הבנייה החדשה הורידה את מדד מחירי הדירות באוקטובר-נובמבר

בשנה שבין אוקטובר-נובמבר 2016 לאוקטובר-נובמבר 2017, מחירי הדירות רשמו עלייה של 2.4%, ואילו מתחילת השנה הם רשמו עלייה של 3% ■ המדד שמתפרסם עתה כולל, לראשונה, גם את מדד השינוי במחירי דירות חדשות

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
בנייה בטבריה
בנייה בטבריהצילום: אייל טואג
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

בשורה לאוצר: אחרי כמעט שנה שלמה, שבה מחירי הדירות רשמו רק עלייה, סוף 2017 מביא מעט נחת לכחלון עם ירידות מחיר. ירידה של 0.6% במחירי הדירות החדשות גרמה לירידה כוללת של מחירי הדירות ב-0.3% כך עולה ממדד מחירי הדירות של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. בשנה שבין אוקטובר-נובמבר 2016 לאוקטובר-נובמבר 2017, מחירי הדירות רשמו עלייה של 2.4%, ואילו מתחילת השנה הם רשמו עלייה של 3%.

המדד שמתפרסם עתה כולל לראשונה את השינוי במדד מחירי דירות חדשות שירד ב-0.6%. הוועדה הציבורית המייעצת בנושאי בנייה, דיור ונדל"ן מטעם המועצה הציבורית לסטטיסטיקה, שבראשה עמד הכלכלן ד"ר דני בן שחר, אישרה את פרסומו של מדד זה, בעקבות טענות שהגיעו מצד הממשלה, שלפיהן בשיטת המדידה הרגילה של הלמ"ס, לא ניתן ביטוי הולם להגרלות מחיר למשתכן.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

במסגרת העדכונים של המדדים של החודשים הקודמים, תיקנה הלמ"ס את מדד חגי תשרי של ספטמבר-אוקטובר 2017, והורידה אותו לרמה שלילית של 0.1%, כלומר, מדובר בתקופה רצופה בת חודשיים, שבה מדדי מחירי הדירות יורדים; בפעם האחרונה זה קרה בשני המדדים המסכמים של 2016.

הנתון המעניין ביותר לצורך הבדיקה הזו הוא מחירי הדירות החדשות. אמנם, כאמור, במדד הזה נכללות עסקות שבוצעו במסגרת מחיר למשתכן, שאינן מוגדרות כעסקות שוק חופשי, ועצם הכללתן במדדים השונים נתונה במחלוקת, ואולם גם כך משקלן מכלל הדירות החדשות שנמכרות מגיע בחודשים האחרונים לכ-20%, ולפיכך יש לשער, כי גם בעסקות האחרות הקבלנים נאלצו להתפשר עם הרוכשים על המחיר.

נתון זה מתיישב היטב עם נתוני הלמ"ס שפורסמו היום (ב') בצהריים, שלפיהם כמות הרכישות של דירות חדשות שבוצעה ב-11 החודשים הראשונים של 2017 נמוכה בכ-18% מכמות העסקות שבוצעה בתקופה המקבילה ב-2016.

הוא אף עולה בקנה אחד עם נתוני הכלכלן הראשי, שלפיהם מחירן הממוצע של הדירות שמכרו הקבלנים בחודשים האחרונים - ירד. עד כה, ההסבר הנפוץ לכך היה שחלק גדול מהעסקות שבוצעו בתקופה האחרונה, נעשו בפריפריה, ששם המחירים זולים יותר. עתה מתברר, כאמור, כי בחודש של אחרי חגי תשרי, מחירי הדירות החדשות ירדו בכל פרמטר שהוא - בסדר גודל של כעשרת אלפים שקלים.

מדד שירותי דיור בבעלות הדיירים, שעוקב אחרי שכר הדירה, עלה בחודש דצמבר ב-0.3% לעומת נובמבר 2017, ובסך הכל עלה ב-2017 בכ-3.4%. מדובר בעלייה דומה לזו של עליית המחירים, כך שכרגע לא נראה כי חששות שהועלו בעבר, שלפיהן המלחמה של האוצר במשקיעי הנדל"ן, שבאה לידי ביטוי בעיקר במיסוי הגבוה ובאיומים לקדם מחדש את חוק הדירה השלישית תביא לעלייה ניכרת במחירי השכירות – מתממשים כרגע.

מלאי הדירות שבידי המשקיעים פחת בשנה וחצי האחרונה ב-7,500 דירות, ואולם נראה כרגע כי המלאי הקיים עדיין מספק את צורכי השוק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה