ראשי הערים התנגדו והצבעה על חוק דיור בר השגה נדחתה

לאור המחלוקות הרבות בין הצדדים הוחלט כי המתנגדים יפגשו עם ח"כ רועי פולקמן (כולנו), יוזם החוק, וינסו להגיע עמו לפתרונות מוסכמים

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
ח"כ רועי פולקמן
ח"כ רועי פולקמןצילום: עקיבא וויס
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

נדחתה ההצבעה בקריאה שנייה ושלישית לתיקון חוק התכנון והבנייה, המבקש לעודד בנייה של דיור בר השגה. זאת, לאחר שפורום 15 המאגד בתוכו ראשי ערים גדולות ועצמאיות, לצד מרכז השלטון המקומי, הפיצו אמש מכתב שנועד לשרי האוצר, הפנים והבינוי והשיכון שבו התנגדות חריפה לנוסח התיקון הנוכחי ולהצבעה על הנוסח הקיים בוועדת הרפורמות בראשות ח"כ רחל עזריה. לאור המחלוקות הרבות בין הצדדים הוחלט כי המתנגדים יפגשו עם ח"כ רועי פולקמן (כולנו), יוזם החוק, וינסו להגיע עמו לפתרונות מוסכמים.

הנוסח הנוכחי של החוק מתיר לוועדות מקומיות עצמאיות ולוועדת המחוזיות אפשרות להגדיל את זכויות הבנייה בפרוייקטים, וזאת לצורך הקצאת דירות לשכירות אורכת טווח מוזלת, תמורת הקלות מיסוי. דירות כאלו יכולות להיכלל בתוך פרויקטים 'רגילים' למגורים, ומחירי הדירות שבהם יהיו מפוקחים ואף מוזלים בעבור מי שנדרש לסיוע ויעמוד בקריטריונים, ויובלו על ידי החברה הממשלתית שמונתה לשם כך - דירה להשכיר. הדירות יוקצו להשכרה ל-20 שנה ואז יוכלו להימכר בשוק החופשי – מה שמייצר פתרון זמני מוגבל בהגדלת ההיצע של דירות להשכרה.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

הטיעון המהותי של נציגי השלטון המקומי הוא שאם הצעת החוק תתקבל, היא תאפשר לוועדות המחוזיות לאשר תוכניות שעניינן וההכרעה לגביהן צריכה להיות בידיהן של ועדות התכנון המקומיות, כמי שמכירות את צרכיה ויכולותיה של העיר. יותר מכך, הם חוששים מאיבוד הכנסה של מס שבח, שכן בעבור דיור בר השגה הן מקבלות מס שבח מופחת, ותושבים שיכלו לרכוש נכס בעירם אולי יעדיפו להתגורר בדירות אלו.

"זהו עוד ניסיון לעקוף את הוועדות המקומיות והמחוזיות ולתת לותמ"ל לעשות מה שהוא רוצה", מסביר מנכ"ל פורום 15 הערים הגדולות, עו"ד איתן אטיה. "אי אפשר להתעלם מהצרכים העירוניים, מהמרקם העירוני, מצב התשתיות הקיימות ומתמהיל התושבים בכל רובע. העירייה צריכה להיות בעלת הסמכות לתכנון דיור בר השגה. הוועדה המחוזית יכולה לפגוע מאד בהכנסות העירייה מהיטלי ההשבחה ובעצם לקבל החלטות מעל הראש של הרשות המקומית כאילו היא אוויר".

בנוסף נידונה טענתם של ראשי השלטון המקומי כי הצעת החוק חוטאת למטרה ולמהות של דיור בהישג יד, בכך שאינה קובעת מבחן הכנסה לזכאים לדיור להשכרה במחיר מופחת. לדברי רון חולדאי, יו"ר הפורום וראש עיריית ת"א, וחיים ביבס יו"ר מרכז השלטון המקומי, בהיעדר קריטריון של מבחן הכנסה, אין כל דרך לאכוף מצב שבו גם אוכלוסייה המשתייכת לעשירונים 9 ו-10 ומשתכרת פי שלושה וארבעה וחצי משכר הממוצע במשק, תזכה ב"מתנה" של שכר דירה מופחת משמעותית.

ח"כ עזריה טענה מנגד בדיון כי מי שמתנגד לנושא נדרש להביא פתרונות לגבי מבחן הכנסה וכי לא יהיה הוגן למדוד באופן זהה מישהו שגדל בבית מחוסר אמצעים אך משתכר היטב, לעומת מישהו שיכול לעבוד פחות קשה אך יכול לקבל תמיכה כלכלית מהוריו. "זה חוטא למהות החוק", אמרה. "מבחן ההכנסה אולי טוב לנייר, אבל לא למציאות".

נקודת מחלוקת נוספת בדיון נסובה סביב סוגיית הטלת העיצומים הכספיים על הרשויות במידה שיש הפרה של התקנות שיקבעו בחוק, כאשר העיריות הצביעו על הבעייתיות שבדבר – היות והעלות תושת על התושבים.

ח"כ פולקמן צפוי להיוועד בימים הקרובים עם ראשי השלטון המקומי ולהגיע להבנות שיוצגו בועידת המשך, אז יצביעו על החוק. ההערכות הן כי יהיה ניתן לגשר ולמצוא פתרון לקריטריונים שיאתרו את המתאימים ליהנות מההטבה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?