מתוך 95 אלף יחידות דיור שבנייתן אושרה בוותמ"ל - אפס דירות נבנו בפועל

לפי דו"ח של החברה להגנת הטבע, רוב הדירות שאושרו בוועדה מתוכננות לקום בשטחים שאינם מיועדים לבנייה בעתיד הנראה לעין ■ מחברי הדו"ח: "הוותמ"ל אינה מציעה פתרון ממשי למצוקת הדיור ועלולה לגרום נזקים בהמשך" ■ האוצר: "הדו"ח אינו משקף את פעילות הוותמ"ל"

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אפולוניה. הוותמ"ל אישרה לבנות - ביהמ"ש ביטל
אפולוניה. הוותמ"ל אישרה לבנות - ביהמ"ש ביטלצילום: מוטי מילרוד
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

רוב הדירות המתוכננות במסגרת הוותמ"ל (הוועדה לתכנון מתחמים מועדפים לדיור) יוקמו רק בעתיד הרחוק ואינן רלוונטיות לצורכי התקופה הנוכחית, בניגוד להצהרות הממשלה שלפיהן פעילות הוועדה תסייע להגדלת היצע הדירות — כך עולה מדו"ח המעקב התקופתי של החברה להגנת הטבע אודות פעילות הוועדה לאישור מהיר של תוכניות בנייה. הדו"ח, שמתפרסם לרגל שלוש שנים לאישור חוק הוותמ"ל, חושף כי מתוך 95 אלף דירות שאושרו בוועדה, לא התחילו הליכי בנייה אפילו של דירה אחת.

לפי הדו"ח, שנכתב על ידי אסף זנזורי וערן בן נון, בקבינט הדיור מייעדים לטיפול הוותמ"ל 86 תוכניות בנייה, הכוללות 95 אלף יחידות דיור. מתוך תוכניות אלה, אושרו 34 תוכניות; 10 הופקדו להתנגדויות; 4 אושרו להפקדה להתנגדויות אך עדיין לא הופקדו; 15 נמצאות בדיונים לקראת הפקדה להתנגדויות; 19 עדיין לא נדונו; ו–4 תוכניות נגנזו.

מלבד העובדה שאפילו יחידת דיור אחת לא הוקמה עדיין מכוח החלטת הוותמ"ל, בחברה להגנת הטבע טוענים כי רוב הדירות שמאושרות ויאושרו לבנייה בוועדה לא ייבנו בשנים הקרובות — משום שרובן ממוקמות בשטחים חקלאיים בשולי הערים, שלא מתוכננת בהם בנייה בעתיד הנראה לעין. בדו"ח נכתב כי "תוכניות הוותמ"ל מכתיבות סטנדרטים של תכנון עכשווי על עתודות קרקע באופן שאינו מתחשב — ואף אינו יכול לצפות מראש — בכלל המאפיינים של השטחים האמורים בעתיד: צפיפות אוכלוסין, תלות בתחבורה פרטית, מצב התחבורה הציבורית, הרגלי תעסוקה וכדומה".

מחברי הדו"ח טוענים כי "לא רק שהוותמ"ל אינה מציעה פתרון ממשי למצוקת הדיור, היא גם עלולה לגרום לנזקים בהמשך הדרך. אחד הכשלים המרכזיים הוא ההתמקדות בקיצור הליכי תכנון כפתרון למשבר הדיור, ונמנע מטיפול בחסמים העיקריים של תחום הבנייה והדיור — תחבורה, ביוב, תשתיות ועוד".

רק 4% מההתנגדויות של הציבור מתקבלות

אחת הטענות העיקריות של מבקרי הוותמ"ל היא שהוועדה והליכיה הם אנטי־דמוקרטיים, לא שקופים ואינם מתחשבים בעמדות הציבור. בהקשר זה מציינים מחברי הדו"ח כי כל דיוני הוועדה מתקיימים בירושלים, דבר המקשה על נציגי רשויות, תושבים ואחרים מהציבור הרחב להגיע אליהם ולהשפיע על המתרחש בהם.

כמו כן, ההתנגדויות לתוכניות לא נבדקות על ידי חברי הוועדה, אלא על ידי חוקר חיצוני שמגיש את המלצותיו להרכב מצומצם בוועדה. הרכב זה, המשמש ועדת משנה להתנגדויות, כולל בעיקר את נציגי הממשלה — כלומר, הוא מוטה מלכתחילה.

לאור כל זאת, אין פלא שמתוך 1,379 ההתנגדויות וההשגות שהוגשו לגבי תוכניות של הוותמ"ל, 993 נדחו לחלוטין, 199 נדחו באופן חלקי ו–187 בלבד התקבלו. עוד נמצא כי ההתנגדויות המתקבלות לעתים קרובות יותר (32%) הן התנגדויות שמוגשות מטעם משרדי הממשלה — לעומת 22% מהתנגדויות מטעם השלטון המקומי, ו–4% מההתנגדויות מטעם הציבור.

בדו"ח נכתב כי "שלוש שנים לאחר תחילת פעילותה של הוועדה, ניתן לראות שהיא נתקלת בקשיים רבים, גם במישור התכנוני וגם במישור המשפטי, וההתנגדות הציבורית אליה גוברת והולכת".

ממשרד האוצר, מנהל התכנון והוותמ"ל נמסר בתגובה: "לצערנו, הדו"ח שפורסם אינו משקף את פעילות הוותמ"ל. הוותמ"ל הוקמה כדי להוות אחד הפתרונות למאבק במשבר הדיור. זאת, תוך האצת תהליכי התכנון וקיצור הליכים ביורוקרטיים, לצד דגש על תכנון איכותי ופיתוח תשתיות נלוות כמו כבישים, בתי ספר, גני ילדים, פארקים ועוד.

"מאז הקמת הוותמ"ל, קוצר משך הזמן הממוצע לאישור תוכנית באופן משמעותי והוא עומד כיום על פחות משנה. מדובר בהישג חסר תקדים. 12 מתחמי הדיור ששווקו עד כה מהווים ניצנים ראשונים להשפעתה של הוועדה על שוק הדיור".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר