ביהמ"ש מנע מעיריית ת"א למכור את חניון אתרים ליזמים פרטיים

בעתירה נטען כי נפלו פגמים מהותיים בהחלטת מועצת העיר, בין השאר משום שלא הוצגו מלוא העובדות וכי על העירייה מוטלת חובת קיום מכרז ■ השופטת: "העירייה הקדימה לרתום הסוסים לפני העגלה עת ביקשה לקדם אישר העסקה"

יעל דראל
יעל דראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כיכר אתרים
כיכר אתריםצילום: דניאל בר און
יעל דראל
יעל דראל

בית המשפט המחוזי בתל אביב קיבל היום (ג') עתירה שהוגשה על ידי תושב תל אביב, המחזיק בשטחים בסמוך לכיכר אתרים, שטען כי נפלו פגמים בהחלטתה של מועצת העיר לאשר את מכירת חלקה של העירייה בחניון כיכר אתרים.

העתירה המנהלית, שהוגשה באמצעות עו"ד יובל גלאון, ממשרד שביט בר און גלאון צין ויתקון ושות', עסקה בהחלטת מועצת העיר תל אביב לאשר את מכירת חלקה של העירייה - המחזיקה ב-73% מחניון אתרים – לידיהם של היזמים עמיר בירם ויעקב שלום פישר המחזיקים ב-27% מהשטח בסכום של 150 מיליון שקל.

בעתירה נטען, בין השאר, כי נפלו פגמים מהותיים בהחלטת המועצה שכן בפני חבריה לא הוצגו מלוא העובדות ביחס לעסקה, וכן כי על העירייה היתה מוטלת חובת קיום מכרז בהליך כזה. לטענתו, מדובר בשטח בעל ערך כלכלי יקר ערך המוחזק על ידי העירייה ואותו היא ביקשה למכור בהליך של פירוק שיתוף, שהוצג לחברי המועצה כהליך שבו "אין ברירה" אלא למכור את הקרקע במסגרת הסדר שגובש בהליך גישור, ותוך עקיפת דיני המכרזים.

השופטת רחל ברקאי שדנה בעתירה קיבלה את טענות העותר וציינה כי "עיון בפרוטוקול הדיון של מועצת העירייה ובדברי ההסבר שחולקו לחברי המועצה מעורר ספק רב באשר להיקף ההסבר הנדרש שניתן לחברי המליאה בכל הנוגע לסוגיה המשפטית העומדת לדיון". השופטת מתחה ביקורת על העירייה ואמרה כי "לא נתקיים כל דיון באשר לאפשרויות חלופיות שיכולות למקסם את התועלת או את שקיפות הליכי המכר, על דרך של אפשרות קיומה של התמחרות תחת פיקוח בית המשפט. במקרה זה, העירייה הקדימה לרתום הסוסים לפני העגלה עת ביקשה לקדם הליך של אישור עסקת מכר חלקה בחניון", נכתב.

יובל גלאוןצילום: רותם שביט

"לאור כל אלה, לא נותר לי אלא לקבל את העתירה ולקבוע כי החלטת מועצת העירייה התקבלה על בסיס נתונים חסרים ועל פניו מתקיים חשש כי נגועה ההחלטה בחוסר סבירות המצדיק ביטולה".

עו"ד גלאון מסר בתגובה: "אנו מברכים על פסק הדין המנומק. אנו רק בתחילתו של התהליך שבמסגרתו נחזיר את כיכר אתרים לציבור ואף ניאבק גם בתוכנית המגדלים בכיכר. לא ניתן להפוך את כיכר אתרים לעוד אחד מהנכסים שנלקחים מן הציבור לידי יזמים פרטיים".

עיריית תל אביב-יפו מסרה בתגובה: "העירייה לומדת את פסק הדין ושוקלת הגשת ערעור לאור העובדה כי החלטת המועצה נתקבלה תוך הצגת מלוא המידע ושקילת כלל השיקולים והתועלות הציבוריות.

"בכל מקרה, כפי שהובהר לאורך הדרך, אין קשר בין הליכי התכנון המתקדמים במוסדות התכנון תוך שיתוף הציבור לבין מכירת חלקה של העירייה בחניון הכיכר במסגרת פירוק השיתוף".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?

הוצאת החשבון מהקפאה היא הליך שעשוי להימשך גם חודשים

אחד השותפים בחשבון הבנק מת? אתם עלולים להיחסם לחודשים