סיוט הפקקים: "בייביסיטר לוקח את הילדים לגן כדי שנצא ב-5 בבוקר לעבודה"

דיון בוועדת הכלכלה על הקשר בין סגנון הבינוי של השכונות החדשות לתחבורה הציבורית עלה לטונים גבוהים ■ המשתתפים הטיחו בגורמי התכנון כי הם אינם מבינים את הכשלים מהם נובע משבר התחבורה ■ ח"כ איתן כבל לראש מטה הדיור, אביגדור יצחקי: "אתם לא בכיוון"

מירב מורן
מירב מורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דרום גבעתיים
דרום גבעתייםצילום: עופר וקנין
מירב מורן
מירב מורן

דיון על מצב התחבורה הציבורית בישראל, בוועדת הכלכלה של הכנסת, עלה אתמול לטונים גבוהים לאחר שיו״ר הוועדה, איתן כבל, תקף את גורמי התכנון על כך שלא הביאו תשובות ראויות לדיון המיוחד.

הישיבה הוקדשה לקשר בין סגנון הבינוי ותכנון בשכונות החדשות, לבין איכות התחבורה והקישוריות לסביבתן. ראש מטה הדיור, אביגדור יצחקי, אמר בפתיחת הישיבה שתוכניות הבינוי אינן מעכבות יוזמות לפיתוח תשתיות תחבורה, אך לא התייחס לאופי התכנון ולפיתוח סביבה שמתאימה לתחבורה ציבורית והולכי רגל, והתמקד בתוכניות שיש לגורמי התכנון למסילות רכבת וכבישים מהירים המובילים כלי רכב לאזור המרכז. "הפתרון לפקקים הוא תחבורה ציבורית מסילתית שתביא אנשים ממקום למקום בלי עצירות", אמר. "צריך מטרו ורכבות קלות. נתנו גם הוראה להכין תוכנית לכביש 6 שיגיע עד שלומי".

בתגובה לדבריו הטיח כבל ביצחקי: "אתם לא בכיוון. אם אנחנו מתכוונים ללכת לאן שאתה מדבר, לא ערים במצור יהיו לנו, אלא ערים שהתושבים בהן יצטרכו לאגור מזון. רכבת אינה הפתרון. אנחנו צריכים אוטובוסים משום שהם המענה המיידי בתשתית שקיימת. גם רכבת אינה פתרון שעובד מעצמו, הרי גם לתחנה צריך להגיע בדרך כלשהי".

צילום: אוליבייה פיטוסי

גם ח"כ יעל כהן פארן תקפה את דברי יצחקי. "בתוכניות של השכונות החדשות אין סיכוי לעשות תחבורה ציבורית יעילה", אמרה. "ככה אתם בונים אותן, וזו טעות שתהיה לדיראון עולם. אתם ממשיכים לתכנן בלי עירוב שימושים, אתם לא מבינים שעירוב שימושים הוא פתרון — שצריך בתוך השכונה דירות מגורים וגם תעסוקה, מסחר ושירותים. ככה מתכננים כדי לא לשלוח אדם במכונית כל פעם שהוא צריך לקנות חלב. כל זה לא נמצא בשיקולים שלכם, אין בתודעה של מוסדות התכנון פיתוח של שכונות שאינן מבוססות על רכב פרטי".

פרופ' רוברט אסחק מהטכניון ציג נתונים שביססו את הדברים. הוא הסביר שבגלל פיזור האוכלוסייה בישראל, מוטב להתבסס על אוטובוסים ולא על מסילות יקרות.

"לעצור את הבנייה ולתכנן מחדש"

אבי סלמן, יו"ר עמותת תושבים של יישובי מרכז השרון, אמר שתושבי האזור מרגישים מופקרים מבחינת תחבורה ציבורית: "תושבי חיפה מגיעים יותר מהר לתל אביב מאשר תושבי צורן שנמצאת במרחק 20 דקות ממנה. מי שיוצא לכביש 4 בבוקר מבין את המאסה של המכוניות. אצלנו מחפשים בייביסיטר לבוקר, שיקח את הילד לגן כדי לצאת בחמש בבוקר לעבודה. אנחנו חייבים נתיבי תחבורה ציבורית לתחנות רכבת ובכביש 4".

ח"כ רחל עזריה טענה שהתכנון בישראל מתעלם מהתחבורה הציבורית. "מדברים על רכבות קלות, על אפשרות לנתיבי תחבורה ציבורית, אבל כשבונים מכללה ויש בעיה של קישוריות — מקימים לידה חניון. זה הפתרון, אפילו שמדובר בסטודנטים, שהם האחרונים שצריך לכפות עליהם לקנות רכב פרטי", אמרה. "לרשויות אין שליטה בקווי האוטובוסים, וככה הפתרון היחיד שהן יכולות להציע לתושבים הוא תשתיות למכוניות פרטיות בדמות חניונים".

העימות עם גורמי התכנון הגיע לשיא בשלב שבו התבקשה אילנה שפרן, ראש אגף התחבורה במינהל התכנון, להשיב לטענות. "כולנו רוצים לפתור את בעיית הפקקים ולעודד תחבורה ציבורית", אמרה. "כל תוכנית שנעשית בשנים אחרונות מתחילה בתכנון תחבורה".

כבל קטע את דבריה ואמר: "אם זה מה שקורה כשמתכננים קודם כל תחבורה, העמדה שאת מציגה פשוט מביכה". לדבריו, יצחקי, שעזב את החדר זמן קצר אחרי שסיים לומר את דבריו, הגיע לא מוכן לישיבה. כבל הפנה שאלה לשפרן ולגיא קפלן, מתכנן מחוז מרכז: "אני רוצה לדעת, האם היום המצב הוא שאם אין מענה תכנוני לתחבורה ציבורית אתם לא מאשרים תוכנית?"

קפלן ענה לו: "קבענו שלביות לפיתוח תחבורה ציבורית. היום לפי החלטת ועדה מחוזית לא ניתן להמשיך לבנות אם לא מבצעים פעולות למען תחבורה ציבורית".

ח"כ דב חנין, יו"ר ועדת המשנה לתחבורה ציבורית, סיכם בפסימיות: "צריך פעולת חירום. יש לעצור את הבנייה של השכונות ולתכנן אותן מחדש. אנחנו בבנייה מסיבית של שכונות שהיא עוינת לתחבורה הציבורית. סגנון הבינוי מתמרץ עוד ועוד מכוניות, וכשאין חלופה התמריץ גדל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"