הישראלי ששילם 37 מיליון שקל עבור שלוש דירות בקומה 31 במגדל - ואיחד אותן

כך תפסו משקיעים ישראלים את מקומם של תושבי החוץ בשוק דירות היוקרה

יעל דראל
יעל דראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הדמיית מגדל בראשית בתל אביב
הדמיית מגדל בראשית בתל אביבצילום: יסקי מור סיוון אדריכלים
יעל דראל
יעל דראל

נתוני שוק דירות היוקרה בשנתיים האחרונות מעידים באופן עקבי על התקררות, לא מעט בשל התמעטות הרכישות מצד תושבי חוץ, שהיוו בעבר נתח משמעותי משוק זה. מנתונים ראשוניים של מכירת הדירות במגדלי המגורים החדשים שנבנים בשכונת בבלי בתל אביב — פרויקט בראשית של משפחת כוזהינוף ופרויקט פארק בבלי של קבוצת תשובה — מעידים כי תושבי החוץ נדחקו לחלוטין מפלח הרוכשים בשוק היוקרה באזור, בעוד שהמשקיעים הישראלים עדיין נוכחים בו.

מהנתונים עולה כי כ–98% מרוכשי הדירות במגדל בראשית עד כה הם תושבי ישראל. איל חכם, מנכ"ל חברת מניבים, האחראית על שיווק ומכירת הדירות בפרויקט, אמר כי "הרוכשים במגדל בראשית עד כה הם באופן מובהק תושבי ישראל, מרביתם מאזור המרכז והשרון בפרט. למען האמת, אנחנו כבר לא מכוונים לקהל היעד של תושבי חוץ". עם זאת, למרות התכווצותו של פלח המשקיעים בשוק בשנתיים האחרונות — חכם אומר כי כ-30% מרוכשי הדירות במגדל רכשו אותן לצורכי השקעה.

לפי ניתוח של אתר yad2, המבוסס על נתוני רשות המסים, בשנתיים האחרונות חלה צניחה דרמטית של 41% במספר העסקות בסכום של יותר מ–10 מיליון שקל. כך למשל, בין ינואר לנובמבר 2016 בוצעו 126 עסקות לרכישת דירות שמחירן גבוה מ–10 מיליון שקל — בעוד שבתקופה המקבילה ב–2017 בוצעו רק 74 עסקות בטווח מחירים זה.

שווי העסקות הכולל ירד אף הוא בהתאמה: בינואר־נובמבר 2016 הסתכם שווי העסקות בכ–1.9 מיליארד שקל, ואילו בתקופה המקבילה ב–2017 הסתכמו העסקות בפלח שוק היוקרה ב–1.07 מיליארד שקל בלבד — ירידה של 43.4%.

ואולם הצניחה במספר העסקות לא מורגשת בכל הקשור במחירים: אם במהלך 2016 המחיר הממוצע לעסקה בפלח שוק דירות היוקרה היה כ-15 מיליון שקל, הרי שב-2017 מחירה הממוצע של דירה בפלח שוק זה היה כ–14.5 מיליון שקל — ירידה של 3.7% בלבד.

מגדל בראשית, המצוי כיום בשלבי חפירה ודיפון, יגיע לגובה של 44 קומות ויכלול 174 יחידות דיור. נתוני המכירות של המגדל מעלים כי ב–2016–2017 בוצעו בו כ–40 עסקות בהיקף של 285 מיליון שקל, וכי העלות הממוצעת לדירה במגדל היא 7 מיליון שקל (כ–55 אלף שקל למ"ר).

לא מסתפקים בדירה אחת — ומאחדים כמה

אחת העסקות הגדולות שבוצעו במגדל זה היא רכישתן של שלוש דירות בקומה 31 על ידי תושב ישראל, שביקש לאחד את היחידות לדירה אחת בשטח כולל של כ–481 מ"ר. דירה זו כוללת גם מרפסת חזיתית לכיוון מערב בשטח של 56 מ"ר, ומרפסת נוספת בשטח של 29 מ"ר.הרוכש שילם תמורת הדירות כ–37 מיליון שקל.

בחברה טוענים כי מרבית שטחי המגורים עד לקומה 20 במגדל נמכרו. כלומר, מרבית העסקות היו ביחידות הדיור הקטנות בפרויקט. כך למשל, דירת 3 חדרים בקומה 7, המשתרעת על פני 75 מ"ר עם מרפסת של 10 מ"ר, נמכרה ב–4.3 מיליון שקל; דירת 4 חדרים בקומה 10, המתפרשת על שטח של 102 מ"ר (כולל מרפסת של 14 מ"ר), נמכרה ב–6.15 מיליון שקל; ואילו דירת 5 חדרים בקומה 17 נמכרה ב–10 מיליון שקל.

היזם מוטי כוזהינוף התייחס אתמול לנתוני המכירות ואמר: "ב–2017 הציגו נתוני משרד האוצר והלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ירידה ברכישת דירות יוקרה בישראל. זה נכון באופן כללי, אך במגדל בראשית ניתן לראות בכל זאת 15 עסקות שנחתמו ב–2017. הסיבה לכך היא שאותם רוכשים יודעים לזהות את המיקום והערך המוסף של הפרויקט עבורם".

נתוני המכירות בפרויקט פארק בבלי, שאותו מקימה קבוצת תשובה, מעלים תמונה דומה באשר לזהות הרוכשים: כ–95% מהדירות שנמכרו עד כה בשני המגדלים הראשונים (מתוך ארבעה שייבנו בפרויקט) נרכשו על ידי ישראלים, ובחברה ציינו כי כ–30% מרוכשי הדירות ביקשו לרכוש כמה יחידות דיור ולחברן לדירה אחת גדולה. בספטמבר נמכרה דירת 4 חדרים בקומה 25 באחד המגדלים, בשטח של כ–144 מ"ר, במחיר של כ–6.5 מיליון שקל (כ-46 אלף שקל למ"ר).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה