עיריית ירושלים תשלם יותר ממיליון שקל ליזמי הולילנד

הוועדה המקומית לתכנון ובנייה ירושלים תבעה ב-2013 את בעל הזכויות על הקרקע ואת מקימי פרויקט הולילנד, משום שהסתירו מהעירייה את העסקה למכירת הקרקע, ובכך נפגע גובה היטל ההשבחה שיכלה לגבות. ואולם, בית המשפט קבע אחרת

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פרויקט הולילנד בירושלים
מתחם הולילנד בירושליםצילום: אייל טואג
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

הבוקר (א') רשמה לעצמה עיריית ירושלים והוועדה המקומית לתכנון ובנייה בעיר הפסד נוסף בפרשיית הולילנד שהכתימה את פני העיר. העירייה הפסידה בתביעה שהתנהלה בבית המשפט המחוזי בירושלים ותדרש לשלם כ-1.2 מיליון שקל ליזמי הולילנד.

התביעה החלה ב-2013, אז תבעה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה ירושלים את הלל צ'רני, מי שהורשע על מעורבותו בפרשת הולילנד והיה בעל הזכויות על הקרקע במתחם הולילנד, ואת מקימי פרויקט הולילנד, לשלם לה 130 מיליון שקל בגין תרמית. לטענת הוועדה המקומית, צ'רני וחברתו הולילנד תיירות, והחברות הולילנד פארק בע"מ וקלדש בנייה בע"מ - החברות שרכשו את הבעלות על השטח - הסתירו מהעירייה שנרקמת ביניהם עסקת מכירה על הקרקע בגובה של 105 מיליון דולר. בכך, טוענת העירייה, נפגע גובה היטל ההשבחה שיכלה לגבות העירייה בעבור הקרקע.

אולם, יותר מ-13 שנים אחרי ששולם היטל ההשבחה ולאחר שפרשת הולילנד התפוצצה ב-2010, ובגינה הרשיע בית המשפט המחוזי בירושלים את ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, בעבירות של קבלת שוחד והפרת אמונים בעת שכיהן כראש העיר ירושלים, הגיע מפנה נוסף בפרשה.

סכום התביעה הגבוה של 130 מיליון שקל, משקף לדעת עיריית ירושלים את ההפרש בין היטל ההשבחה ששילמה הולילנד תיירות בעבור הקרקע במתחם הולילנד ב-1999, לבין סכום ההיטל שהיתה אמורה לשלם לו היתה חושפת את התוכניות למכירת הפרויקט.

במשא ומתן שהתנהל בין עיריית ירושלים לבין הולילנד תיירות בספטמבר 1999, הגיעו הצדדים להסכמות על גובה שומת ההשבחה בסכום של 20 מיליון דולר, לאחר שהעירייה דרשה סכום גבוה בהרבה של 38 מיליון דולר. אולם, שלושה חודשים אחרי חתימת ההסכם על גובה השומה התבצעה העסקה למכירת הקרקע, ו-85% מאדמות הולילנד נרכשו מצ'רני תמורת 105 מיליון דולר. זאת, לאחר שצ'רני פעל במהלך שנות ה-90 לשינוי ייעוד הקרקע ממלונאות למגורים, והצליח להרחיב בשטח את זכויות הבנייה.

לטענת הוועדה המקומית, הולילנד תיירות הציגה מצגים שלפיהם לא תממש את הקרקע בעתיד הנראה לעין, ולא גילתה על הסכם האופציה לרכישת הקרקע, שעליו חתמה עוד בטרם סוכם על גובה היטל ההשבחה. כך, למעשה, טענה העירייה, כי אם הייתה יודעת על מימוש ההשבחה הקרוב, במהירות הייתה עומדת על תשלום מלוא היטל ההשבחה ועל גובהו המלא. בתביעה ניסתה העירייה לרכב גם כן על עגלת הולילנד המדשדשת, לאחר שנמצאו פגמים רבים בהתנהלות עובדיה סביב הפרשה שהתפוצצה, ולגרוף עוד כמה שקלים מצ'רני ומקימי הולילנד.

בפסק הדין, המתפרש על פני 70 עמודים, נדחתה לחלוטין תביעת העירייה והיא חויבה לשלם לנתבעים הוצאות בסכום כולל של למעלה ממיליון שקל, 350 אלף שקל לכל אחת משלושת הנתבעות. לסכום זה יתווסף תשלום עבור שכר טרחה של עורכי הדין.

אל מול עדותם של 6 מתוך 7 עדים שהעידו מטעם העירייה, קבע השופט רם וינוגרד, המועמד לעליון, כי: "למרבה הצער ניתן היה לרחוש אמון מוגבל ביותר לעדותם", וכי הם "ניסו להרחיק עצמם ככל הניתן מכל אשמה... גם במחיר של מסירת גרסאות תמוהות ובלתי סבירות, התנערות מדברים מפורשים שכתבו בזמן אמת, ואף התנערות ממסמכים שנראה שנערכו על ידם".

בית המשפט קבע כי נציגי העירייה ידעו בזמן אמת כי בכוונת היזמים למכור את הנכס. עוד קבע כי העירייה היתה זקוקה לכספים באופן מיידי כמו שאיפשרה העסקה שבה שולם מלוא הסכום בפרק זמן קצר, והתשלום הקל באופן מהותי על הגירעון התקציבי בו היתה נתונה העירייה ב-1999.

השופט וינגורד קבע כי אנשי העירייה ידעו שקיימת כוונה למכור את הקרקע עוד קודם כשהעניקו את ההנחה בהיטל ההשבחה, ויתרה מכך – הם אף הנחו את שמאי העירייה להגיע להסכמות עם המוכרת, כך שבסופו של יום ייקבע שהסכום שישולם הוא 20 מיליון דולר, סכום שהתברר שהוצע דווקא על ידי העירייה עצמה. וינוגרד דחה את התביעה הגרנדיוזית, תוך שהוא מותח ביקורת על התנהלות הוועדה המקומית בעיריית ירושלים, ומחייב אותה בהוצאות כבדות, מכספי משלם המסים, של יותר ממיליון שקל.

את הלל צ'רני ייצגו בתביעה עו"ד יואב הירש וגיא אריאלי ממשרד עו"ד אגמון ושות', רוזנברג הכהן ושות' ועו"ד רווית צמח. את קלדש בנייה בע"מ ייצגו עו"ד אורלי טננבאום ועו"ד דניאל לסרי משרד גורניצקי, ואת הולילנד פארק ייצג עו"ד בעז פייל ועו"ד איל אייכל ממשרד יגאל ארנון ושות'.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?