המועצה הארצית תאשר את "הדיל" של המדינה עם מושב ניר צבי

המועצה הארצית לתכנון ובנייה תדון בבקשת המושב להגדיל את מספר יחידות הדיור בשטחו בכ-180 יחידות ■ הבקשה הוגשה על רקע הסכם שלפיו תוכנית הרובע המערבי בלוד, המיועדת להיבנות בין השאר על שטחי ניר צבי, תצומצם ובמקומה יזכה המושב בדירות בבתים צמודי קרקע

יעל דראל
יעל דראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוד ב-2012
לוד. תוכנית הרובע המערבי עתידה להרחיב את העירצילום: ניר קידר
יעל דראל
יעל דראל

המועצה הארצית לתכנון ובנייה תדון הבוקר (ג') בבקשתו של מושב ניר צבי, הסמוך ללוד, להגדיל את מספר יחידות הדיור בשטחו בכ-180 יחידות מעבר לאלו שאושרו לו עד היום בתוכניות. הבקשה הוגשה על רקע הסכם שנחתם בין עיריית לוד, מועצת עמק לוד וחברת דירה להשכיר, המקדמת את תוכנית הרובע המערבי בעיר - במסגרתו סוכם כי התוכנית הגדולה בלוד, המיועדת להיבנות בין השאר על שטחי המושב, תצומצם מעט ותושבי ניר צבי יזכו לתוספת של כ-180 דירות בבתים צמודי קרקע.

כפי שנחשף בחודשים האחרונים ב-TheMarker, ההסכם כולל פיצויים כספיים למועצה ולמושב. המועצה האזורית מצדה תהנה מתשלום במקום היטל השבחה, אותו תשלם רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) לעיריית לוד - לפי מפתח של 4,000 שקל לכל יחידת דיור שתאושר, ובסך הכל כ-44 מיליון שקל. בנוסף, עיריית לוד תקצה לניר צבי שטח של 60 דונם לצורך תעסוקה ומסחר.

החברה להגנת הטבע מתנגדת למהלך זה, בטענה כי בנייה צמודת קרקע במרכז הארץ פוגעת במעט השטחים הפתוחים שנותרו באזור. אסף זנזורי, רכז מדיניות תכנון בחברה, ציין כי "פיתוח מסוג זה הוא בלתי מתקבל על הדעת במדינה צפופה כמו ישראל, בעלת שטחים פתוחים הולכים ומצטמצמים. החברה להגנת הטבע סבורה כי על מנת לתת מענה למגורים יש לרכז את הפיתוח בערים הקיימות במרכז הארץ, כמו רמלה, לוד וראשון לציון, ולא להרחיב את היישובים הכפריים".

תוכנית הרובע המערבי בלוד, שצפויה להצטמצם בעקבות ההסכם, מקודמת בשוליים המערביים של לוד מעבר לשכונת גני אביב - בהם שטחים פתוחים, חלקם חקלאיים. התוכנית המקורית כוללת 11,158 דירות בבנייה של עד 26 קומות, ו-110 אלף מ"ר למשרדים ולמסחר. מושב ניר-צבי שוכן על אם הדרך בין יפו לרמלה, כ-2 ק"מ צפונית מערבית לרמלה ונמצא בתחומי המועצה האזורית עמק לוד. שטח המושב הוא כ-3,000 דונם ומונה כיום כ-263 בתי אב, בהם כ-643 נפשות.

בבקשה שהגיש המושב למועצה הארצית לתכנון ובנייה נכתב בין השאר כי "כיום קיבולת מושב ניר צבי לפי תמ"א 35 הנה 350 יחידות דיור. המושב מבקש להגיע להיקף של 443 יחידות דיור. ההרחבה תוכל לחדש את הקהילה המזדקנת אשר מאז שנות ה-70 לא קלטה תושבים חדשים למושב. 180 יחידת הדיור החדשות מתוכננות על מנת לתת מענה למגורי הבנים הממשיכים במושב בלבד. ההרחבה מתוכננת במרכז שטח המחנה של המושב ואינה פורצת בשטחים הפתוחים. הרחבה מהווה חלק מהסכם שיתוף פעולה בין הרשויות עמק לוד ולוד להרחבה מסיבית של העיר לוד בחלקה המערבי כפי שגם מופיע בהסכם הגג שבין רשות מקרקעי ישראל ועיריית לוד, ויש בה כדאי לעודד שיתוף פעולה בין רשויות".

מעיריית לוד נמסר כי "ההחלטה להרחיב את מושב ניר צבי ב-180 יחידות דיור היא פרי מאמצים רבים של עיריית לוד, מועצה אזורית עמק לוד וחברת דירה להשכיר. החלטה זו סוללת את הדרך למימוש הסכם הגג של העיר לוד תוך שיתוף פעולה והבנה הדדית של צורכי הפיתוח של הרשויות השכנות. הצדדים חתמו על הסכם לפיו תוכנית הרובע המערבי לא תקטן אך תתרחק מגבולות המושב. המושב והמועצה יתכננו 180 יחידות דיור כהרחבה והצדדים יתמכו בתוכניות האחד של השני".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד