משרד הבינוי והשיכון יפעיל מודל של שכירות משנה עבור זכאי הדיור הציבורי

מודל זה אמור לספק פתרון ביניים ל-3,000 הזכאים של המשרד, עד אכלוסם במגורי קבע ■ הדיור הציבורי יזכה לתוספת של 250 מיליון שקל ב-2019

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
דיור ציבורי בכפר סבא
דיור ציבורי בכפר סבאצילום: עופר וקנין
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

"בתור מי שגדל בדיור הציבורי אני גאה שלאחר שנים שבהן המדינה התנערה מחובתה בנושא, אנחנו מצליחים להגדיל את מלאי הדירות בדיור הציבורי, לקצר את תור הממתינים ולייצר פתרונות מחוץ לקופסה" — כך אמר שר האוצר, משה כחלון, ביום חמישי האחרון, בסמוך להודעה על תוספת תקציבית של כחצי מיליארד שקל למשרד הבינוי והשיכון. המשרד הבטיח לנצל את תוספת התקציב להשקעה בדיור הציבורי, ובמנגנוני שימור ושיקום השכונות של דירות הדיור הציבורי הקיימות.

כמו משרדי ממשלה נוספים, התגאה משרד השיכון בסוף השבוע בתוספת שקיבל לתקציבו ל–2019 — תוספת של 475 מיליון שקל לתקציב, שהיה קודם לכן 5.3 מיליארד שקל. מתוך תוספת התקציב, כ–50 מיליון שקל יוקצו לטובת שכירת דירות בשוק החופשי, שיושכרו בשכירות משנה לכ–3,500 זכאי הדיור הציבורי של משרד הבינוי והשיכון הממתינים לדירת קבע. כ–165 אלף משפחות מסתייעות כיום במענקי סיוע ומחיה שנותן משרד השיכון.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

בימים אלה מנהלות החברות הממשלתיות עמידר ועמיגור פיילוט של 30 דירות לפי חוזים לשכירות ארוכת טווח, שצפוי להיערך כמה חודשים ועל בסיסו הן יפעילו את המערך בהיקפים גדולים יותר לפי התקציב שיקבלו ממשרד הבינוי והשיכון. את הדירות שוכרות החברות מהשוק הפרטי, ומשכירות אותן לזכאי הדיור הציבורי בכפוף למענקי הסיוע שהם מקבלים מהמשרד. במקומות שבהם יש פער בין מחיר השוק למענק שכר הדירה שמקבלים הזכאים, החברות הממשלתיות יסבסדו את הפער.

התוספת התקציבית שאושרה לטובת העניין תופנה לחברות המאכלסות דיירים בהתאם לאזורים המבוקשים. ההערכות הן שעיקר הסיוע הנדרש יתקיים באזורי הביקוש, שבהם מוותרים המשכירים ביתר קלות על השכרת דירות לדיירים שאינם יכולים להתחייב לתנאים שהם מציבים ולהציג ערבות בנקאית.

במשרד מאמינים שבעת ההמתנה לדירות חדשות שיירכשו בקרוב, ועד שיתאפשר אכלוסן — יצירת היצע של דירות שכורות תהיה המסלול הכדאי והנוח ביותר לזכאים. התוספת התקציבית מאפשרת זאת מבחינת העלויות — אך לשנה אחת בלבד, שאחריה יידרש תקציב ייעודי מתמשך ומקור תקציבי שיבטיח את המודל בשנים הבאות.
לפני כחודש הוחלט בוועדת הכספים של הכנסת לאשר את התוכנית של עמידר לגייס מיליארד שקל באג"ח, לצורך רכישה של 800–1,000 דירות נוספות עבור הדיור הציבורי ב–2018.

המבקרים טוענים כי בדומה למענקי הסיוע בשכר דירה, גם יצירת מודל של שכירות משנה וסיוע נוסף בשכר הדירה אינם יוצרים ודאות וביטחון כלכלי עבור אותן משפחות, ואולי אף מגדילים את התלות שלהן בממשלה, מבלי ליצור להן תמריצים להגדלת ההכנסות העצמאיות שלהן.

כמו כן, יש המעריכים כי המהלך עלול לעורר התנגדות מצד המשכירים, שיעדיפו להשכיר את דירותיהם לשוכר ישיר ולא לשוכר משנה, וכזה שההתקשרות עמו אינה סבוכה ביורוקרטית. בנוסף, המהלך אינו מביא בחשבון את רשימת הזכאים של משרד העלייה והקליטה, שמונה יותר מ–25 אלף זכאי דיור ציבורי.

שר השיכון, יואב גלנט, אמר כי ״הסיכום שאליו הגענו יסייע לקידום פתרון עבור מצוקת הדיור. יש פה בשורה של ממש לטובת האזרחים הממתינים לדיור ציבורי".
לדברי כחלון, ״חיזוק הדיור הציבורי הוא חלק בלתי־נפרד מהמדיניות שלנו לצמצום הפערים החברתיים בישראל".

רן מלמד, סמנכ"ל עמותת ידיד הפועלת לסייע לזכאי דיור ציבורי, אמר כי בניית מערכת של ערבות מדינה שתינתן למקבלי הסיוע בשכר הדירה, ותאפשר להם לשכור דירה ביתר קלות היא החלטה הרת גורל עבור אלפי משפחות.

לדבריו, "אף שזכאי הדיור הציבורי מקבלים בתקופת ההמתנה לדירה סיוע בשכר דירה, המגיע לכ–90% מגובה שכר הדירה הריאלי שעליהם לשלם, במקרים רבים חוסר בביטחונות או ערבויות מאלץ אותם לעבור מדירה לדירה או לשכור דירות באיכות נמוכה".

אלעד ביננפלד, מנכ"ל משותף במכללת זמן לנדל"ן מסביר כי "הפוטנציאל של שכירות משנה הוא אדיר. על פי נתונים ממשלתיים יש בישראל 160 אלף דירות ריקות, גם אם מניחים הנחה סופר שמרנית שמחציתן שייכות לתושבי חוץ עשירים שאין להם כל עניין לקבל הכנסה פסיבית, עדיין נשארים עם 80 אלף דירות שיכולות להיכנס לשוק במסגרת מודל של שכירות משנה. אנחנו מאמינים שאם משרדי האוצר והשיכון ישלחו מכתבים לכל בעלי הדירות הריקות בישראל ויציעו להם להתקשר בהסכמי שכירות משנה כדי ליהנות מהכנסה פאסיבית, ככל הנראה לפחות חלקן יושכר, הם ייהנו מהכנסה חודשית שוטפת ואלפי דירות לפחות ייכנסו לשוק השכירות בישראל. מעבר לכך, הפחתת מספר הדירות הריקות והנטושות הוא תרומה חברתית לדיירי אותם הבניינים הסובלים ממפגעים של רעש ולכלוך".

לאן תלך שאר תוספת התקציב?

200 מיליון שקל מתוספת התקציב יוקצו לשיקום שכונות ותחזוקת הדיור הציבורי, לרבות מתן סל שירותים לדיירים; כ–100 מיליון שקל יוקצו לעידוד ההתיישבות בנגב, בגליל, בבקעה ומעבר לקו הירוק. במסגרת הענקת תקציבים לפיתוח הפריפריה ייבנו מוסדות ציבור וחינוך, ויושקע כסף בתשתיות של השכונות הישנות בערים. כמו כן, משרד הבינוי והשיכון מנסה להיות מעורב בתוכניות אסטרטגיות לערים שעדיין דורשות השקעה תכנונית והיקפית מואצת.

בנוסף, תוקצה תוספת של 10 מיליון שקל לקידום ההתחדשות העירונית ברחבי הארץ ויצירת תמריצים לתהליכי תמ"א, פינוי־בינוי ותכנון עירוני, בהתאם לעקרונות של התחדשות עירונית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"