שישה דברים שצריך לדעת כשמצטרפים לקבוצת רכישה

כך תימנעו מכשלים אפשריים במהלך רכישת דירה דרך קבוצת רכישה

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ענבל אור בבית המשפט
ענבל אור בבית המשפטצילום: עופר וקנין
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

1.הכירו את התב"ע, נסח הטאבו והתוכניות העירוניות: בדיקה מוקדמת של מצב הקרקע והתוכניות הקיימות עליה ובסביבתה קריטיות בהשפעה על התקדמות הפרויקט. זה אמנם קצת טרחה, אך ביקור במחלקת ההנדסה בעירייה והתייעצות עם גורם מקצועי יכולים להדליק את נורות האזהרה שצריכות להידלק, למשל במקרה שמחלף ענק אמור לעבור ממש ליד הפרויקט, או אם מספר הדירות המאושרות בתב"ע שונה מהבטחותיו של המארגן.

2.אספו מידע על המארגן והקבלן המבצע: שוחחו עם דיירים בפרויקטים אחרים של המארגן והקבלן לגבי איכות המוצר הסופי, העלויות ביחס לאומדנים הראשוניים ומידת השקיפות והשיתוף. לא כדאי להסתפק רק בחיפוש בגוגל, ומומלץ להיכנס גם למאגרים משפטיים ולבדוק אם קיימות תביעות נגד מי מהם, מאיזו שנה, וכיצד הוכרעו.

3.העבירו כספים רק לחשבון נאמנות של הקבוצה: המארגן אמנם יוזם את ההתקשרויות, אך צריך לקבל את כספים מהקבוצה. אין לשלם ישירות למארגן הקבוצה או לחשבון של הקבלן.

4.בדקו אם יש ליווי בנקאי לפרויקט: לכל פרויקט בנייה צריך להיות בנק מלווה, שמטרתו להבטיח כי הפרויקט יתממש ולוודא את היתכנותו הכלכלית במקרה שצצה פגיעה לא צפויה בהתקדמותו. בקבוצת רכישה, אם אחד מהרוכשים אינו מאושר למשכנתא, התקדמות הפרויקט עלולה להיפגע, ויש צורך להחליפו ברוכש אחר. ליווי לפרויקט על ידי בנק מבטיח את היכולת הכלכלית של הקבוצה עד לסיום מוצלח של הפרויקט.

5.הביאו עורך דין מומחה מהבית: עורכי דין מתעשרים מתעשיית הנדל"ן, זה ידוע, אבל כואב יותר לגלות כמה אתם עלולים להפסיד ממנה. המארגן אמנם מביא עורך דין מטעמו, ולקבוצה כולה יש יועץ משפטי ועורך דין שמייצג אותה, אבל מה שנכון למארגן לא תמיד משרת את האינטרסים שלכם. חשוב שעורך דין מטעמכם, עדיף עם ניסיון קודם בקבוצות רכישה, ילווה את העסקה ואת החתימה על המסמכים והנספחים, ויהווה מנגנון ביקורת ופיקוח עבורכם על התנהלות קבוצה ועל המסמכים שאמורים להיות ברשותכם, כמו דו"ח אפס.

6.בקשו את דו"ח האפס: דו"ח האפס הוא הערכה ומדידה כלכלית של שמאי את הפרויקט, הכוללת תמחור של הקרקע, עלויות בנייה ומשתנים נוספים שהשמאי בודק. ודאו שהשמאי מהימן ונייטרלי לפרויקט, והשוו את הערכתו לעלות נכסים דומים באזור. במרבית המקרים יהיו עלויות נוספות, אך הדבר ייתן הערכה טובה לגבי כדאיות הפרויקט.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט