בתי כנסת במקום דירות לנזקקים: מאות נכסים של עמידר משמשים מוסדות דת

310 דירות שבבעלות החברה הממשלתית משמשות כיום בתי כנסת ומקוואות — עלייה של 30% לפחות לעומת 2015 החברה מחזיקה גם ב–23 מבנים שבהם נמצאים "מוסדות חינוך", חלקם כנראה ישיבות, ו–36 נכסים מושכרים ל"מועדונים" בלי פירוט של הפעילות בהם

מירב מורן
מירב מורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בית כנסת במבנה של עמידר בתל אביב. הזכאים יחכו
בית כנסת במבנה של עמידר בתל אביב. הזכאים יחכוצילום: מגד גוזני
מירב מורן
מירב מורן

בתוך חמש שנים חל גידול של 30% לפחות במספר הנכסים בבעלות עמידר הרשומים כחללים המשמשים למוסדות דת — כך עולה מנתונים שמסרה באחרונה החברה, בעקבות בקשת חופש מידע שהגישה עמותת הצלחה.

יותר מ–460 נכסים שבבעלות עמידר אינם משמשים למגורים, ומשתכנים בהם עסקים ומוסדות בתחומי פעילות מגוונים.

ב–2015 שימשו 240 נכסים בדיור הציבורי כולו בתי כנסת ומקוואות, כפי שעלה מדו"ח של משרד השיכון שנחשף ב–TheMarker. כיום מספר הנכסים המשמשים למטרות אלה בעמידר לבדה הוא 310.

בנוסף, מחזיקה עמידר בנכס שבו משתכן בית ספר אחד, ב–19 גני ילדים ועוד 23 מבנים שבהם נמצאים "מוסדות חינוך", שחלקם ככל הנראה מאוכלס בישיבות. עוד 36 נכסים משכירה עמידר ל"מועדונים", בלי פירוט ברור של תוכן הפעילות שמתנהלת בהם. בנוסף, החברה משכירה נכסים ל–38 משרדים, 20 חנויות, תשעה סניפים של קופות חולים, ארבעה מחסנים ובית מלאכה אחד.

הנכסים שאינם דירות פזורים ברחבי הארץ. בתי הכנסת והמקוואות שוכנים ב–50 יישובים: המובילה היא באר שבע, שבה יש 42 בתי כנסת המשוכנים בנכסי עמידר; בירושלים יש 32; בעפולה 19; ובטבריה 14. גם באזורי הביקוש יש נכסים המשמשים בתי כנסת: בהרצליה יש תשעה, בנתניה ובפתח תקוה שבעה כל אחת, ובתל אביב יש לעמידר שני בתי כנסת. ככל הנראה, חלק מבתי הכנסת ומוסדות החינוך והציבור נמצאים במגרשים שבתוכניות הבנייה המקומיות אינם מיועדים למגורים, ואולם מאות מהם רשומים בכתובות של בנייני מגורים רגילים הם דירות לכל דבר ועניין — והיו יכולים לשמש כבתים לזכאי הדיור הציבורי.

הקצאת דירות מגורים שמיועדות לדיור ציבורי לשימושים אחרים ספגה ביקורת חריפה בדו"ח מיוחד של מבקר המדינה ב–2013. הדו"ח התייחס לכל מלאי הדיור הציבורי בישראל, ובו גם דירות בבעלות עמידר, שהיא חברה משכנת בבעלות המדינה, ומחזיקה ביותר מ–80% משוק הדיור הציבורי בישראל. בדו"ח המבקר נמצאו אז מאות דירות שהושכרו למגוון צרכים אחרים — משרדים, מחסנים, חנויות, מוסדות חינוך, בתי כנסת ומקוואות. ככל הנראה, חלק מנכסי עמידר שלא שימשו למגורים בעת דו"ח המבקר דאז, נמכרו בינתיים במסגרת מבצע כללי של מכירת דירות ציבוריות בשוק הפרטי.

"התנהלות החברה סותרת את חובותיה"

עמידר סירבה להשיב לשאלות מדוע חברה ממשלתית לדיור ציבורי מחזיקה ביותר מ–300 נכסים המשרתים מוסדות דת, אם בתי הכנסת משלמים שכר דירה, מה גובהו ומהם הקריטריונים שלפיהם הוא נקבע. כך גם לא התקבלה תשובה לשאלה למי מועבר הכסף שהם משלמים ומה סך הגבייה משוכרים מיוחדים אלה.

עמידר בחרה לא להגיב בשמה, ומסרה תגובה משותפת שנוסחה על ידי משרד השיכון: "בשנתיים האחרונות מוביל המשרד מהלך מאומץ להשבת דירות דיור ציבורי המיועדות למגורים משימוש גופים ציבוריים לטובת מעגל האכלוס. עד כה הושבו מאות דירות למאגר הדיור הציבורי. כמו כן, מקדם המשרד בשיתוף עם המשרד לענייני דתות העברת בתי כנסת במחיר מוסכם ומבוקר על ידי החשב הכללי, ובתמורה יועברו הכספים לרכישת דירות נוספות בעבור זכאי הדיור הציבורי. בנוגע לשכר הדירה — ועדת המחירים של משרד הבינוי והשיכון אמונה על קביעת התעריף, והתשלום הוא בעבור המשרד דרך החברות המאכלסות".

עו"ד אלעד מן, היועץ המשפטי של עמותת הצלחה, מזכיר כי חברת עמידר היא נאמן על נכסים ציבוריים שאמורים לשרת באופן מסוים אוכלוסייה מסוימת: "סירובה של החברה להשיב לשאלות שהופנו אליה בעניין הקריטריונים לעשיית שימוש בדירות כבתי כנסת באופן שאינו תואם את מטרות החברה הוא דבר מטריד. ההתעלמות מהשאלות בנוגע להיבטים הכספיים של פעילות זו, ככל שהדבר נוגע לקביעת גובה שכר הדירה, היא עניין חמור העומד בסתירה לחובותיה של החברה ולאחריות הציבורית של נושאי המשרה שבה. מצופה מחברה ממשלתית האמונה על נושא כזה לספק לציבור תשובות מפורטות ומדויקות בעניינים שיש בהם חשיבות ועניין לכלל".

לפי נתוני משרד השיכון, יש כיום 3,200 משקי בית ישראליים העונים לקריטריונים של זכאות לדיור ציבורי ואין למדינה מענה בעבורם. באחרונה הכריז שר השיכון, יואב גלנט, כי הוא מתכוון לגייס הון בסך של מיליארד שקל ולקנות באמצעותו דירות שכל אחת מהן תעלה יותר ממיליון שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו