9,500 דירות חדשות: הוותמ"ל אישרה לראשונה תוכנית התחדשות עירונית

במתחם בשכונת קרית משה ברחובות מצויות כיום כ-1,300 יחידות דיור, רובן מיושנות ובמצב תחזוקה ירוד ■ שר השיכון יואב גלנט: "נפעל כך גם בשכונות נוספות בארץ"

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שכונת קרית משה ברחובות
שכונת קרית משה ברחובותצילום: מוטי מילרוד
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

הוותמ"ל (הוועדה הארצית לתכנון ובנייה של מתחמים מועדפים לדיור) החליטה על הפקדת תוכנית ראשונה להתחדשות עירונית, בשכונת המגורים קריית משה ברחובות. התוכנית כוללת הקמת 9,500 יחידות דיור במקום 1,300 יחידות המצויות בשכונה כיום, מרביתן במבנים ישנים ובמצב תחזוקה ירוד.

לפי התוכנית, בשטח הדירות המתפנות ייבנו כ-3,600 יחידות דיור וכן כ-5,800 יחידות דיור נוספות בקרקע משלימה שהוקצתה לטובת הפרויקט על ידי רשות מקרקעי ישראל (רמ"י). לצד יחידות הדיור, התוכנית כוללת שדרוג אזור תעשייה ותיק, ושיפור והרחבת התשתיות, שטחי ציבור ותחנת רכבת.

התוכנית, שנערכה על ידי משרד בר לוי אדריכלים וביוזמת משרד הבינוי והשיכון והרשות להתחדשות עירונית ועיריית רחובות, משתרעת על שטח של 1,100 דונם, שעליהם ייבנו בניינים חדשים בני 20-7 קומות. מתוך כלל יחידות הדיור, כ-1,600 יוקצו עבור דירות קטנות. הדירות הקטנות מיועדות לקהל הסטודנטים הלומדים במוסדות האקדמיים בעיר, בהם מכון ויצמן. מתוך השטח המוקצה לתוכנית, כ-250 דונם מהווים "קרקע משלימה" - קרקע פנויה שמקצים ליזמים גורמי התכנון והרשויות, שעליה הם יוכלו לבנות ועל ידי כך להגדיל את הכדאיות הכלכלית בפרויקטים של פינוי-בינוי.

החלקה המשלימה תאפשר מהלך של בינוי-פינוי-בינוי, במסגרתו יהיה ניתן קודם לבנות על השטח הייעודי ולאכלס את הדירות של המפונים, ואז להרוס את המבנים הישנים ולבנות עליהם מחדש. באופן זה, רוב התושבים יוכלו להישאר בביתם במהלך הבנייה ולעבור לביתם החדש בסיום התהליך, מבלי שתיווצר תקופת ביינים שבה יאלצו להתגורר בשכירות מחוץ לשכונה.

לפי הוותמ"ל, כל המגרשים בתוכנית תוכננו כך שניתן יהיה לפתח אותם ללא תלות בהתקדמות המגרשים האחרים במרחב, והשכונה כולה תושתת על עיקרון של עירוב שימושים בהם אזורי תעסוקה ומסחר. עם זאת, ייתכן שבתכנית יחולו עוד שינויים היות ועתה היא פתוחה להתנגדויות מצד הציבור. לפי יו"ר הותמ"ל, אריאל יוצר, "זוהי תוכנית ראשונה מני רבות שאנחנו מקדמים בימים אלו בתחום ההתחדשות העירונית כיעד מרכזי שהצבנו לעצמנו לשנה הקרובה, שיביא לשיפור ברמת חיהם של התושבים".

ממשרד הבינוי והשיכון נמסר כי בימים אלו מוקמת מינהלת להתחדשות עירונית בשכונה בסיוע המשרד, וכי המשרד פועל בכדי לקדם ולהוביל תהליכים חברתיים מעמיקים בשכונה.

שר הבינוי והשיכון, האלוף (מיל') יואב גלנט, מסר כי "עתיד הנדל"ן במדינת ישראל תלוי בהתחדשות עירונית נכונה. אני מברך על אישור תוכנית הפיתוח של שכונת "קרית משה" ברחובות, המהווה תוכנית דגל של הרשות להתחדשות עירונית במשרד הבינוי והשיכון. אישור תכנית זו מהווה בשורה חשובה לתושבי השכונה הוותיקה, לזוגות צעירים ולסטודנטים אשר מבקשים לגור בה. התוכנית תבנה רובע חדש ומודרני במקום תוך ליווי וסיוע לתושבים הקיימים ובשמירה על רווחתם בהמשך מגוריהם בשכונה. נפעל כך גם בשכונות נוספות בארץ".

ראש עיריית רחובות, רחמים מלול, אמר כי "רחובות גאה להיות חלק מהאישור ההיסטורי הראשון של הוותמ"ל בישראל, כעיר מובילה בתחום הבנייה. פרויקט ההתחדשות העירונית ברחובות ישפיע על קריית משה בפרט ועל רחובות בכלל. אחרי שנים של עבודה מאומצת והשקעה רבה של תשומות ומשאבים מצד עיריית רחובות, אנו גאים לברך על המוגמר ולהתחיל ביישום פרויקט ההתחדשות העירונית בעיר".

יו"ר הרשות להתחדשות עירונית, חיים אביטן, הוסיף כי "התוכנית לקריית משה היא דוגמה מוצלחת לפרויקטים גדולים שיוסיפו אלפי יחידות דיור וישדרגו את השכונה".

שכונת קרית משה ברחובותצילום: אייל טואג

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית