0 דירות ב-4 שנים: אף אחד לא מבין למה כחלון מנסה להציל את הוועדה של לפיד

שר האוצר הגיש לוועדת הפנים בקשה להאריך את פעולת הוועדה המיוחדת לשנה נוספת, אף שעד כה, לפי דו"ח מעקב של החברה להגנת הטבע, לא נבנתה אף לא יחידת דיור אחת מתוקף החלטתה

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שר האוצר, משה כחלון
שר האוצר, משה כחלוןצילום: מוטי מילרוד
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

שר האוצר, משה כחלון, מעוניין להאריך בשנה נוספת את פעילות הוועדה הארצית לקידום בנייה במתחמים מועדפים לדיור (הוותמ"ל), שפעילותה אמורה להסתיים באוגוסט 2018. בפנייתו היום (ג') ליו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה, טען כחלון כי הוותמ"ל פועלת היטב במתן מענה להגדלת היצע הדיור, ולכן יש להאריך את פעילותה. זאת, אף שעד היום לא אושרה הקמתה אף לא של יחידת דיור אחת על ידי הוועדה, והיא מעוררת ביקורת קשה בקרב גורמים מקצועיים, תושבים וארגונים ירוקים.

הוועדה הוקמה ב-2014 על ידי שר האוצר הקודם, יאיר לפיד, במטרה לאפשר הגדלת היצע יחידות הדיור במהירות ותוך מתן סמכויות נרחבות יותר לוועדה מאשר הוועדות המחוזיות לתכנון ולבנייה. לאחר שהתמנה במקומו של לפיד, העצים כחלון מאוד את פעילות הוועדה. ואולם הביקורת על הוועדה רבה. גורמים מקצועיים טוענים כי בחלק ניכר מהמקרים הוועדה מקדמת תוכניות מגירה ישנות ולא מתאימות, שייושמו בעוד שנים רבות.

בחודש שעבר פירסמה החברה להגנת הטבע דו"ח תקופתי, שלפיו מתוך 95 אלף דירות שאושרו בוועדה מאז הקמתה ועד לדצמבר 2017, עוד לא החלו תהליכי בנייה ממשיים אף לא של דירה אחת. עוד נטען בדו"ח כי הוותמ"ל מקדמת תוכניות לשכונות מגורים בלבד, אולם לא מתעסקת די בפיתוח התשתיות הנדרשות, כמו חסמי תחבורה ומצוקת התחבורה הציבורית, תשתיות ביוב ותקשורת חסרות, והקמת מוסדות נדרשים.

בסופו של דבר, טוענים הן בחברה להגנת הטבע הן גורמי מקצוע אחרים, הוותמ"ל לא מסירה חסמים ולא פותרת בעיות תכנוניות, אלא מאשרת תוכניות על הנייר ודוחה את ההתמודדות עם הבעיות שלהן לשלב היישום. לפיכך, הם טוענים, מדובר בתוכניות חסרות משמעות, ובטח לא כאלו שיסייעו לפתור את בעיות הדיור הנוכחיות.

לדברי ניר פפאי, סמנכ"ל שמירת סביבה וטבע בחברה להגנת הטבע, "לא רק שלוועדה לא היתה תרומה דרמטית במאבק לפתרון משבר הדיור, כפי שכותב כחלון, אלא שמדובר בוועדה דורסנית ומיותרת. כל התוכניות, ההודעות הדרמטיות לעיתונות, כל האירועים המתוקשרים בשטח - הם על הנייר בלבד, ללא שום תוצאות בפועל. משרד האוצר מחפש את הפתרון בכיוון הלא נכון. את התכנון יש להשאיר בידי מוסדות התכנון המחוזיים, שלהם ראייה רחבה והם שקופים, דמוקרטיים ונגישים לציבור".

הוועדה מעוררת התנגדויות חריפות גם בקרב הרשויות המקומיות, נציגי המועצות האזוריות וארגונים מקצועיים נוספים. איתן אטיה, מנכ"ל פורום 15, המייצג את עמדת הערים הגדולות בארץ, מתנגד גם הוא למדיניות שמוביל כחלון. לדברי אטיה, "צריך לעצור את הוותמ"ל. זהו מוסד אנטי דמוקרטי, לא מאפשר התנגדויות ורמת התכנון המפורט בו אינה מספקת. זהו מוסד שאינו מבין עירוניות מהי - בטח לא עירוניות מודרנית. זה גוף שמקדם שכונות שינה משעממות ודיכאוניות, מעודד פירבור וממשיך לעבות את הגודש הבלתי שפוי שיש בכבישי ישראל. וכדי להוסיף חטא על פשע - המוסד הזה גם מחסל באופן עקבי את השטחים הפתוחים סביב ערי ישראל רק משום שהוא יכול, ולא משום שהוא צריך ולא משום שחייבים. מן הראוי היה שהמוסד הזה יעבור מן העולם".

גם בדיון שנערך אתמול בכנסת בנושא תכנון בהשתתפות חברי הכנסת מיכל בירן, יעל כהן פראן, יוסי יונה ודב חנין, טענו נציגי מרכז המועצות האזוריות ומובילי מאבקי תושבים נגד הוותמ"ל. ראש מועצת לב השרון ויו"ר מרכז המועצות האזוריות, עמיר ריטוב, קרא שלא להאריך את תחולת החוק, אלא לעצור ולבחון את יעילותו. ריטוב הזהיר במכתב שהפיץ לח"כים כי "הוותמ"ל מאפשרת הליך מזורז ודורסני של הפקעת קרקעות חקלאיות בהיקפים בלתי מידתיים". לטענתו, הוותמ"ל מקדמת תוכניות על שטחים ירוקים ופתוחים בניגוד לעמדות הרשויות המוניציפליות, באופן שיגרום להרס של מאות דונמים חקלאיים, מבלי שינתן מענה הולם לצורכי ציבור ובאופן שפוגע גם בעירוניות קיימת בערים ותיקות.

לדברי מנכ"ל אדם טבע ודין, עו"ד עמית ברכה, "התוכניות בוותמ"ל נעשות ללא שיתוף הציבור. המשך פעילות הוותמל תוביל להקמת שכונות מגורים שיהפכו בעתיד למרכזי עוני והזנחה". גם מזכ"ל כפרי האיחוד החקלאי, עו"ד דודו קוכמן, הביע את התנגדותו ואמר כי חוק הוותמ"ל יוצר פרבור שאין בו צורך, בניגוד לתהליכי עירוניות המתרחשים ברחבי העולם. לדבריו, "הממשלה צריכה לעשות בדק בית ולקדם תכנון של היחידות התקועות בסבך הביורוקרטיה בוועדות, במקום להרוס את החקלאות והשטחים הפתוחים".

כחלון בשלו

על אף הביקורות הרבות, עמדת כחלון ואנשי האוצר, שלפיה הוותמ"ל נוחלת הצלחה חסרת תקדים, נותרה בעינה. בפניית האוצר לוועדת הפנים נכתב כי "עד כה אישרה הוועדה 37 תוכניות הכוללות למעלה מ-100 אלף יחידות דיור, וזאת בפרק זמן ממוצע של פחות משנה". עוד נטען כי תוכניות רבות של הוועדה כבר מיושמות בשטח, וכי למעלה מ-20 אלף יחידות דיור שתוכננו בוועדה, כבר שווקו.

הבוקר הוסיף כחלון כי "הוותמ"ל תיכננה השנה כ-40% מכלל יחידות הדיור שתוכננו, ותרומתה לפתרון משבר הדיור דרמטית. אנחנו ממשיכים לתכנן, לשווק ולבנות ויש לנו עוד עבודה רבה שנמשיך אותה גם ב-2018".

באוצר מבקשים להדגיש כי הוותמ"ל לוקחת חלק בתהליכי התכנון והפיתוח המקודמים ביישובים ערביים, לאחר עשרות שנים שבהן לא התרחשו הליכי תכנון ברבים מהיישובים הערביים. בנוסף, לפני מספר חודשים אושר תיקון לחוק הוותמ"ל, המאפשר לוועדה לקדם גם תוכניות להתחדשות עירונית. העיסוק הממשלתי בהתחדשות עירונית מתוכנן להוות חלק מרכזי בעשיית הוועדה ב-2018, ועולה מתוך צרכים דחופים בשטח בקידום מדיניות התחדשות עירונית, באופן שלא קודם עד כה. לרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, שקמה כבר לפני למעלה משנה וחצי, מונה מנהל, חיים אביטן, רק לפני כשלושה חודשים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים