לגור מעל הקניון: הפתרון היצירתי לדיור מוזל לצעירים וקשישים

הצעת חוק חדשה מבקשת לתת בידן של הוועדות המקומיות כוח לאשר תוספת של עד 25% לשטחי מסחר ותעסוקה לטובת מגורים, כדי לתת מענה לביקושים הגבוהים לדירות באזור המרכז

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שרונה מרקט
שרונה מרקטצילום: אייל טואג
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

בשבוע שעבר הגיש ח"כ רועי פולקמן, יחד עם הח"כים מירב בן ארי, סתיו שפיר ואחרים הצעת חוק המקדמת דיור בר השגה בשטחי מסחר ותעסוקה. לפי ההצעה, ועדות התכנון והבנייה המקומיות יוסמכו לאשר תוספת של 25% לזכויות הבנייה הקיימות בנכס המיועד למסחר או למשרדים, שישמשו לבניית דיור בר השגה.

הגדלת זכויות הבנייה תותנה בכך שלפחות מחצית מזכויות הבנייה למסחר ותעסוקה תמומשנה בפועל, כך שיובטח עירוב בין שימוש למגורים ושימוש למסחר ותעסוקה, ויישמר תמהיל הכנסות מאוזן לעיריות. בהצעה נכתב כי "עירוב שימושים ודיור בר השגה הם רכיבים התורמים לעירוניות משגשגת. כוח המשיכה של העיר נעוץ במגוון אנושי, תמהיל חברתי, אינטרקציות חברתיות תדירות, התפתחות של כלכלה מקומית וריכוז של מוקדי עניין והזדמנויות".

בהצעה נטען כי בישראל, כמו בערים אחרות בעולם, גוברת מגמה של התחזקות הביקושים בערים הגדולות - ולשם כך נקראת הממשלה לאפשר קידום פתרונות יצירתיים להרחבת היצע יחידות הדיור במרכזי הערים. זאת, גם לנוכח התארכות תהליכי התחדשות עירונית בפרויקטים של תמ"א 38 ופינוי בינוי, שנמשכים שנים רבות, תלויים בכדאיות כלכלית של יזם ובאישורי העירייה.

פרויקט משמעותי של עירוב שימושים והוספת יחידות דיור מעל שטחי מסחר עלה בעבר בהקשר של התחנה המרכזית החדשה בתל אביב ותוכנית המתאר של תל אביב, תוכנית 5000 שאושרה ב-2013. לפי התוכנית יש להתיר במתחם 40% שימוש למגורים, כאשר כיום השטח מיועד למסחר ותעסוקה בלבד. בכוונת העירייה להעתיק בשנים הקרובות את מסוף התחבורה הציבורית מהתחנה לשתי תחנות מרכזיות חדשות ולהקים במקום מתחם חדש.

אולם בינתיים, מתוך 230 אלף מ"ר המתפרסים על 7 קומות התחנה המרכזית – רק כחצי בשימוש מסחרי או משרדי, ויתר השטח נטוש ולא מנוצל. לפי ההערכות, מדובר בכ-550 שטחי מסחר ריקים. בעבר הוצע כי השטחים יוסבו לטובת דירות סטודיו או יחידות דיור לסטודנטים, אך פרויקטים אלו לא קודמו.

פרויקט קיים המשלב מגורים ומסחר הוא מגדלי המגורים בשרונה שבתל אביב, הממוקמים מעל שוק האוכל שרונה מרקט ומעל קומות משרדים. בשוק האוכל פועלות 100 מסעדות ובתי עסק בתחומי המזון, מה שלא תרם לאיכות חייהם של הדיירים. במהלך 2016-2015 הדיירים במגדלים התלוננו על מפגעי ריח, עשן וביוב שנגרמו מהפעלת השוק ומתשתיות לא מתאימות. הדיירים הגישו תביעה ואף ביקשו צו מניעה לסגירת השוק. בהמשך, בהתערבות בית המשפט השלום בתל אביב, נדרשה חברת גינדי החזקות לתקן את המפגעים ולהגיע להסכמות עם הדיירים.

ח"כ רועי פולקמן, ממובילי הצעת החוק, אמר כי "עירוב שימושים הוא הכיוון אליו הולך העולם היום וגם ישראל צריכה להיות חלק ממהפכה של עירוניות טובה. מקום המשלב מגורים, מסחר, תעסוקה, שירותי בריאות וגני ילדים. זה האידיאל במיוחד לאוכלוסיות כמו קשישים, סטודנטים ומשפחות צעירות המהוות צרכני תרבות ופנאי מרכזיים. כחלק מהמענה הכולל למשבר הדיור וכן לשם צמצום הפערים החברתיים על ידי מתן אפשרות לשכור יחידות דיור במחירים נורמליים, הצעת החוק הזו מהווה המשך ישיר לשורה של הסדרים שאני מקדם בעולם השכירות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר