קבינט הדיור צפוי להוסיף אלפי דונם לתוכניות בנייה קיימות

תוכניות בנייה שכבר הוכרזו כמועדפות במסלול המהיר של הוותמ"ל יגיעו הבוקר שוב לשולחן קבינט הדיור לצורך תוספת של אלפי דונמים ■ מתחמים נוספים צפויים להיכלל במסלול המהיר, ובהם כאלה בצפון כפר סבא ובנתיבות ■ החברה להגנת הטבע: "יוצרים תוהו ובוהו תכנוני"

יעל דראל
יעל דראל
אתר בנייה בכפר סבא
אתר בנייה בכפר סבא. אלטרנטיבה לרכישה בת"אצילום: תומר אפלבאום
יעל דראל
יעל דראל

תוכניות בנייה גדולות המקודמות בתקופה האחרונה על ידי הוותמ"ל (הוועדה לקידום מתחמי דיור מועדפים) יגיעו הבוקר לשולחנו של קבינט הדיור, שיתבקש להוסיף להן אלפי דונמים ויחידות דיור, מעבר לאלה שהוקצו במקור. מהלך זה כולל את התוכניות קרית אתא צפון ודרום, לוד־בן שמן וכן ג'דידה מכר־גבעת טנטור — שיזכו לתוספת כוללת של 6,325 דונם מעבר לשטחן הראשוני.

הכוונה לעדכן תוכניות בשטחים כאלה סופגת ביקורת נוקבת מצד אנשי מקצוע בענף התכנון והבנייה. לדברי עו"ד יובל גלאון, שותף במשרד שביט בר און גלאון צין ויתקון ושות', המתמחה בדיני תכנון ובנייה, "התנהלות המדינה באמצעות הוותמ"ל היא של בולדוזר שאינו רואה מימינו ומשמאלו ומתקדם קדימה — תוך שהוא מטיל חורבן על הליכי התכנון המקובלים. זה מסלול עוקף חוק התכנון והבנייה".

מבדיקת התוכניות שיזכו לתוספת עולה כי תוכנית לוד־בן שמן, שכללה עד כה 3,900 יחידות דיור שיוקמו מזרחית לעיר לוד, ואושרה רק באחרונה להפקדה כתוכנית בצפיפות גבוהה — תובא כעת מחדש לקבינט הדיור במטרה להגדילה בכ–1,000 יחידות דיר נוספות, שייבנו על פני תוספת שטח של כ–125 דונם.

כפי שפורסם ב–TheMarker באחרונה, תוכנית זו בהיקפה המקורי זכתה לביקורת מצד מתכננת מחוז מרכז דאז, דניאלה פוסק (המשמשת כיום יו"ר ועדת התכנון במחוז תל אביב), שהעריכה כי הצפיפות הגבוהה תפגע באיכות חייהם של תושבי לוד והאזור. פוסק אף המליצה לקצץ ב–50% את מספר הדירות בתוכנית — אבל כעת מספר יחידות הדיור דווקא יגדל ב–25%.

בנייר העמדה של מנהלת מינהל התכנון, דלית זילבר, שהוגש לקראת הדיון בנושא, נכתב כי "במהלך קידום תוכנית לוד־בן שמן התעורר הצורך בעדכון גבולות ההכרזה ובהרחבתה בכ–70 דונם כדי להכליל בה את מתחם בית הקשתות המצוי בעיר העתיקה של לוד. הוספת מתחם זה נועדה לאפשר תהליך התחדשות עירונית ובכך לתת מענה גם לפיתוח הנדרש בחלקה הפנימי של העיר".

תוכנית נוספת שתזכה לתוספת ניכרת היא זו של קרית אתא צפון, ששטחה המקורי היה כ–3,500 דונם, ותוכננו להיבנות בה כ–13 אלף יחידות דיור. כעת תזכה התוכנית לתוספת של כ–3,000 דונמים. כמו כן, מתכוננת תוספת יחידות דיור של כ–2,500 לסך של יותר מ–15 אלף יחידות דיור. בהקשר זה כותבת זילבר כי "עם התקדמות התכנון עלה הצורך במתן מענה תכנוני לתוספת שטחי תעסוקה נרחבים כדי לתמוך באיתנותה הכלכלית של הרשות, וכן בתוספת הנחוצה לצורך תוספת כבישים ותוואי רכבת קלה, לצד שטח המיועד למרכז רפואי ושטחים פתוחים".

על שולחנו של קבינט הדיור תונח גם הצעה לתקן את שטחה של תוכנית הבנייה בקרית אתא דרום — תוכניות בנייה גדולה נוספת באזור, שבה תוכננה תוספת של כ–3,800 יחידות דיור על שטח של כ–1,400 דונם. תוכנית זו, המשתרעת מערבית לשכונת גבעת טל, תגדל כעת בכ–300 דונם. גם בתוכנית הבנייה הגדולה המקודמת בג'דידה מכר־גבעת טנטור מבקשת המדינה להוסיף כ–3,000 דונם למתחם שגודלו המקורי היה כ–4,300 דונם.

לצד תוספות השטחים, צפוי קבינט הדיור להכריז על כמה מתחמים חדשים כעל תוכניות מועדפות לדיור. בין התוכניות החדשות נכללות אלה של כפר סבא צפון, המשתרעת על פני כ–800 דונם ותכלול כ–4,500 יחידות דיור בחלקה הצפוני של העיר, צמוד לשכונות הקיימות. מתחם זה מצוי בחלקו בתחום השיפוט של כפר סבא ובחלקו בתחומה של המועצה האזורית דרום השרון, בשטחים חקלאיים מעובדים.

תוכנית נוספת שצפויה לזכות להכרזה כמתחם מועדף היא תוכנית בשטח של כ–580 דונם בצפון נתיבות, הכוללת תוספת של 1,200 דירות לעיר. המתחם מצוי ברובו בתחום השיפוט של נתיבות, ויתרת שטחו נמצאת בתחום השיפוט של המועצה האזורית שדות נגב.

בחברה להגנת הטבע התייחסו לעדכוני התוכניות שצפויים להגיע הבוקר לקבינט הדיור בביקורת, וציינו כי "הוותמ"ל גורמת לתוהו ובוהו תכנוני ודורסת מאות ואלפי דונם של שטחים פתוחים, בהינף של תיקוני תוכניות קטנים. במקביל, בעלי העניין בתוכניות, כולל ראשי המועצות האזוריות שבשטחן יחולו השינויים, אינם מעודכנים ברוב המקרים. בהיבט זה, יש להכרזה משמעות גורלית להתפתחותם ולצביונם של יישובים ואזורים רבים — ומכאן החשיבות של קבלת החלטה מושכלת גם בשלב המקדמי של ההכרזה".

מהוותמ"ל נמסר: "במסגרת הליך קידום התוכניות בוועדה נבחנים הצרכים המרחביים של כל תוכנית וסביבתה כדי להבטיח הקמת שכונות איכותיות ולצדן פתרונות התשתית הנדרשים. לעתים תשתיות אלה דורשות הקצאת שטח נוסף, דבר המחייב את עדכון תחום ההכרזה המקורי, ומובא לאישור קבינט הדיור".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"