ההריסה, העירייה, בהתייעצות עם המשרד להגנת הסביבה, סיכמה על פירוק מבוקר, תוך הרטבה של קיר המבנה וכיסוי הפסולת בפוליאתילן, התקשרות מידית עם קבלן אסבסט מורשה לסילוק האסבסט והטמנתו על פי הנחיות המשרד להגנת הסביבה, כולל נקיטת כל האמצעים שיבטיחו את שלום הציבור".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?